Administration 

Mad, græsslåmaskiner og respekt til ramte af kontanthjælpsloft

Linda Villadsen og Carsten Larsen har begge haft en svær opvækst med sygdom og alholisme. I dag har de gode job, men arbejder for at hjælpe andre, der har det svært . De vil skabe en kærlighedsrevolution. – Ingen skal nogen sinde tales til, som min mor blev talt til på kommunen, siger hun. 

(Foto: Privat )

En ny Facebookgruppe har på få uger samlet næsten 3.000 medlemmer. Parret bag vil samle et fællesskab, som hjælper dem, der bliver ramt af blandt andet kontanthjælpsloft og integrationsydelse. Men de vil også protestere mod reformerne.

Selvom man ikke har ret meget, har man altid noget at give. Det er tanken bag en ny Facebookgruppe.

Den er skabt af et par fra Vanløse i København. Gruppen har på under en måned samlet op mod 3.000 medlemmer, og den vokser dag for dag.

Her bliver der hver dag udvekslet praktisk hjælp og støtte: Skaffet en brugt guitar til et barn, hvis forældre ikke har råd, en Playstation til et sygt barn og en græsslåmaskine til en kontanthjælpsmodtager, og uddelt mad fra en defekt fryser.

- Det er fantastisk. Jeg får tårerne i øjene over at se, hvad mennesker kan udrette sammen, siger Carsten Larsen, som er en af gruppens stiftere.

Man bliver ikke mæt af snak

Gruppen hedder 'Næstehjælperne - Netværk for protest og praktisk hjælp til reformramte'. Parrets mål med at lave den er at hjælpe dem, der bliver ramt af reformerne af kontanthjælp, integrationsydelse, førtidspension og fleksjob. Men også at få ændret reformerne.

- Vi vil ikke kun være en fællesskab, der hjælper hinanden praktisk. Det bliver intet ændret af. På en anden side kan man ikke blive mæt af snak og demonstrationer mod samfundsstrukturer. Derfor er det nødvendigt, at vi gør begge dele, siger Linda Villadsen.

Vi vil ikke lave hattedameri og suppekøkken, hvor ressourcestærke hjælper ’socialt udsatte’
Linda Villadsen, Næstehjælperne

Hun og kæresten Carsten Larsen har tidligere været involveret i Stemmer på Kanten, der skulle få flere til at stemme.

Siden foråret har de talt om at ”gøre noget”som reaktion på de stramninger, der træder i kraft i disse måneder og betyder, at mange på kontanthjælp får flere tusinde kroner mindre om måneden.

Angst og skam

Det blev en sen søndag aften til Facebookgruppen. 

 - Vi vil skabe et forum, hvor vi lægger vægt på, at vi alle sammen i nogle situationer har noget at give, og hvor vi taler hinanden op. Der er så mange, der ikke tør sige noget eller bede om hjælp på grund af angst og skam, siger Linda Villadsen.

De kan ikke lide ordet socialt udsatte. De vil ikke have et ”dem og os”, og Carsten Larsen skriver de fleste dage en aftenhilsen, hvor han takker for, hvad man har skabt i samarbejde og selv lægger vægt på en åben og ligeværdig tone.

- Vi vil ikke lave hattedameri og suppekøkken, hvor ressourcestærke hjælper ’socialt udsatte’. Vi er et fællesskab, siger han.

Svær opvækst 

I forbindelse med gruppen er der opstået flere initiativer uden om stifterne, og det mener de selv er vigtigt. At det ikke er deres projekt.

Parret håber, at flere langsomt vil komme til, så de til sidst selv er unødvendige. Parret vil gerne sætte gang i, hvad de kalder en kærlighedsrevolution. 

- Fattigdommen bekymrer os, men der er en lige så stor mangel på respekt for det enkelte menneske, siger Carsten Larsen. 

De har begge fuldtidsjob til daglig, men har brugt sommerferien og Carstens orlov på Facebookgruppen.

Linda Villadsen og Carsten Larsen har begge haft en svær opvækst med sygdom og alkoholisme. Carsten kom i familiepeleje som 10-årig.

Ser samfundet smuldre

- Jeg har en stor taknemmelighed for det samfund, der samlede mig op. Men jeg kan se det smuldre omkring mig, siger han.  

Linda Villadsens mor har været syg hele hendes liv og hendes søster blev syg som teenager. De oplevelser hun fik med moderen på kommunen har været en drivkraft for Linda Villadsen. 

 – Ingen skal nogen sinde tales til, som min mor blev talt til på kommunen. Så grimt, og ydmygende og fornedrende, siger hun.

Da både moderen og søsteren døde, stod Linda Villadsen med et tomrum, fordi hun for første gang i 40 år ikke havde det store arbejde med at være pårørende. Det har hun siden fyldt med frivilligt arbejde.

Arbejde, gå hjem, se tv, finde den næste fest

Før de mødtes endte Carsten Larsen med et alkoholproblem, selvom han havde svoret, det aldrig skulle ske. 

- I så mange år var mit liv arbejde, gå hjem, se tv, finde den næste fest og gå til fodbold. Jeg vil aldrig bebrejde nogen, at de lever sådan. Nu vil jeg bare gerne noget andet, siger han.

Carsten Larsen mener, at hvis alle de nedskæringer, der er sket de seneste ti år, havde fundet sted på en uge, ville det have medfødt et oprør. Men fordi det er sket ’efter salamimetoden’, lidt af gangen, lægger man ikke mærke til det.

I virkeligheden kan vi alle sammen godt gøre noget. Måske bare en gang hver anden måned
Linda Villadsen, Næstehjælperne

Hvor er middelklassens protester?

Parret møder ofte mennesker på kontanthjælp, der spørger, hvor middelklassen er i protesterne mod nedskæringerne og stramningerne.

- Men jeg tror, at når man hele tiden bliver bombarderet med artikler om, hvor slemt det står til, så bliver man træt og holder op med at læse. Sådan har jeg det selv. Vi vil gerne give en handlemulighed. I virkeligheden kan vi alle sammen godt gøre noget. Måske bare en gang hver anden måned, siger Linda Villadsen.

De mener også, at vreden og desperationen i tonen bliver for meget for nogle, og at politikerne er helt døve over for vrede.

- Indignation er jo født af vrede. Men vreden bliver nødt til at blive brugt som driftkraft for noget andet. Derfor tror vi på kærlig, venlig protest. Der er et medlem af gruppen, der maler strandsten med budskab om modstand mod reformerne og lægger dem ud i bybilledet. Så bliver man mødt med det, hvor man mindst venter det, siger hun.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen