Administration 

Socialrådgiver om Facebook på job: "Det sker da jævnligt"

Ditte Brøndum (tv.) ville sige fra, hvis hendes kollega var for meget på Facebook. (Foto: Foto: Privat & Henning Bagger/Scanpix Ritzau/arkiv)

Nye tal viser, at danskerne bliver irriterede på kolleger over deres brug af sociale medier. Men hver ting til sin tid, siger håndværkeren og socialrådgiveren, der også selv kan finde på at tjekke Facebook i arbejdstiden.

Det begynder egentlig rimelig uskyldigt. Måske skal du bare lige slå noget arbejdsrelateret op på Facebook, eller også har du lige nogle få minutter, hvor der ikke sker noget på jobbet.

Så du går lige hurtigt på Facebook. Bare sådan lynhurtigt. Bare et lille kig. Men før du ved af det, er du faldet ned i et kaninhul af nyheder, blogs, kattevideoer og din tantes feriebilleder.

Facebook er en tidsrøver, der i sidste ende kan føre til dårlig stemning på jobbet. En ny undersøgelse, som Epinion har udført for HK/Privat, viser i hvert fald, at 14 procent af HK/Privats medlemmer har oplevet konflikter på jobbet som følge af kollegers brug af sociale medier. 31 procent har været irriteret over, at kolleger bruger sociale medier i arbejdstiden.

Den konfliktsky chef

En af mine kolleger brugte meget tid på sin telefon. Når jeg henvendte mig til hende for at høre, om hun var i gang med en opgave, svarede hun bare, "ja, det skal jeg nok om lidt". Vi andre måtte tage over og løbe hurtigere, og den pågældende kollega kunne ikke selv se, at det var et problem. Flere af mine kolleger begyndte at møde sure på arbejdet, og det stod på et par måneder, da min chef var konfliktsky, siger det anonyme HK/Privat-medlem Nadia til HK/Privatbladet.

Kilde: HK/Privatbladet. 

UDVID

Hos andre faggrupper kan man også falde i Facebook-fælden. Det fortæller socialrådgiver Ditte Brøndum på 31 år, der arbejder på Gladsaxe Rådhus.

- Det sker da jævnligt, at jeg er på Facebook i arbejdstiden. Men nu er jeg også fagligt aktiv, og vi benytter også Facebook i arbejds medfør, så linjerne kan hurtigt ende med at være lidt slørede, siger hun til Avisen.dk.

Eksempelvis fortæller socialrådgiveren, at hun har kolleger, der hjælper unge med at få fritidsjob over Facebook. En anden kollega er tidligere via Facebook kommet i kontakt med en ung kvinde, der blev udsat for æresvold og havde brug for hjælp.

Socialrådgiverne benytter også Facebook som arbejdsredskab.

- Det er jo ikke noget, vi gør generelt, for vi vil jo helst have et tillidsfuldt forhold til borgeren, men hvis vi har en mistanke om, at der er en borger, som siger, at hun har piskesmæld, men som i fritiden er frisk og rørig og render til fitness, så ved jeg, at der er nogle af mine kolleger, som kan finde på at tjekke det på Facebook, siger Ditte Brøndum.

Personligt har hun dog ikke oplevet konflikter med kolleger på grund af deres brug af sociale medier, men hun forstår godt, hvornår det kan kamme over:

- Hvis jeg nu havde en kollega, som beklagede sig over arbejdsmængden, og jeg så hende være på Facebook hele tiden, så ville jeg nok sige, om der ikke lige var noget andet, man kunne skære ned på i stedet for at brokke sig, bemærker Ditte Brøndum.

På byggepladsen: Så ryger mobilen i støbningen

Brugen af sociale medier er ikke afgrænset til kontorer og rådhuse. Også på byggepladsen kan man fristes til at tjekke de sociale medier, fortæller Morten Ryom fra Aalborg, der er i lære som struktør.

- Vi bruger jo snapchat og skriver til hinanden. Jeg har kammerater i andre firmaer og brancher, og dem snakker jeg da med også i arbejdstiden. Men der er tydeligvis en aldersforskel. Det er ikke ligefrem svenden på 60 år, der står og snapper (tager billeder på det sociale medie Snapchat, red.), fortæller Morten Ryom.

De unge er værst

Flere af de yngre medarbejdere havde for travlt med sociale medier til at passe deres arbejde. De var gentagne gange blevet bedt om at byde ind på opgaver, men Facebook var tilsyneladende vigtigere, siger det anonyme HK/Privat-medlem Helle til HK/Privatbladet og slår fast: Jeg tror, at det er et billede af tidsånden.

Kilde: HK/Privatbladet.

UDVID

Han har dog ikke oplevet konflikter som resultat af hyppigt snapperi på byggepladsen. Men Morten Ryom påpeger, at det nok har noget at gøre med håndværkeres direkte facon. På et kontor kan irritationen nemlig ligge og gnave, hvor de på byggepladsen er bedre til at tage fat i tingene i opløbet, mener han.

- Jeg må nok indrømme, at det er sket en enkelt gang eller to, at jeg har fået at vide, at jeg godt kunne pakke mobilen væk. En enkelt gang sagde min mester, at hvis jeg ikke proppede den væk, så røg den altså med i støbningen, siger Morten Ryom med et grin.

Hvis du har haft Morten Ryom ude og arbejde på dit hus, behøver du dog ikke frygte, at der ligger en iPhone under dit gulv. Med tiden lærer man nemlig, hvornår man kan dase på sociale medier, og hvornår der skal knokles igennem. I visse situationer er det nemlig helt okay at sidde på Facebook, mener den unge håndværker.

- Hvis man har travlt, så bliver telefonen i lommen, men hvis vi bare går rundt og hygger, så er der da ikke noget af vejen for, at man står lidt med den. Man lærer med alderen, hvornår man kan tillade sig det, siger han.

Den konfliktsky chef

En af mine kolleger brugte meget tid på sin telefon. Når jeg henvendte mig til hende for at høre, om hun var i gang med en opgave, svarede hun bare, "ja, det skal jeg nok om lidt". Vi andre måtte tage over og løbe hurtigere, og den pågældende kollega kunne ikke selv se, at det var et problem. Flere af mine kolleger begyndte at møde sure på arbejdet, og det stod på et par måneder, da min chef var konfliktsky, siger det anonyme HK/Privat-medlem Nadia til HK/Privatbladet.

Kilde: HK/Privatbladet. 

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt amerikansk parti i protest mod Trumps lovpakke

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød