- Ree Park åbner en ny temalegeplads på 2.000 kvadratmeter.
- Legepladsen bygger på Jakob Martin Strids børnebogsunivers.
- Festivalen finder sted den 27. og 28. juni i Ree Park og Ebeltoft.
- Der er blandt andet højtlæsning, teater, skattejagt, børnerock og aktiviteter i byen.
Der er lagt op til en weekend med fantasi, vilde dyr og børnebogsmagi, når Ree Park den 27. og 28. juni åbner en ny stor temalegeplads midt i parken.
Legepladsen hedder Den Lille Dal og er skabt med udgangspunkt i Jakob Martin Strids farverige univers. Her kan børn og voksne blandt andet møde elementer fra historierne om Mimbo Jimbo, Mumbo, geparden og tapiren. Den nye legeplads er på mere end 2.000 kvadratmeter og er blevet til i samarbejde mellem Ree Park, Jakob Martin Strid, Gyldendal og KOMPAN.
Men åbningen bliver ikke kun markeret i dyreparken, for hele Ebeltoft er gået med i fejringen, og derfor bliver åbningen til Den Fantastiske Festival, hvor både Ree Park, Maltfabrikken, biblioteket, Fregatten Jylland, handelslivet og Syddjurs Kommune er en del af programmet.
Masser af oplevelser
I løbet af weekenden kan familier opleve højtlæsning, teater, skattejagt, børnerock, aktiviteter i byen og selvfølgelig parkens vilde dyr. På Maltfabrikken åbner desuden en ny udstilling skabt af Jakob Martin Strid særligt til anledningen. Udstillingen er gratis at besøge.
Ifølge Ree Park begyndte idéen som en drøm om at skabe et børneunivers, der kunne passe sammen med parkens arbejde med dyr, natur og oplevelser.