Administration 

SF-næstformand: Skræmmende ulighed i Danmark

"Hvis vi skal knække uligheden, skal forebyggelse længere ud end villavejene."

Signe Munk er sygeplejerskestuderende og Næstformand i SF. Hun har haft sin politiske opvækst i kommunalpolitik, da hun som blot 19-årig indtog en af pladserne i Viborg Byråd. Her arbejdede hun for at udvikle og styrke den borgernære velfærd i en tid, hvor pengene var få og de blå var mange.

 

Signe skriver om velfærdsdanmark under udvikling og afvikling – altid med en ambition om at finde veje for velfærden med trygheden og fællesskabet i behold. Foruden et stærkt fokus på at skabe velfærd for borgerne, er Signe optaget af arbejdsvilkår, faglighed og hverdagen for de mange ansatte i det offentlige. Signe vil desuden bruge sin blog til at afsløre højrefløjens nedskæring, som pakkes ind i smarte reklameord. 

DR-dokumentaren ”Den syge forskel” viser med alt tydelighed den skræmmende ulighed i Danmark. Den fattigste fjerdedel lever 10 år kortere end den rigeste fjendedel. Vi taler altså ikke ”bare” om de mest udsatte, men om rigtig mange borgere for hvem livet er 10 år kortere end den øverste del af samfundet.

I Danmark har vi endnu ikke skabt et sundhedssystem, som tager livtag med uligheden i sundhed. Og skal flere hjælpes til sunde valg, forebyggelse og bedre behandling, må politikerne stoppe med at spilde sundhedspengene på ens behandlingsgarantier, private sygehuse og unødvendig dyr medicin.

10 års forskel i levetid mellem top og bund er ikke en naturlov, hvis vi i stedet bruger pengene på patienter med flere diagnoser, opsøgende sundhedstjek på arbejdspladserne og massive indsatser i forebyggelse.

VI SKAL SENDE færre på privathospital. Privathospitalerne tager ikke de komplekse patienter, fordi det kræver meget tid. Der er ikke penge i det, så at sige. De tager de lette opgaver med knæ og krop, der kan give overskud. Statistisk set er det de resursestærke danskere, der har de mest simple lidelser.

De fattigste danskere er derimod dem med flere og mere komplekse diagnoser samtidig med, at de også er dem, der ikke kender eller forstår systemet. De taber allermest på, at politikerne ikke tør prioritere skarpere i brugen af privathospitaler.

DERFOR SKAL VI ikke spilde penge på ukloge behandlingsgarantier. Nogle sygdomme skal behandles hurtigt, hvis ikke ménene skal blive værre, eller fordi de er livstruende. Andre lidelser kan trænes væk eller kan gå i sig selv. Men med de ens behandlingsgarantier på 30 dage, der netop er indført, så skal alle lidelser behandles med samme hast.

Samtidig behandles de ”simple sygdomme” først, og de komplekse patienter ryger bagerst i køen. Der skabes overbehandling og et galt brug af sundhedskronerne. Indfører vi forskellige garantier, så sikrer vi faktisk alle behandling – samtidig med at vi ikke behøver bruge penge på overbehandlinger eller på dyre privat hospitaler, når de urealistiske behandlingsgarantier overskrides.

MINDRE BRUG AF dyr livsforlængende medicin med minimal effekt er nødvendigt, hvis vi vil frigive flere resurser. Et prioriterings-institut er vejen frem, ellers drænes sygehusøkonomien. Pengene til dyr medicin findes ved at skære på sygeplejesker, i psykiatrien og på andet personale.

Det giver selvsagt mindre tid til patienterne – det er særligt farligt for de komplekse patienter. Der er ikke folk nok til de udredninger, som tager lang tid og er krævende personalemæssigt. Den sene eller manglende behandling er bestemt med til at give den fattigste del 10 år kortere at leve i.

LANGT FLERE PENGE skal bruges på forebyggelse, og forebyggelse er helt centralt, hvis vi vil uligheden i sundhed til livs. Desværre er det ofte forebyggelsen, der ryger, når pengene er knappe.

De rigeste danskere er i forvejen gode til at komme til lægen, de lever sundere og ændrer deres livsstil, hvis lægen ser faresignaler. Dét kniber mere med de kortuddannede, kontanthjælpsmodtagerne og de ufaglærte. De lever usundere og går først til lægen, når lidelserne er meget fremskredne.

Hvis vi skal knække uligheden, skal forebyggelse længere ud end villavejene. Og det samme skal de praktiserende læger. I alt for mange områder - eksempelvis Tingbjerg og Ishøj mangler der praktiserende læger.

RESURSERNE, der frigives, skal bruges på forebyggelse og opsøgende sundhedsarbejde. Det betyder, at man f.eks. kan have længere konsultationstider til resursesvage borgere hos de praktiserende læger, og at lægetilbud og social hjælp kombineres. Det kræver, at der er sundhedspersonale til stede i blokkene, der kan vejlede om livsstile og behandlingsmuligheder.

Det betyder, at sundhedstjekket skal rykkes ud på byggepladsen og ikke være i sundhedshuset. Det betyder, at vi skal bruge tid på kost og motion for børn, fordi mange vaner for livet grundlægges tidligt.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en oversvømmet by set fra luften
Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum