Administration 

Førtidspensionister i klemme i ny finanslov: "I går efter dem, der har mindst"

- At skære i boligydelsen, er at det samme som at gå målrettet efter dem, der har absolut mindst i vores samfund, mener Pernille Rosenkrantz-Theil. (Foto: Foto: SCANPIX arkiv)

Regeringen møder hård kritik for at gøre nogle førtidspensionisters månedlige budget mindre ved at skære i boligydelsen.

I denne uge præsenterede finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) regeringens plan for, hvordan man gerne ser landets finanser fordelt til næste år. Det indebar et forslag om at skære i boligydelsen.

Hvis forslaget bliver vedtaget, vil det - udover pensionister i almenlejeboliger - ramme de mange tusinde danskere, der har fået tildelt førtidspension før 2003.

Og det får politikere og fagfolk op i det røde felt. Der iblandt Socialdemokraternes socialordfører Pernille Rosenkrantz-Theil:

- Førtidspensionisterne har ikke mulighed for at øge deres indtægt. Så at skære i boligydelsen er at det samme som at gå målrettet efter dem, der har absolut mindst i vores samfund. Det er et hamrende skævt forslag, siger Pernille Rosenkrantz-Theil.

Den holdning deler Carina Leuenhagen Jensen, administrator af Facebookgruppen ’Bedre vilkår for førtidspensionister’, der har næsten 7.000 medlemmer. Som hun ser det, skyder regeringen skyder gråspurve med kanoner, når den vil forringe nogle førtidspensionisters økonomi ved at skære i boligydelsen.

Mindre livsglæde

I dag er i alt 92.206 førtidspensionister på den 'gamle ordning' - altså fra før førtidspensionen blev ændret i 2003. Hvert år bliver der dog omkring 10.000 færre førtidspensionister på den gamle ordning, fordi de overgår til den almindelige folkepension, oplyser Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.

Det er ikke nødvendigvis alle førtidspensionister, der modtager boligstøtte. Men ifølge Carina Leuenhagen Jensen er der ingen tvivl om, at de, som gør, er en gruppe, der absolut ikke lever et liv på første klasse.

- Mange førtidspensionister på den gamle ordning får ikke mere udbetalt end folk på kontanthjælp, og mange har store udgifter til medicin. Det er derfor mennesker, der er dybt afhængige af boligydelsen, siger hun til Avisen.dk.

Nogle kan blive hjemløse

At det kan have store konsekvenser for den enkelte at give førtidspensionisterne mindre at rutte med, bekræfter seniorforsker ved SFI Steen Bengtsson. I næsten 30 år har han beskæftiget sig med forholdene for førtidspensionister.

- Hvis førtidspensionister får færre penge, kan det i værste tilfælde betyde, at nogle ikke har råd til fundamentale ting og eksempelvis må gå fra hus og hjem, siger han.

Foruden skrækscenariet forudser han, at en forringelse af førtidspensionisternes økonomi vil ramme bredt.

- Jeg er slet ikke i tvivl om, at det for mange førtidspensionister vil gå ud over alle de ting, som de køber for at forbedre deres livskvalitet, siger Steen Bengtsson.

”Hiver håret af en skaldet”

Regeringen ønsker at spare 110 millioner kroner på boligydelsen næste år stigende til 590 millioner kroner i 2020.

Besparelsen efterlader Carina Leuenhagen Jensen som et stort spørgsmålstegn.

- Man kan ikke blive ved med at hive håret af en skaldet. Det er totalt håbløst. Førtidspensionister kan jo ikke forbedre deres egen situation, siger hun.

Ikke råd til at købe gaver

Heller ikke på den yderste venstrefløj er der klapsalver til regeringens forslag.

- Det er helt sort, at regeringen vil spare på førtidspensionisterne, for det sætter mange af dem under et voldsomt pres, så de måske ikke længere har råd til at købe gaver til deres familie, forudser Enhedslistens beskæftigelsesordfører Finn Sørensen.

Ifølge ham er førtidspensionister i forvejen en gruppe, der sakker bagud.

- Oven i den voldsomme forringelse af reguleringen af alle overførselsindkomster, der skyldes skattereformen fra 2012, vil regeringen nu også straffe førtidspensionister ved at skære i boligydelsen. Det er simpelthen asocialt, siger han.

Ring til V, hvis du er utilfreds

Kritikken - at det rammer førtidspensionister, hvis boligydelsen bliver mindre - er ny for Venstre, fortæller partiets socialordfører Jan. E. Jørgensen til Avisen.dk.

Han har ikke lyst til at kommentere sagen, men opfordrer de førtidspensionister, der er utilfredse, til at rette personlig henvendelse til ham.

Forstå hvad boligydelsen er

 

  • Boligstøtte til pensionister kaldes i loven boligydelse.Boligstøtte til lejere, der ikke er pensionister, kaldes boligsikring.
  • Boligydelse kan udbetales til personer, der modtager folkepension, invaliditetsydelse eller er blevet tildelt førtidspension før 2003.
  • Boligydelsesordningen omfatter i princippet alle former for boliger, uanset om pensionisten bor i lejebolig, ejerbolig, andelsbolig, aktielejlighed m.v.
  • Boligydelsen kan også gives til en person, der modtager eller får forskud på social pension, har husstandsfællesskab med en lejer, en ejer eller en andelshaver i en privat andelsboligforening.
  • Det afgørende kriterium for ret til boligydelse er, om der faktisk udbetales social pension. Der kan derfor ikke gives boligydelse til personer, der ikke modtager pension, enten fordi de ikke har søgt om pension, eller fordi de på grund af indtægt har fået frakendt eller bortreguleret pensionen.

 

Kilde: Statensnet.dk

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren