Administration 

Pernille på kontanthjælp: "Det er hårdt, men det er ikke synd for mig"

"Jeg synes da, det er ærgerligt, at jeg er havnet i denne situation. Men jeg vil ikke være et offer," fortæller Pernille Turunen om sit liv på kontanthjælp. (Foto: Foto: Privatfoto)

Pernille Turunen har fået skåret 2.600 kroner i sin boligstøtte, efter kontanthjælpsloftet trådte i kraft. Det har betydet cup noodles på middagsbordet og ingen kontrol over sit eget liv. Men det er ikke synd for hende, fortæller hun selv.

- Det er da sommetider hårdt, ja. Men det er ikke synd for mig.

Sådan fortæller 42 årige Pernille Turunen fra Birkerød om sit liv på kontanthjælp.

Hun er en af de 34.094 danskere, der har fået skåret i ydelsen som følge af kontanthjælpsloftet, der trådte i kraft den 1. oktober.

Som enlig mor til to børn på 8 og 11 år og med et rådighedsbeløb på 3.300 kroner om måneden, kan det være svært at få hverdagen til at hænge sammen, når der både skal være mad på bordet, penge til medicin, men også plads til vinterstøvler og sommerjakker.

Men hun overlever, selvom det er hårdt. For hun har ikke noget valg, fortæller hun.

Hun er ked af det stereotype billede, som medier og politikere tegner af kontanthjælpsmodtagere. Et billede som dovne og med forkerte prioriteringer. Sådan mener hun ikke, virkeligheden altid fungerer. 

- Det er ikke synd for mig, at jeg har det liv, jeg har. Det er jo mit eget liv. Og jeg er glad for at være den, jeg er. Jeg synes da, det er ærgerligt, at jeg er havnet i denne situation. Men jeg vil ikke være et offer. For det er ikke synd for mig, siger Pernille Turunen.

Hun har været fem år på kontanthjælp og fået skåret 2600 kr. om måneden efter kontanthjælpsloftet trådte i kraft.

Livet under loftet

34.094 danskere er påvirket af loftet over kontanthjælp. Politikerne bag loftet siger, at lavere ydelser skal gøre det mere økonomisk attraktivt at få et job. Kritikere mener, at loftet kun gør folk fattigere. 

Avisen.dk vil i den kommende tid sætte fokus på konsekvenserne af kontanthjælpsloftet, der trådte i kraft den 1. oktober.

Energi til arbejde og energi til børnene

Pernille Turunen har arbejdet i socialpsykiatrien i mange år. I 2010 blev hun ramt af stress og depression, som betød et exit til arbejdsmarkedet.

- Fuldstændig uventet brød jeg sammen en dag på arbejdet og kom til en krisepsykolog. Jeg valgte derefter på opfordring fra psykologen at sygemelde mig. Jeg kunne ikke andet, jeg fungerede slet ikke. Prøvede at komme tilbage på arbejdet, men jeg kunne simpelt ikke fungere i den rolle, jeg havde på arbejdet og den derhjemme. Så sygemeldingen gav ligesom sig selv.

Senere fandt lægerne ud af, at hun led af sygdommen bipolar affektiv sindslidelse type to, som er en psykisk lidelse, hvor man både døjer med en let form for mani og depressioner.

Sygdommen har sendt hende på kontanthjælp. Men i januar 2017 startede hun i virksomhedspraktik på et skolebibliotek. Der arbejder hun nu 12 timer ugentligt.

- Jeg bruger meget energi på at være på biblioteket. Men det er samtidigt det, jeg skal testes på. Når vi kan se, hvor meget energi jeg bruger der, kan vi se, hvor meget jeg har tilovers til mine børn.

Ikke nok med at Pernille Turunen selv lider af en psykisk lidelse, så skal hun også tage sig af sin dreng med autisme. Men efter kontanthjælpsloftet trådte i kraft, er ting som medicin til sin søn og sig selv blandt andet noget, der prioriteres højt. Hun har også valgt at beholde internet, indboforsikring, ulykkesforsikringer og A-kasse. Det er ting, hun absolut ikke ser, at de kan undvære.

Cup noodles til aftensmad

Men med et forringet budget efter kontanthjælpsloftet må der trækkes på nogle poster. Og der har madposten lidt den største last.

- Det største kompromis har klart været ved maden og kvaliteten af den. Børnene får jo sund morgenmad og frokost. Så kan de ikke få en cup noodle til aftensmad nogle gange? Det er sådan nogle ting, jeg har ændret efter kontanthjælpsloftet, siger Pernille Turunen.

Og så er der heller ikke plads til meget sjov i hverdagen - men det er bare ærgerligt, fortæller hun. Nogle gange kan en pasta med kødsovs strække sig over en ekstra dag, og så kan der lægges en lille skilling til side til at lave sjove ting med børnene. Ellers har hun også en mor, der er god til at hjælpe.

- Det er da klart, at det er nogle af de sjove ting, der er skåret i. Men min mor kan heldigvis hjælpe lidt til nogen gange. Og så elsker jeg selv jul og fødselsdag, for der kan jeg få lov at få en enkelt bluse for eksempel. Det er der heller ikke råd til mere med mit budget.

Livet i hænderne på sagsbehandleren

Pernille Turunen skal være i virksomhedspraktik på skolebiblioteket indtil 21. april. Derefter skal kommunen afklare, hvorvidt hun er i stand til at varetage et job og i hvilket omfang.

- Mit ønskescenarie er, at der tages højde for, hvad jeg kan, og hvad jeg ikke kan. Mit ønske er bare, at jeg bliver afklaret på en eller anden måde. At kommunen kan finde min plads.

Hun tør ikke gøre sig nogle forhåbninger om, hvad der præcis skal ske med hende. For hun vil hellere blive positivt overrasket over kommunens tolkning end skuffet.

Pernille Turunen fortæller, at det er svært at være psykisk syg i et samfund, hvor det kræver en meget stærk psyke at kunne fungere optimalt.

- Det er enormt frustrerende, fordi jeg ikke har kontrol over, hvad der skal ske. Det ville være smadder rart, hvis jeg bare kunne fortælle dig, at ”det er det her, der skal ske med mig”. Men det kan jeg ikke. Jeg har lagt mit liv i min sagsbehandlers hænder.

Jeg vil arbejde

Én ting er dog sikkert. Hun er ikke færdig på arbejdsmarkedet.

- Min drøm var jo, at jeg bare kunne komme ud og arbejde 37 timer. Jeg bliver simpelthen så misundelig, når jeg er sammen med mine veninder, og de kommer stresset hjem fra arbejde. Tænk hvis det var mig, der kunne få lov til at være stresset, fordi jeg har arbejdet 37 timer, sådan tænker jeg da, siger hun. 

Men Pernille Turunen kommer aldrig op på 37 timer igen, mener hun selv. Et fleksjob ville nok være mere sandsynligt.

- Jeg vil ud. Jeg vil arbejde. Jeg ville slet ikke synes, det var fedt at komme på førtidspension, siger hun og fortsætter med et særligt budskab om, hvorfor det er vigtigt at arbejde:

- Jeg synes, at meget af ens identitet ligger i arbejdet. Så derfor vil jeg også tilbage på arbejdsmarkedet.

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften