Administration 

Kommunen overvågede alle detaljer på Facebook: Det kostede Stinne hendes fleksjob

Stinne Bay mistede sin bevilling til fleksjob, efter kommunen overvågede hende på Facebook. (Foto: Foto: Privat)

Stinne Bay er fuldt ud arbejdsdygtig, mener Skanderborg Kommune efter have fulgt hendes aktiviteter på Facebook tæt. De aktiviteter er aldrig blevet gennemført, siger Stinne Bay.

Lillejuleaften slog Stinne Bay på 47 lejr i Skanderborg Jobcenters foyer.

Årsagen var, at kommunen på baggrund af informationer fra Facebook havde fjernet hendes bevilling til fleksjob, og Stinne Bay ville have afklaret sin situation.

På Facebook kunne kommunen nemlig se, at hun knoklede løs og både afholdt kurser og stod i butik mange timer om ugen. Der var bare et problem; butikken har ifølge Stinne Bay stort set aldrig været åben, og kurserne har ofte ikke været afholdt, da der har manglet deltagere. 

- Det er så frustrerende, at de bare konkluderer ud fra noget, de har set på Facebook uden at stille mig spørgsmål eller undersøge det nærmere. Har de nogen tvivl, kan de jo bare ringe og spørge, siger Stinne Bay.

Ansat i sin fars firma

Hun har siden oktober 2015 været i et fleksjob, hvor hun renoverede gamle møbler, malede, afholdt kurser og udførte diverse "handywoman" opgaver.

Firmaet, hvor Stinne Bay arbejdede i fleksjob, blev oprettet på hendes fars CVR-nummer. Det skete, da Skanderborg Kommune ikke havde nogle tilgængelige fleksjob, hvorefter Stinne Bay og hendes far selv besluttede at finde en løsning. 

Det er fuldt ud lovligt for en ægtemand eller andre familiemedlemmer at oprette en virksomhed og ansætte en som fleksjobber ifølge Landsforeningen af Fleks- og Skånejobbere (LAFS). 

Da Stinne Bay startede med at arbejde som handywoman, fik hun også store roser med på vejen fra Jobcenter Skanderborg, der var glade for, at hun tog skeen i den anden hånd og ikke bare ventede på kommunen.

- Hej Stinne. Jeg er lige vendt tilbage fra efterårsferie og har set din fine brochure – Hold da op hvor den fin og ligeså din hjemmeside – Du er simpelthen for sej :0) Jeg ville egentlig ikke andet end at give dig et stort skulderklap – Jeg håber, at der kommer masser af kunder i butikken :0), skrev en ansat fra Kompetencecenter Skanderborg til Stinne Bay i oktober 2015.

Senere kiggede kommunen dog med på Stinnebay.dk's Facebook-side, hvor Stinne Bay lagde billeder af sit kreative håndværk ud. Det de så, overbeviste dem om, at Stinne Bay slet ikke burde have fleksjob.

Frustration over Facebook-gætteri

Stinne Bay begyndte som fleksjobber for fire år siden, da hun er ramt af stress og udbrændthed, samt lider af depression. Tidligere arbejdede hun som planlægningschef hos en skolefotograf. Et arbejde der til tider lagde beslag på mellem 60 og 90 timer om ugen. Til sidst knækkede hun nakken og måtte sygemelde sig.

I dag kan Stinne Bay derfor ikke arbejde særlig meget. Hun har svært ved at koncentrere sig, har brug for struktur og blot tanken om en arbejdsplads med andre mennesker er angstprovokerende.

Kommunens vurderer alligevel ud fra events, billeder og statusopdateringer fra Stinnebay.dk på Facebook, at hun arbejdede knap 75 timer i juni måned. Selv vurderer Stinne Bay, at hun arbejdede lige under 20 timer.

Stinne Bays arbejde ifølge Skanderborg Kommune
Kommunens registrering af Stinne Bays arbejde ud fra Facebook-oplysninger for juni måned 2016. Blot et ark ud af mange der ifølge kommunen dokumenterer, at Stinne Bay sagtens kan arbejde på ordinære vilkår.

I kommunens overslag kan man se, at en statusopdatering bliver takseret til en times arbejde, og det samme bliver det, hvis Stinne Bay modtager betaling over MobilePay. 

De mange kurser som kommunen har registreret, er rigtig nok oprettet som events inde på Facebook, men mange af dem er aldrig blevet afholdt ifølge Stinne Bay.

- Der ligger ikke bilag for de kurser for eksempel, simpelthen fordi de ikke er blevet afholdt, siger Stinne Bay.

Og butikken der jævnligt havde åbent i adskillige timer? Den har i følge Stinne Bay stort set ikke været i brug og har ikke haft faste åbningstider, da lokalerne var fugtige og kolde, og var derfor ikke egnede til sarte møbler eller tekstiler. 

Skanderborg Kommunes fremgangsmåde er ikke ukendt. Derfor anbefaler LAFS også, at man holder kortene tæt ind til kroppen, når det gælder Facebook.

- Det er selvfølgelig ikke i orden, at kommunen går ind og overvåger på Facebook. Det ved vi, at en del kommuner og jobcentre gør, og derfor anbefaler vi, at man er meget varsom med, hvad man lægger på Facebook. Det er helt vanvittigt, at det er kommet så vidt, men vi ved bare, at visse kommuner er meget emsige, siger næstformand i LAFS, Merete Hornecker.

Brug af oplysninger fra Facebook er almindelig praksis

Skanderborg Kommune vil ikke kommentere den konkrete sag, men souschef i Beskæftigelse og Sundhed ved Skanderborg Kommune, Anja Nørby Sørensen, bekræfter, at de benytter oplysninger fra Facebook i den kommunale sagsbehandling.

- Praksis i Skanderborg Kommune, når vi har en mistanke om uberettiget udbetaling af en given ydelse, er, at vi indsamler en vifte af informationer - her kan informationer fra Facebook også indgå. Det sker for at få et troværdigt billede og et robust grundlag at træffe en afgørelse ud fra. Her er det vigtigt at tilføje, at eventuelle informationer fra Facebook ikke står alene. De er en del af det samlede billede, siger hun.

Stinne Bay er dybt uenig i, at der har været en bred vifte af informationer, da Skanderborg Kommune ifølge hende udelukkende har truffet en afgørelse på baggrund af det, de har set på Facebook.

Skanderborg Kommune har også vægtet, at Stinne Bays hobby og arbejde er så tæt beslægtet, at man ikke kan adskille de to. Det er ifølge Stinne Bay årsagen til, at kommunen registrerer rub og stub på Facebook som arbejde:

- Det er som om, at kommunen mener, at jeg har haft en masse ting ved siden af mit arbejde, og det har jeg jo ikke. Hvis jeg sidder derhjemme om aftenen og strikker, er det så også arbejde?

Stinne Bay har klaget over Skanderborg Kommunes afgørelse. Hun fik ingen afklaring lillejuleaften, og sagen er nu nået til Ankestyrelsen.

Stinne Bay er i øjeblikket i et limbo, hvor hun ikke aner, om hun skal på kontanthjælp, eller hvad hun skal leve af. I december fik hun 350 kroner af kommunen i såkaldt overlevelseshjælp.

Selv mener hun, at hun er blevet straffet for at tage initiativ og selv skaffet sig et fleksjob.

- Jeg må indrømme, at jeg fuldstændig har mistet motivationen til at gøre noget selv, efter den behandling jeg har fået. Det er som om, at kommunen helst så, at man bare ligger sig hjem på sofaen og venter på at få alt serveret, siger Stinne Bay.

Stinne Bay siger, at sagsbehandlingen blot har gjort hende mere syg. Hun har nu været sygemeldt siden 12. oktober.

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner