Administration 

Fagboss: Lad os få en storkonflikt - det er Payback time!

Jan Hoby er næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger) og 100% socialist og feminist. Han er født i 1962 og opvokset i arbejderkvarteret Bispebjerg. Fra den tidlige ungdom har han været organiseret socialist. Jan vil hovedsageligt blogge om arbejderbevægelsens, primært fagbevægelsens, udfordringer set fra en aktivistisk og venstreorienteret fagbureaukrats udkigspost. Men han vil også tage emner som kritisk pædagogik, børns hverdagsliv og forskning inden for disse områder op.

HOLD NU KÆFT EN VILD optakt til de offentlige overenskomstforhandlinger i 2018!

Det vækker minder om generalstrejken i 1985, storkonflikten på det private område i 1998 og strejken i 2008. Der tales storkonflikt, allerede inden forhandlingerne er gået i gang. Og hold da op, hvor Danmark har brug for en storkonflikt, der sparker røv på arbejdsgiverne, overklassen og Lars Løkke.

Der er intet, der skaber progressive og varige forandringer som storkonflikter, storstrejker og kollektiv handling. Storkonflikter forandrer alt, flytter holdninger, værdier og politik. Velfærdsstaten er et resultat af massekamp. Generalstrejken i 1985 gav os 37 timers arbejdsuge, storstrejken i 1998 gav os den sjette ferieuge, og strejken i 2008 gav offentligt ansatte 13 procent i lønstigning. Så der er intet alternativ til fællesskabets styrke og kollektiv handling.

DER ER OGSÅ NOGEN, der skal lukke kæften på Sophie Løhde, Dansk Arbejdsgiverforening og CEPOS. Overklassens tre musketerer mener nemlig, at de offentligt ansatte ikke må stige i løn, fordi det kan presse lønningerne op i det private. Det får i høj grad mit overklassehad i kog, når hårdt arbejdende lønarbejdere i den private og offentlige sektor skal ligge øre til sådan en omgang fake news.

Siden finanskrisen slog igennem i 2008, har arbejdsgiverne på det private og offentlige område udnyttet alle anledninger til at undergrave lønmodtagernes løn- og arbejdsvilkår. De har forringet overenskomster i et væk, hævet pensionsalderen, ødelagt det sociale sikkerhedsnet og krydret det med velfærdsnedskæringer i milliardklassen. Deres underlægningsmuzak har været, at der ikke er råd.

MEN DER ER RÅD. Det har overklassen, arbejdsgiverne og deres køberegeringer bevist med deres egen politik. Der er givet skattelettelser for 52 milliarder til overklassen og købt kampfly i milliardklassen. Erhvervslivet er for længst kommet sig efter finanskrisen, og ejerne og aktionærerne haft en fest.

Sammenholdet og solidariteten i fagbevægelsen er heldigvis større end set i mange år. Langt om længe! Læren af den socialdemokratiske regerings og KL’s krigserklæring mod Danmarks Lærerforening og landets folkeskolelærere i 2013 er heldigvis, at ingen kan vinde alene overfor en samlet arbejdsgiverfront. Så vores modsvar er fælles front og samlet styrke.

Solidaritetspagten mellem de 51 organisationer i Forhandlingsfællesskabet er enige om, at der ikke skrives under på en overenskomst, før de fire krav er opfyldt: Arbejdstidsaftale til lærerne, frokostpause i overenskomsterne, ligelønspulje og lavtlønspulje.

Og derfor må vi også sige mange tak til Sophie Løhde for hendes bidrag til at få fut i fejemøget. Hendes propaganda om offentlige ansattes lønfest er som benzin på bålet og har den positive effekt, at det hjælper på mobiliseringen af de offentligt ansatte i alle afkroge af den offentlige sektor.

MEN HVAD GØR VI VED DET? Ja, jeg synes sgu, vi skal gøre alt for at få en storkonflikt, fyldt med håb, gejst og vision. Det er modsat situationen under finanskrisen ikke mere arbejdsgiverne, der har fordelen på banen, men os, lønarbejderne. Når man ser på arbejdsgivernes retorik, bortset fra Sophie Løhdes fejlskud, har den været konfliktnedtrappende, modsat op til og under lockouten af lærerne i 2013. Det er, fordi arbejdsgiverne godt ved, at situationen er en grundlæggende anden. De ved, at rigtig mange offentligt ansatte har fået nok af velfærdsnedskæringer og dårlige løn- og arbejdsvilkår.

Arbejdsgiverne stiller også ved disse overenskomstforhandlinger op i stærkeste holdopstilling med regeringen, KL, regionsrådet, Dansk Arbejdsgiverforening og CEPOS. Men vores holdopstilling er den stærkest sete i mange år. Det ved vores modstandere, og de ryster i bukserne, inden kampen for alvor går i gang. Derfor skal vores strategi være offensiv fra start til slut. Ikke noget med defensivt fedtspilleri nede i forsvaret eller på midtbanen. Nej, vi skal helt frem i angrebet og lægge massivt pres på de andres forsvar. Vi skal satse på at vinde stort, allerede i første halvleg. Som Preben Elkjær engang sagde: Fodbold er en kampsport, og kan man ikke tåle mosten, så må man sgu spille ludo. For overenskomstforhandlinger er grundlæggende set en (klasse)krig, bare uden våben.

Strejker i den offentlige sektor er forældede og passer ikke ind i et moderne samfund. Det sagde den tidligere formand for Kommunernes Landsforening Erik Fabrin i Politiken den 23. april 2008. Det samme vil vi høre gentaget fra regeringen, KL og Regionsrådet.

MAGTHAVERNE OG OVERKLASSEN har altid forsøgt at dømme solidaritet og sammenhold ude. De har med jævne mellemrum erklæret fagbevægelsen for død, og som nu sagt, at strejkevåbnet er forældet. Men det hænger ikke sammen i virkelighedens verden, og det ved samfundets elite godt.

Alle større velfærdsreformer i Danmarks historie er kommet på baggrund af strejkebevægelser. Så når overklassen & co. siger, at strejker ikke passer ind i et moderne samfund, så er det måske fordi, strejker ikke virker for overklassen – men til gengæld giver arbejderklassen resultater.

Så lad os få storkonflikt, for vi er så klar til Payback time.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Dumplings
Nyheder

Populært legetøj lugter af benzin: Tænk finder problematiske stoffer

hjemmearbejde
Nyheder

Ny forskning peger på enkelt greb efter hjernerystelse

Bellinge natur
Nyheder

Millionstøtte skal forvandle marker til skov og ny natur

dansk politi
Krimi

Politi rykkede ud til to mænd med pistoler i Roskilde

ONDT
Underholdning

Bakken skruer op for uhyggen: Horrorforestilling skal få publikum til at tvivle

Landsholdet
Nyheder

15 unge danskere skal kæmpe mod verdens bedste i Shanghai

killinger
Dyreliv

Rekordmange katte endte på internat: Presset fortsætter efter sommeren

plejehjem
Nyheder

Store forskelle i ældreplejen: Se hvor mange der skifter job i din kommune

barn læser
Nyheder

Gratis bøger til landets mindste: Tilmeldingen er nu åben

Christian Bülow (O) medlem af Københavns Borgerrepræsentation Foto: Rune Pedersen
Nyheder

Forening risikerer at skulle betale kommunal støtte tilbage

politi dansk
Krimi

Kørte 133 km/t hvor han måtte køre 60: Nu konfiskeres to biler

Åbent landbrug
Nyheder

Trods efterårsvejret: 87.013 gæster strømmede til danske gårde

dansk politi
Krimi

Dødsfald efterforskes som drab

Nudity bot
Nyheder

Et billede er nok: Telegram-bots kan skabe falske nøgenbilleder på få minutter

AI
Nyheder

Danskerne bruger AI flittigt, men kun få har høj tillid

barn med far
Nyheder

4.500 børn rammes hvert år: SAVN vil give dem 12 nye rettigheder

Sigurd Barrett
Nyheder

Over 450 skoler kæmpede om særlig præmie fra Sigurd Barrett

dansk politi
Krimi

Politiet: Ring 114 hvis du ser denne mand

Gustav Salinas
Kendte

Fra nul til 60 millioner: Gustav Salinas vil fortælle sin historie i ny bog

penge
Nyheder

Ekstra millioner på vej: Skal få virksomheder ud af køen

Tivoli Halloween
Underholdning

Rekord fik Tivoli til at ændre kurs: Halloween bliver permanent længere

politi dansk
Krimi

43-årig voldtog sin ekskone og taxakunde: Udvises af Danmark i 12 år

Jacob Mark
Nyheder

Snyd med bopælspligten: Bøden kan stige til 100.000 kroner

politi dansk
Nyheder

Efter registerfejl: Politiet åbner igen for børneattester

villaer
Nyheder

Mange ældre bor i boliger, der ikke længere passer til deres liv

tv deltagerne
Film og TV

Seerfavoritter vender tilbage i Jaget Vildt: Nu får jægerne uventet hjælp

omsorg
Nyheder

Urolig over verden? Her er syv råd til at passe på dig selv

Rasmus Munk Alchemist
Mad og drikke

Verdenskendt dansk restaurant lukker fem måneder om året

læge
Nyheder

Efter millionindsats: 91 læger og 47 sygeplejersker ansat

dæk skiftes
Biler

Skal du skifte til vinterdæk nu? Her er reglerne, du skal kende

Royal run kongen
Sport

Her samler Royal Run Danmark i 2027

dansk politi
Nyheder

Politiet slog til på motorvejene: 73 forseelser på få timer

veteran match
Nyheder

57 kampe samler sporten om særlig hyldest til danske veteraner

Leopardus tilcayo
Dyreliv

"Mærkelig kat" viste sig at være noget helt særligt

dansk politi
Krimi

Hun sagde, det var benzin og tændte lighteren: Nu er 36-årig dømt

Henriette Kjærgaard Overgaard-Madsen
Nyheder

50 danskere får deres egne historier på den klassiske leverpostej

Ditte Okman
Kendte

Ditte Okman stopper på Radio IIII: Siger jobbet gjorde hende syg

mand i kørestol foran unge
Nyheder

Flere unge kommer alvorligt galt afsted i trafikken

landbrug
Dyreliv

59 gårde åbner dørene søndag: Kom helt tæt på dansk landbrug

pc
Krimi

18-årig 764-leder dømt for voldtægt og drabsforsøg begået på afstand

VR
Nyheder

Børn træner togture og indkøb i VR: Skal gøre hverdagen lettere

grønt
Iværksætteri

En halv lasagne blev starten på 10 års kamp mod madspild

tiktok
Nyheder

Norge advarer om populære apps: Kriminelle kan få kontakt til børn

bus
Nyheder

Nyt regionalt budget: Millioner til busser, uddannelse og PFAS

politi dansk
Krimi

Politi slog til mod bordel: To kvinder vurderes at være handlet

pårørende
Nyheder

100 pårørende samles til en dag i deres navn

østre landsret
Krimi

Otte års fængsel for grooming og seksuelle overgreb mod mindreårige

sociale medier på telefon
Nyheder

EU går efter techgiganternes greb om børn: Ud med vanedannende funktioner

Still fra filmen
Film og TV

Mads Mikkelsen, Tessa og robotter indtager Blokhavn i ny Gigis-film

læser i bog
Nyheder

Undersøgelse: Studerende er ofte stressede

far barn
Nyheder

3 millioner skal give knap 100 familier en bedre start

Lego skibet
Nyheder

30 år gammelt LEGO-skib solgt: Se prisen her

hund med familie
Nyheder

Flåtsæsonen er ikke slut: Dit kæledyr kan tage dem med hjem

Hustjek
Nyheder

Boligejere overser tusindvis af kroner: Hver femte kender ingen af ordningerne

dansk politi
Krimi

Politiet tjekkede ni knallerter ved skole: Det gav otte sigtelser

Cyklist
Nyheder

Markant stigning: Flere cyklister og fodgængere ender på skadestuen

Seriemorder, kvinde fundet død
Krimi

Ni kvinder fundet døde på to måneder: Frygt for seriemorder vokser

Dyreværnet og KV
Dyreliv

90.000 herreløse katte: Ny indsats skal bremse de store kolonier

Åbning i Herning
Mad og drikke

Svensk burgerkæde åbner sin første restaurant i Danmark

Hjememværnet
Nyheder

Skærpet trusselsbillede: 1.500 frivillige soldater træner beredskab

retten i Glostrup
Krimi

Solgte lattergas for 100.000 kroner: Nu skal 33-årig i fængsel

ferie
Rejser

Hedebølge og naturbrande får danskere til at genoverveje Sydeuropa

skolerne
Nyheder

København bruger 435 millioner: Ny specialskole skal stå klar i 2031

færgen Tyrfing
Nyheder

Kæmpe batteri skal sikre strøm til elfærgen på Samsø

fodbold fans
Nyheder

Nye tal: Så meget stiger volden, når der spilles Superliga

området
Nyheder

Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større

Vært
Mad og drikke

Danskerne elsker at invitere gæster hjem, men én ting stresser os

dansk politi
Krimi

Falske bankfolk gik efter ældre: Fik kort, koder og guldsmykker

dansk politi
Krimi

Nyt våben mod lattergas bag rattet: Tre bilister dømt

messe
Nyheder

Mere end 100 virksomheder er klar: Stor jobmesse åbner i morgen

Michael Falch
Film og TV

40 år efter kultfilmen vender Michael Falch tilbage i ikonisk rolle

Østre LAndsret
Krimi

Landsretten skærper dom markant: 24-årig får 15 måneder ekstra

dansk politi
Krimi

Omkring 50 unge skabte uro: Politiet opfordrer forældre til at tage en snak

Tandlæge
Sundhed

Har du undgået tandlægen i flere år? Sådan kommer du i gang igen

Monika Rubin
Nyheder

14 kommuner får grønt lys til 234 nye botilbudspladser

rigsadvokatens kontor
Krimi

Frifundet for dobbeltdrab: Nu skal Højesteret afgøre grænsen for nødværge

Skolen
Nyheder

Efter flere forsinkelser: 624 børn rykker ind i ny skole til oktober

Børn på museum
Nyheder

Nyt tilbud til elever: Tre kulturoplevelser bliver fast del af skolen

Trump
Nyheder

Trump vil ændre ulvenes beskyttelse: Nu er processen sat i gang