Den danske tennisstjerne Caroline Wozniacki bør som minimum holde sin seedning og spille sig i kvartfinalen ved US Open - årets sidste grand slam-turnering - som begynder mandag.
Det mener den danske toptræner Michael Mortensen, der i 2011 førte kineseren Li Na frem til triumf ved en anden grand slam-turnering French Open.
- Carolines første målsætning må være en kvartfinale, og når man først er der, så er der ikke så lang vej til de rigtig sjove kampe.
- Men det er ikke nemt. Der er ikke længere lette kampe hos kvinderne, hvilket der var tidligere, siger Michael Mortensen.
Wozniacki er seedet som sekser i New York og møder i første runde den ukendte kineser Duan Ying-Ying, der blot er nummer 135 i verden. Det er første gang, at spillerne møder hinanden.
- Det er meget positivt, at Caroline er seedet til kvartfinalen, for så undgår hun en af de helt store kanoner i de første fire kampe. Så kan hun spille sig godt ind i turneringen og blive fortrolig med sit spil.
- Hun har gode meritter ved US Open, og hun ved, at hun er i stand til at spille sig frem til finalen. Bare det, at man ved det, er psykologisk meget betryggende, lyder det fra Michael Mortensen.
Wozniacki spillede sig helt frem til finalen i 2009. Det er fortsat danskerens bedste resultat ved en grand slam-turnering.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.