Administration 

Jette har købt sig til juridisk hjælp: "Jeg kan ikke mere"

Jette har ikke ønsket at stå frem med sit fulde navn. - Jeg bor i en mindre by og der er så mange fordomme omkring psykisk sygdom. (Foto: Foto: Zanny Arina Lundgaard)

Jette har været i psykiatrisk behandling i 18 år med stærk medicin. Hun har måttet betale sig fra juridisk hjælp. Trods advarsler fra psykiatere vil kommunen vil have hende arbejdsprøvet igen.

Et brev i hendes e-­boks fra Frederikssund kommune var nok. 57-årige Jette tilbragte den første weekend i september på psykiatrisk skadestue efter endnu et afslag om genoptagelse af hendes sag om en førtidspension.

Jette har været i psykiatrisk behandling i 18 år, men kommunen står fast på, at jobcentret skal forsøge at udvikle Jettes arbejdsevne endnu en gang i et ressourceforløb med flere langvarige praktikker.

Hun skal have mere psykofarmaka og sovemedicin, så kan hun gennemføre, mener Frederikssund Kommune.

Nu ligger Jettes klagesag til hastebehandling i Ankestyrelsen, fordi man vurderer, at der kan være fare for hendes liv.

- Det er surrealistisk, at Jobcentret presser så alvorligt syge mennesker så langt ud, at der er fare for deres liv eller helbred, siger Zanny Arina Lundgaard fra firmaet Patientprotector.

Hun er betalt af Jette som privat juridisk rådgiver og skulle egentlig bare hjælpe Jette med hendes sag om førtidspension. Men hun er endt med at måtte køre fra Billund til Frederikssund for at indlægge hende.

Psykiater: Jette er under stort pres

Frederikssund Kommune har ellers fået to psykiaterudtalelser om, at der er betydelig risiko for at Jette psykiske sygdom bliver forværret ved at blive ved at afprøve hendes arbejdsevne.

”Patienten har været stemningsstabil i kortere perioder, men er tilbagevendende udsat for et stort pres fra sin kommune, der forværrer tilstanden og seneste førte til et alvorligt selvmordforsøg,” skriver hendes psykiater blandt andet.

Psykiateren har også sendt et bekymringsbrev direkte til socialchefen i kommunen om risikoen for Jettes helbred.

Hun har svær bipolar affektiv sindslidelse - det der tidligere blev kaldt maniodepressiv.

- Jeg kan ikke mere. Jeg er røget ud over kanten. Der er kun afmagt og dyb fortvivlelse. Hverken min psykiater eller min juridiske rådgiver kan gøre mere. Der findes ganske enkelt ingen medicin mod uendelig sagsbehandling. Jeg har nu været indlagt to gange på en måned, siger Jette.

"En grædende grøntsag"

Selvmordsrisikoen for bipolar affektiv lidelse er på 10-15 procent, hvor stress og pres udløser voldsomme reaktioner, som fører til selvmordsforsøg og selvmord.

Alligevel står Jette alene med at forsøge at bevise, at hun ikke kan arbejde. I sommer ville kommunen blandt andet ikke anerkende den nye udtalelse fra en uafhængig psykiater, som Jette ellers har ret til at få lavet.

Jette selv har på grund af sygdommen også problemer med hukommelsen og koncentrationen, så hun kan ikke skrive klager selv og bliver syg, når kommunen kontakter hende.

- Det er de mange afslag og sagsbehandlingen, som har forværret sygdommen og har gjort mig til en grædende grøntsag. Det er så uværdigt. Jeg har grædt alle steder, de har sendt mig ud og udstillet min elendighed. Der er jo ikke mere, nogen kan gøre, for at jeg bliver bedre.

Skal arbejdsprøves forfra

Indtil for seks år siden arbejdede Jette indenfor shippingbranchen, men så blev hendes sygdom forværret. I 2010 blev hun tilkendt fleksjob, men to arbejdspladser sagde nej, da de ikke mente, hun var psykisk stærk nok. I stedet blev hun mere og mere syg.

Efter to praktikker skrev begge mentorer uafhængigt af hinanden, at Jette var selvmordstruet og for syg til at bestride nogle former for job. Hendes psykiater advarede om, at enhver form for stress og pres gør sygdommen værre.

Derefter lod Frederikssund Kommune Jette være i to et halvt år, til hun pludselig sidste år blev ringet op af ny sagsbehandler med besked om, at hun skal skulle have et ressourceforløb for at afklare hendes arbejdsevne. Kort efter forsøgte Jette at begå selvmord.

Fire år gammel lægeerklæring

Efter det ansatte Jette Zanny Arina Lundgaard til at hjælpe med hendes sag.

- Da jeg kom ind i Jettes sag, tænkte jeg, at det ville blive en kort sag. Vi skulle bare møde op i rehabiliterings-teamet med speciallæge-erklæringerne. Min logik sagde mig, at det kun kunne blive til en førtidspension, men der tog jeg fejl, siger Zanny Arina Lundgaard.

For i stedet for at se på de nye udtalelser fra fagpersoner, der kender Jette, støtter kommunen sig til en gammel lægeerklæring fra 2011, hvor Jette på det tidspunkt blev vurderet ”stabil”.

Rehabiliteringsteamet skriver, at Jette kan tåle en 3. mentor og flere længerevarende virksomhedspraktikker i et ressourceforløb, hvis hun øges i psykofarmaka og sovemedicin, siger Zanny Arina Lundgaard.

Hun har klaget til byrådet i Frederikssund Kommune over Jettes sag. Men hun har fået det svar, at kommunen ikke finder sig ansvarlig for en forværring af Jettes helbred, fordi hun får selvmordstanker, når Jobcenteret forsøger at udvikle en arbejdsevne. Det er, skriver man, psykiatriens ansvar, at Jette ikke begår selvmord, siger Zanny Arina Lundgaard.

- Jeg svarede, at det i høj grad var ansvarspådragende for Jobcenteret at iværksætte indsatser, der forværrer en borgers helbred. Et ressourceforløb er skabt af politikerne for at udvikle arbejdsevnen. Det er ikke mit ansvar, og jeg vil ikke sidde alene med den viden, hvis hun dør eller får en hjerneblødning på grund af pres og stress, siger Zanny Arina Lundgaard.

Kommunen: Vi har ansvar for den rigtige sagsbehandling

Frederiksund Kommune skriver til Avisen.dk, at psykiske lidelser kan ikke i sig selv indebære ret til tilkendelse af førtidspension.

"Kommunen har ansvar for, at der sker den rigtige sagsbehandling med hensyn til stillingtagen til borgerens forsørgelsesgrundlag," skriver kommunen, der nu afventer Ankestyrelsens afgørelse.

"Rehabiliteringsteamet har til opgave at rådgive kommunen om hvilken indsats, der ud fra borgerens samlede situation, vurderes at kunne bringe borgeren tættere på arbejdsmarkedet, eller om betingelserne for at tilkende fleksjob eller førtidspension er opfyldt.

Rehabiliteringsteamet modtager sundhedsfaglig rådgivning fra Regionens udpegede sundhedskoordinator, når de foreliggende helbredsmæssige oplysninger skal vurderes," skriver Frederikssund Kommune til Avisen.dk.

De skriver de om Jette:

Udtalelse fra psykiater, 2015:

"Patienten har været stemningsstabil i kortere perioder, men er tilbagevendende udsat for et stort pres fra sin kommune, der forværrer tilstanden og seneste førte til et alvorligt selvmordforsøg.

Kommunen er i et brev til socialchefen gjort opmærksom på dette forhold, men kommunens sundhedsfaglige koordinator fastholder, at patients dårlige tilstand skyldes, at patienten er utilstrækkeligt behandlet."

Udtalelse, Hillerød 2015:

"Undertegnede er enig med privatpraktiserende psykiater i, at en ny afklaring i forbindelse med ressourceforløb og senere arbejdssituation frarådes da der er betydelig risiko for forværring af den psykiske tilstand."

Mentorudtalelse efter praktik, 2012:

"For mig er det klart og tydeligt at Jette er ude af stand til at varetage et arbejde samt ude af stand til at bibringes yderligere kompetencer i forhold til den tabte arbejdsevne.

I situationer, hvor Jette har følt sig presset til at skulle være opsøgende i forhold til at skaffe et arbejde reagerer hun med destruktive tanker og overvejer selvmord."

Mentorudtalelse efter praktik, 2011:

"Jette har været til samtale på to fleksjob, men ikke fået dem fordi arbejdsgiverne ikke vurderede hun har psykisk stærk nok."

"Jeg mener ikke Jette vil være i stand til at klare noget som helst job eller bare en jobsamtale. Umiddelbart er jeg meget bekymret og frygter hun kan tage sit eget liv, hvis hun en dag fik det nødvendige overskud."

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit