Administration 

Sarah Grünewald:  - Der kommer flere tårer

Kendte
en kvinde bryder ud i gråd
Sarah Grünewald er med sine 11 sæsoner som vært kun overgået af Claus Elming, som var vært på programmet i 12 sæsoner. (Foto: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix)

- "Vild med dans" har været en kæmpe tillidssag, fordi jeg ikke havde så meget tillid til mig selv, lyder det fra Sarah Grünewald.

- Hej, mor, så blev det din sidste aften på "Vild med dans". Jeg synes, du er så sej, at du har lavet det i så mange år. Men lad nu være med at græde. Du kan glæde dig over, at du skal hjem til mig og spise fredagsslik i stedet for.

Sarah Grünewald takkede af efter et årti og 11 sæsoner som vært på "Vild med dans".

Og der ventede hende en surprise, da produktionen midt i den rullende liveudsendelse fra finalen overraskede hende med en kavalkade over hendes mest mindeværdige øjeblikke i programmet - og en hilsen fra hendes syvårige søn, Luis, hvis ord fik tårerne i øjenkrogen til at trille ned af kinderne.

- Jeg har godt, lyder reaktionen derpå.

- Jeg har det virkeligt dejligt. Det har været en overvældende dag, og det har været en så smuk finale og en vidunderlige måde at slutte det af på, siger hun.

- Jeg har det, som om jeg er blevet gift. Det er meget, meget rørende.

Det er taknemlighedstårer, der piblede frem. Og dem kommer der nok endnu flere af.

- Det er ikke slut endnu. For nu skal jeg ud og kramme alle mine kolleger farvel. Jeg ved, at der er flere... Når vi ser hinanden ude bagved, så bryder vi grædende sammen. På en god måde, understreger hun.

- Det er jo bare ren kærlighed.

kvinde viser tatovering
Sarah Grünewald har fået sig et evigt minde fra "Vild med dans". Hun har fået tatoveret en dansende mand på overarmen. Tatoveringen var en afskedsgave fra hendes medvært, Martin Johannes Larsen. (Arkivfoto). (Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix)

Det er en længere og velovervejet beslutning, Sarah Grünewald traf, da hun inden premiereprogrammet meddelte, at denne sæson blev hendes sidste som vært.

For at gøre plads til nye kapitler må hun sætte punktum for det foregående.

- Det føles virkelig rigtigt, og det føles virkeligt dejligt. Det er, fordi jeg har det godt, understreger hun.

Sarah Grünewald havde en baggrund som model og havde lavet et par tv-ting, inden hun fik jobbet som vært på det populære program - i øvrigt på bedste sendetid på TV 2 fredag aften efteråret igennem år efter år.

Hun var egentlig ikke et særligt kendt navn dengang. Hun er aldrig blevet spurgt, om hun ville deltage i "Vild med dans" som nydanser.

Men værtstalentet brændte igennem, og hun blev kaldt en usleben diamant.

- "Vild med dans" har for det første været en kæmpe tillidssag, fordi jeg ikke havde så meget tillid til mig selv, lyder det fra Sarah Grünewald.

- De har altid regnet med, at jeg nok skulle klare den, og jeg var den rigtige til opgaven, når jeg nogle gange måske har følt, at jeg vaklede lidt, fortæller hun.

Sarah Grünewald er kendt for sin bramfrie attitude.

Så sent som i finalen, som blev vundet af tidligere fodboldspiller Kasper Fisker og partner Karina Frimodt, fortalte hun sin medvært, Martin Johannes Larsen, foran de rullende live-kameraer, at hun havde fået vokset sine hår i næsen.

et værtspar
Sarah Grünewald debuterede som Vild med dans-vært i 2013 med Claus Elming ved sin side. (Arkivfoto). (Foto: Sophia Juliane Lydolph/Ritzau Scanpix)

Hun har også måttet fiske en kjole, der var kravlet op, ud under en udsendelse og lovede på et andet tidspunkt kvajebajer til alle, da hun kaldte Lis Sørensen for Søs Fenger.

Midt i holdning, hæl og tå har hun mere eller mindre bevidst gjort op med forestillingen om, hvordan man skal fremføre sig i et program.

- Der er ingen hemmelighed, at jeg tit er kommet efterfølgende og har undskyldt for noget, jeg har sagt, eller jeg har tænkt, var over stregen. Og jeg er altid bare blevet mødt med: "Det er okay. Du er bare et menneske. Vi laver bare fjernsyn". Så det har betydet ekstremt meget, siger Sarah Grünewald og fortsætter:

- Jeg er lidt svær at putte i en kasse, for så banker jeg med arme og ben, og så bliver jeg ikke en fed udgave af mig selv.

Sarah Grünewald begyndte på programmet som 29-årig. Om tre måneder fylder hun 40.

Det er sket meget i hendes liv privat og professionelt i den tid.

- Jeg startede som meget lille og umoden og helt ny og fik lov til at vokse og lave fejl, men stadig bare få at vide, at det var okay. Det har betydet virkelig, virkelig meget for mig, at jeg har kunnet gå på arbejde og blive grebet af nogle virkelig dygtige mennesker, siger Sarah Grünewald.

- Det har også været et helle for mig, når der var alt muligt andet. Også med alt det, der sker i verden. Vi har nogle gange tænkt: "Så står vi her, mens der er krig og ødelæggelse, og så laver vi bare danseprogram". Men et eller andet sted er det sgu også rart bare at lave et danseprogram og glemme alt det der. Det har virkelig været dejligt at få lov til at være med til det.

et værtspar
Da Claus Elming var færdig som vært efter 14. sæson i 2018, fik Sarah Grünewald en ny værtsmakker i Christiane Schaumburg-Müller. (Arkivfoto). (Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix)

Sarah Grünewald har ikke en forkromet plan over, hvad hun skal lave efter Vild med dans-epoken. Måske nye tv-produkter, måske foredrag, måske flere film.

Men først venter julen.

Her skal hun lave julepynt og ikke mindst spise fredagsslik med Luis, som overraskede hende i finalen i det båndende indslag.

- Han er syv år gammel! Han har holdt det hemmeligt for mig i en måned, udbryder Sarah Grünewald.

- Jeg synes, det er helt vildt. Jeg ringede til ham efter første del af programmet og sagde tak.

Det var faktisk under "Vild med dans", at Sarah Grünewald i 2015 i slutningen af et program aede sin mave og afslørede, at hun var gravid og ventede Luis.

Lille Luis, som nu er så stor en dreng, at han kunne overraske sin mor i årets udgave af "Vild med dans".

- Børn er det vildeste billede på, hvordan tiden går, siger Sarah Grünewald.

Et årti som vært er forbi. Når "Vild med dans" vender tilbage næste år, bliver det uden Sarah Grünewald.

Sarah Grünewald har fået et evigt minde fra "Vild med dans". Hun har fået tatoveret en dansende mand på overarmen. Tatoveringen var en afskedsgave fra hendes medvært, Martin Johannes Larsen.

Nu er hun blevet så kendt, at hun potentielt kunne blive spurgt, om hun selv vil deltage i konkurrencen som nydanser. Men det er hun tøvende overfor.

- Det ved jeg ikke... Måske... Jeg elsker at danse. Men det bliver ikke lige nu.

/ritzau/

Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Postkasse
Nyheder

Den røde postkasse er ikke død

Vilhelm Lauritzen terminalen
Helt vildt

Spøger det i lufthavnen? Ansatte oplever uforklarlige ting

kat
Dyreliv

Ejerne flyttede, men de lod kæledyrene blive tilbage

Cigaretter
Krimi

Cigaretfabrik: Får bøde på en halv millard kroner

Pantflasker fra roskilde festival
Nyheder

Frivillige panter flasker på Roskilde

Retten i kolding
Krimi

Låste samlever ude, kaldte hende psykisk syg og tog kvælertag

Lastbiler
Krimi

Spansk mand udvist: Stoppet ved grænsen med lastbil fuld af narko

Cykelrytter
Sport

Stem her: Vinder Vingegaard Touren igen i år?

Underskriverne
Nyheder

Nu får danskerne et nyt sted at handle til lavpris

politi dansk
Krimi

Skud mod privat hjem: Politiet tror, at skytten gik efter et andet mål

København byret
Krimi

Ni mænd dømt: Flere drabsforsøg på Amager

retten i Århus
Krimi

Mand gik volds-amok i Århus midtby

Retten i kolding
Krimi

Hvidvasksag: Politiet hentede 1,5 millioner kroner

knallert
Krimi

Ulovlige knallerter: Forsøgte at stikke af fra politiet

Børn på tur
Nyheder

900 børn får en fortjent pause fra hverdagen

Viking Storebælt IF
Nyheder

Fra issvømning til fællesskab: Idrætten skal give unge nyt mod

Larve - Egeprocessionsspinder
Dyreliv

Plagen på Fyn: Her er larven fra helvede

traktor sprøjter
Debat

DEBAT: Det danske landbrug er giftigt

København hustage
Nyheder

Mange vil sælge deres lejlighed i København

skilt med advarsel om larver
Dyreliv

Farlig larve kan ramme hunde og katte: Hold øje med disse tegn

politi dansk
Krimi

25-årig snød ældre: Lod som om han var fra banken

pumpe
Nyheder

Danskerne fik nok af varmen: Nu vil alle have en af disse

Larvebekæmpelse i Odense
Nyheder

Giftig larve chokerer Odense: Rasende borgere demontrerer 

Ulla henningsen
Kendte

Matador-stjerne flytter fra København

omsorg ældre
Nyheder

Der er markante gevinster ved fuldtid på jobbet

Skuespillerne
Film og TV

Kendt krimiserie vender tilbage til skærmen

krisecenter værelse
Nyheder

Udgifter til botilbud svinger med op til en million kroner

bil på vej
Biler

Danske bilister gambler med sikkerheden

Sarah Grünewald
Kendte

Sarah fortæller om sit nye ædru liv

Voldsramt kvinde
Nyheder

Her er planen mod partnervold

BR
Nyheder

Gave til barnebarnet? AI kan handle for dig i BR

kassemand
Nyheder

350 unge dropper en del af deres ferie

Sortbjørn
Dyreliv

Rørende video: Bjørne mærker skovbunden for første gang

koncert
Nyheder

Her er folkene, der skal redde det københavnske kulturliv

varmepumpe
Nyheder

Populær pulje for boligejere er tilbage

Villa
Nyheder

Nu kan du lære at dele dit hus

retten i Roskilde
Krimi

Lokkede ekskæresten i fælde: Så fik han tæv

Den efterlyste
Krimi

Hærværk mod kirke: Politiet leder efter denne mand

Killing
Nyheder

Katteejere er rystede: Hvem skyder vores katte?

Indbrud i hjem
Nyheder

Denne sommerfejl kan gøre boligen ekstra interessant for tyven

dansk politi
Krimi

Sagsbehandler angrebet med kniv på bosted

autist med høretelefoner
Sundhed

Derfor får flere diagnoserne ADHD og autisme 

Foto af bil under lastbil i test
Nyheder

Dødsfælde på vejene: Test afslører alvorligt problem med lastbiler

retten i Randers
Krimi

Mand affyrede maskinpistol i skov og begik voldtægt

Rick
Underholdning

Alle kender sangen - nu kommer manden bag den til København

madskole
Nyheder

Nu skal børnene i køkkenet

retten i Sønderborg
Krimi

Dømt: Forsøgte at sælge stoffer via Telegram

Temu og EU grafik
Nyheder

Nye afgifter fra i dag: Vil du stadig handle på Temu?

retten i Nykøbing F
Krimi

Bedragere misbrugte de over 1100 ofres tillid til myndighederne

Københavns byret
Krimi

Påsat brand: Beboerne sov på 1. sal da ilden brød ud

El giganten
Nyheder

Nyt stort varehus slår dørene op Nørrebro

Amin jensen
Kendte

Her er komikerens nye livsprojekt

Jobcenter
Nyheder

Reform kan ramme de ledige hårdt

Flåt
Dyreliv

Flåterne bliver farligere for din hund, kat og dig

Stig Rossen
Kendte

Stig Rossen kan opleves i børnehøjde

dansk politi
Krimi

Voldtægtsmand snydt: Troede han skulle misbruge tre børn

Grøndland Nuuk
Nyheder

Regeringen investerer 1,2 milliarder i dansk beredskab

Gaderne i KBH
Nyheder

Nye gader skaber ekstra liv i København

by set fra oven
Nyheder

Rapport: Sådan skabes flere huse til børnefamilier

Får
Nyheder

Her er den dyreste el-måned i flere år

drikkevand
Nyheder

Spildevandet afslører danskernes brug af stoffer

retten i Roskilde
Krimi

Sosu-assistent dømt: Røvede ældre mand sammen med sin søn

Bilka
Nyheder

Disse tre butikker holder skansen ved strømsvigt

Sæl
Dyreliv

Drama på Bellevue: Mor-sæl kunne ikke nå sine unger

bil på vej
Nyheder

17-årige bilister har svært ved at holde foden fra speederen

kvinde i angst
Nyheder

Tragisk rapport om partnerdrab kalder på handling

retten i Kolding
Krimi

Mand fængslet: Forsøgte at sælge næsten 70 kg narko

Ældre
Nyheder

Millioner skal sikre de ældre hvis krisen rammer

mad deles ud
Nyheder

Udsatte danskere mangler kriselager: Nu skal nyt beredskab sikre dem mad

Hen def
Nyheder

Han, hun og hen: Nu er de alle i ordbogen

skat
Nyheder

Nu er det sidste chance: Jo før du betaler, jo mere sparer du

Byretten
Krimi

Bankdirektør er dømt for hvidvask

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Pesticid-kontrol hos 88 virksomheder: 66 overtrådte reglerne

Frank Hvam
Kendte

Klovn-stjerne scorer kassen: Populær serie vender tilbage

Udstyr lattergas
Krimi

Nyt udstyr: Nu tester politiet om bilister har taget lattergas

Vollsmose
Nyheder

Odense vil af med kriminelle klaner

Thorkild Fogde
Nyheder

Thorkild Fogde stopper som rigspolitichef

Odderungen
Dyreliv

Historisk fund: Ikke set på Sjælland i 50 år

Fodbold børn
Nyheder

Sommerferie med bold, smil og nye venner