Administration 

Dagpengebomben, som Helle bør komme med 1. maj

Her er, hvad Avisen.dks blogger Davids Trads synes, Helle Thorning-Schmidt skal sige i sin 1. maj-tale.

David Trads er journalist og forfatter.

Her er tre ting, som vi alle ved:

Der skal holdes valg i år – senest den 14. september. Regeringen er fortsat ret langt bagud – ja, faktisk er de seneste ugers momentum ebbet ud. Statsministerens egen popularitet er støt stigende – men der mangler alligevel noget, for at hun kan vinde næste valg.

Her er, hvad jeg synes, Helle Thorning-Schmidt skal sige i sin 1. maj-tale – for hvis hun gerne vil vinde magten, ser det unægtelig ud til, at hun skal levere en bombe. En dagpengebombe:

KÆRE KAMMERATER

Den kamp, som Arbejderbevægelsen og Socialdemokratiet kæmper for, har altid været den samme:

At sikre arbejde til så mange som muligt – og sikre en ordentlig levefod for dem, der mister deres arbejde, og give dem de redskaber, der skal til, for at komme i arbejde igen.

Sådan var det for Pio, for Stauning, for Krag, for Anker, for Nyrup – og for alle de fantastiske tillidsfolk, som fagbevægelsen har givet og i den grad stadig giver os.

Og, kære venner, sådan er det også for mig og den regering, jeg står i spidsen for!

Mit mål – fra det øjeblik, vi overtog regeringsmagten – var klokkeklar:

Der skulle styr på økonomien igen efter mange års borgerlig uansvarlighed. Det stod værre til, da vi fik magten, end vi troede. Vores planer blev derfor hårde. Sådan måtte det være. I dag kan vi glæde os over, at der er styr på økonomien. Ja, krisen er omme. Væksten er tilbage – og det kan de fleste af os mærke.

Når der er styr på økonomien, ja, så kan vi nemlig gøre alt det, som vi gerne vil!

Allervigtigst sikre, at der er job til flere. Flere danskere skulle i arbejde, sagde vi, dengang vi tog over for snart fire år siden – og, kære venner, den mission er lykkedes. Heldigvis er 50.000 flere kommet i arbejde, siden vi fik magten. Ledigheden er under fem procent. Intet gør mig gladere.

Rigtigt meget andet er osse gået den rigtige vej. Vi har gennemført masser af nødvendige reformer – tænk bare på folkeskolen, erhvervsskolerne og voksenefteruddannelserne, hvor vi i fællesskab har sikret, at der virkelig er plads til alle. Ikke kun de boglige, men naturligvis alle. Det er klassisk socialdemokratisk politik, som vi har grund til at være stolte over.

Jeg kunne selvfølgelig remse meget mere op, som vi er stolte over at have nået – men jeg vil hellere bruge min tid på at anerkende, at der har været et felt, hvor vi har fejlet, nemlig dagpengeområdet.

Det dagpengesystem, vi har i dag, er simpelthen for råt for dem, der bliver ledige, og for dem, der frygter at blive det. Det skal, kære kammerater, laves om – og det lover jeg, at vi efter valget vil kæmpe med alle de kræfter, vi har, for at sikre.

Om et øjeblik fortæller jeg, hvilken plan, vi har – men tillad mig først at minde om, hvorfor det endte, som det gjorde:

Før sidste valg kæmpede Dansk Folkeparti for at forringe dagpengene. Kristian Thulesen-Dahl fik ideen, plantede den hos Lars Løkke Rasmussen, som straks greb chancen til at forringe vilkårene for arbejdsløse. Løkke gik til De Radikale, der – desværre – også sagde ja. Vi kæmpede imod – sammen med SF og Enhedslisten – men flertallet var på plads.

Da vi overtog magten i 2011, var vi tvunget til at gennemføre og fortsætte dagpengeforringelserne, fordi De Radikale var med i det gamle forlig. Sådan er de faktiske vilkår i jernindustrien sommetider – og i sådan en situation er der kun to muligheder at forfølge:

Enten sige nej, det bliver uden os, miste regeringsmagten og forudse endnu flere forringelser – eller sige ok, den må vi bide i os, forsøge at dulme de værste konsekvenser, og se frem mod næste gang, vi vitterligt kan ændre det.

Sådan er det at være en tillidsmand og socialdemokrat. Man springer ikke af pladsen, fordi man får en på kassen. Så må vi op at stå igen og kæmpe for fællesskabet. Hvorfor? Fordi det er der ingen andre, der gør. Det er os, der leverer forbedringerne. Ikke altid så hurtigt vi gerne vil være. Men altid med det rette hjerte og med målet for øje.

Nu til det konkrete:

Socialdemokraterne lover – jeg lover – at vi efter et valg vil kæmpe med alle vores kræfter for en dagpengereform, som er bedre end den, vi har i dag.

Færre skal falde ud af systemet – og derfor handler det især om princippet om genoptjening. I dag er det princip ganske enkelt for hårdt. Vi skal gøre det nemmere – væsentlig nemmere – for den arbejdsløse at genoptjene retten til dagpenge. Der skal ganske enkelt færre timer til for igen at kunne opnå dagpenge – og der skal tages bedre hensyn til deltids- og sæsonarbejde. Det er vores mål.

Jeg ville gerne være mere præcis, men selv om det går fremad for Socialdemokratiet i disse måneder, ja, så kan vi næppe satse på at få flertal alene. Vi skal forhandle med andre – flere andre partier. Heriblandt vores regeringspartner. Alle os, der er samlet her i dag – fra fagbevægelsen og fra partiet – ved, at det er sådan, vi sikrer fremskridt:

Vi lægger vores mål frem – og så forhandler vi for at nå så langt, som vi kan.

Det er den opgave – som danskernes tillidsmand – jeg lover at påtage mig i forhold til dagpengene: At kæmpe for et mere retfærdigt system.

Og, ved I hvad:

Ét er sikkert – nemlig at vores dagpengesystem bliver bedre, hvis vi fortsat har magten efter valget. Jo stærkere, vi står, jo bedre kan vi kæmpe for sagen. Husk det, når valget snart kommer.

Tak fordi jeg måtte komme!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk