Administration 

Selv fattige gadesælgere har en fagforening

Selv fattige gadesælgere har en fagforening

Ulønnede og ludfattige gadehandlere i Nicaragua har en fagforening. Hovedparten af landets økonomi er baseret på selvstændiges slid.

Manden, der sælger solbriller ved lyskurven, ser sig selv som en arbejder med det særlige forhold, at han hverken får løn eller har overenskomst. Det samme gælder kvinderne, der særlig tyggegummi ved busstoppestedet, eller som veksler penge under træet.

De er alle totalt afhængige af deres arbejde, hvor ydmygt det end er. Alle er selvstændige forretningsdrivende uden sikkerhedsnet. I Nicaragua har deres fagforening tænkt sig at revolutionere landets økonomi.

Uformel sektor

En stor del af økonomien i fattige lande kommer fra det, man i finere kredse nedladende kalder den uformelle sektor. For de millioner af mennesker, der lever og arbejder i den, er der ikke noget uformelt over deres erhverv.

På dansk vil man kalde disse mennesker for gadehandlere af mangel på bedre. De omfatter i et land som Nicaragua agtværdige professioner som pengevekslere, madsælgere ved busstoppesteder, cykeltaxier, sælgere ved lyskryds, kunstnere, lotterifolk, småbønder, fiskere, parkeringshajer, kunsthåndværkere og mange, mange flere fag.

Fagforening for ikke-ansatte

Siden 2002 har gadehandlerne i Nicaragua organiseret sig i et fagforbund, der i dag har 50.000 medlemmer fordelt på 125 fagforeninger fordelt over 7 brancher. Forbundet hedder CTCP og er efter megen faglig debat optaget i det lokale LO (FNT), der i øvrigt modtager støtte fra danske LO/FTF.

CTCP er et fagforbund for mennesker, der ikke er lønarbejdere. De er alle økonomisk aktive og har typisk ingen ansatte. Medlemmerne er selvstændige og lever fra hånden til munden af det, de nu kan tjene på gader eller i andre uformelle markeder.

Gadehandlerne lever på markedets vilkår, uden sikkerhedsnet og i en verden af kontanter. De kalder gadens marked for deres benhårde chef.

De forskellige specialgrupper bestemmer kontingentet. For pengevekslerne drejer det sig om 110 kroner om måneden. Andre fagforeninger har fastsat betaling til fem kroner. Hver fagforening betaler en enkelt procent af deres medlemsindtægter til CTCP.

Revolution planlagt

I henhold til generalsekretæren for CTCP, Adrian Martinez Rodríguez, vil gadehandlerne i Nicaragua, og for den sags skyld i alle fattige lande, skabe en post-kapitalistisk revolution.

I Nicaragua er halvanden million mennesker, svarende til 65 procent af arbejdsstyrken, aktive i gadens uformelle økonomi. De repræsenterer 70 procent af landets samlede omsætning, siger han.

Adrian Martinez Rodríguez, der selv har været pengeveksler, mener, at konceptet bag hans fagforbund er fremtiden for fattige landes økonomi.

Kapitalismen kan ikke skabe flere job, befolkningstilvæksten tvinger flere mennesker på gaderne for at klare sig selv, og maskiner overtager fabriksarbejdernes pladser.

Kampen

"Kampen for os er uddannelse, og det arbejder vi ihærdigt med. Medlemmerne har brug for al mulig viden, for at kunne klare sig bedre. Det drejer sig om emner som for eksempel bogføring, reparation af cykler, renlighed for madsælgere, computerbrug og organisation," forklarer generalsekretæren.

CTCP forhandler på fagforeningernes vegne med samfundet for at sikre tilladelser, brug af fortove og midterrabatter, ordninger med politi og kommune.

Forbundet giver stipendier til medlemmer, så de kan komme videre. I 2011 vil 78 af modtagerne gøre deres 10. klasse i grundskolen færdig. CTCP giver også mikrolån på måske 500 kroner til sine medlemmer, fordi de typisk ikke kan få kredit noget sted. Folk er fattige og ejer intet værdifuldt at stille som sikkerhed.

National politik

Politisk er gadehandlerne meget aktive i fagbevægelsen, der har 12 kandidater til parlamentsvalget den 6. november.

"Vi er nødt til at være, hvor beslutningerne træffes. Andre befolkningsgrupper som mellemklassen har love, der beskytter dem. Lønarbejdere har regler. Som det er nu, har gadehandlere ingen sociale rettigheder. Vores plads i samfundet skal respekteres, og så vil vi skabe et nyt, socialt retfærdigt økonomisk system.”

Halvdelen af medlemmerne af CTCP er kvinder, der typisk er enlige mødre, der må klare sig selv. De er 16-36 år gamle og tjener i snit $105 om måneden (561 Kr.).

En basiskurv af mad, der skal til at holde en familie på fem rimelig mæt og sund, koster fire gange mere end den gennemsnitlige indkomst blandt de organiserede gadehandlere.

"Som gruppe er vi ekstremt fattige, og det vil vi lave om på," forsikrer Adrian Martinez Rodríguez. "Der er ingen gode grunde til, at gadehandlere ikke også har sygesikring og mulighed for pension. Vi bliver udnyttet mere end alle andre i samfundet."

Efter valget, hvor Adrian Martinez Rodríguez tror på de venstreorienterede sandinisters sejr, er det slut med politikernes slogans. Forbundet har lige nu 874 medlemmer fra pengevekslernes forening, der er medlem af den offentlige sygesikring. Generalsekretæren vil have mange flere medlemmer socialt sikret.

Tæt på verden

En af landets mest erfarne u-landsjournalister, Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre