Efter et tre timer langt møde i Beskæftigelses- og Socialudvalget i Odense blev det tirsdag besluttet, at gøre alvor af planen om at nedlægge 300 stillinger i en række beskæftigelsesprojekter.
Det skriver flere fynske medier.
Ifølge Fyens.dk vil 165 i fleksjob og 13 i seniorjob stå uden arbejde, mens TV 2/Fyn skriver, at der nedlægges i alt 300 stillinger, når projekterne Odense Pensionistservice, Bygningsrenovering og Flådestyring, der vedligeholder kommunens biler, lukkes.
- Vi gik lidt i chok. Udover at vi mister vores job, som vi er rigtigt glade for, og som vi ved, vi gør en forskel med, rammer det også vores ældre borgere, siger fleksjobberen Pia Seidelin til TV 2/Fyn.
Flyttes til det private
Lukningen af beskæftigelsesprojekterne er et led i en større omlægning af Odense Kommunes arbejde med at få ledige i job på det private arbejdsmarked, skriver den fynske tv-station. Fremover skal de ledige istedet aktiveres i jobpraktik i private virksomheder.
Selv om beslutningen er taget, så har Beskæftigelses- og Socialrådmand Steen Møller (K) endnu ikke en plan for, hvordan udslusningen til det private arbejdsmarked skal foregå.
Og der følger ikke en jobgaranti med, siger han til TV 2/Fyn:
- Forvaltningen skal nu kigge på, hvordan de opsagte fleksjobbere kan komme videre, men vi kan ikke garantere, at der er job til alle.
Penge til samtaler
Med omlægningen frigøres der 8,4 millioner kroner fra 2017-budgettet. De penge skal bruges på flere jobrettede samtaler med de ledige samt en mere fokuseret virksomhedsrettet indsats, skriver TV 2/Fyn.