Lars Løkke Rasmussen var chokeret, højskoler siger de ikke skeler til om sangtekster er krænkende og CBS føler sig misforstået.
En af de mest omdiskuterede sager de seneste dage er CBS' undskyldning for, at "Den danske sang er en ung blond pige" blev sunget til et internt møde, hvor en forsker opfattede sangen som ekskluderende på grund af beskrivelsen af den danske sang som en ung blond pige.
Nu melder TV2-værten Peter Ingemann sig i debatten. I et opslag på Instagram indleder han en længere indlæg om episoden med "Sæt mig af planeten, for jeg vil af".
Peter Ingemann mener, at den er gal i "krænkelseskulturen" og tilføjer: "Undskyld, jeg mente krænkelsesdiktaturet".
Han skriver, at han har "har ondt i maven af grin" over, at personen følte sig ekskluderet:
"HVIS ikke det var så alvorligt det her. Stop det så. Stop!!! Please. Alle har ret til at føle sig krænket for det mindste, men betyder det at flertallet skal vige? Nej", skriver han og fortsætter:
"Venner det mindste er at det er latterligt - Det alvorlige er at vi ødelægger debatten med denne sociale kontrol".
Vis dette opslag på Instagram
HOOOOLD SÅÅÅÅ KÆFT!!!! Sæt mig af planeten, for jeg vil af. Så er den sgu gal igen! - i krænkelseskulturen.... Undskyld, jeg mente krænkelsesdiktaturet. Nu er den smukke sang: "Den danske sang er en ung blond pige" kommet under beskydning fordi en studerende har følt sig ekskluderet og har fået en undskyldning (gætter på hun ikke er blond, ung dog)... Åh gud åh gud, som Aksel Strøbye sagde i rollen som træt kommissær...Ekskluderet??? Undskyld jeg har ondt i maven af grin.... HVIS ikke det var så alvorligt det her. Stop det så. Stop!!! Please. Alle har ret til at føle sig krænket for det mindste, men betyder det at flertallet skal vige? Nej. Man må heller ikke klæde sig ud til karneval, som indianer på Kbh universitet (rødhud kaldte de vist det i mine tegneserier) fordi det er for stereotypt og kan krænke Sitting Bull og Crazy Horse, hvis de nu kom forbi institutionen (inden de rigtige meningers Pol Pot og co starter, så kaldte han sig for Sindsyge Hest). Hva med Billy the Kids efterkommere? Kommer de også efter mig fordi jeg klædte mig ud som ham, italesat som psykopatisk teenage-morder? Den klassiske, at Pippi Langstrømpes far ikke er negerkonge mere.... Men er redigeret om til konge af verdenshavene, er også et eksempel. Jødekage, der er blevet til Jydekage (Jeg føler mig dog ikke KRÆNKET...Som jyde) Venner det mindste er at det er latterligt - Det alvorlige er at vi ødelægger debatten med denne sociale kontrol. Hørte et radioprogram, hvor de debatterede. De kunne ikke engang sige ordet Neger eller Negerkonge, selvom det var det de diskuterede... De talte også, om Strunges "Nigger" skulle have en ny titel, selvom digtet netop er et forsvar af udsatte grupper.. . ligesom historien om Pippis far er enorm god til at tale med sit barn om hvad man sagde i gamle dage, racisme med mere... En af mine yndlingsvittigheder til mine børn, er den om: "At min bedstefar døde i KZ-lejr... Han faldt ned fra sit vagttårn". En sort joke der fortæller om historie og forbrydelse, og som siger noget om de håndlangere der fik det uhyggelige system til at køre. Blandt dem mange danskere... Frivillige i SS. Og som gør det en god joke skal, vende perspektivet for tilhøreren. STOP
Et opslag delt af Peter Ingemann (@ingemannpeter) den
Overfor Ekstra Bladet uddyber Peter Ingemann sit opslag på Instagram:
- Jeg synes, at grunden til, at vi har det fantastiske samfund, som vi har i Danmark, er, at vi altid har haft højt til loftet og turde tænke tanker, der var uden for normen, og sige dem højt. Jeg er bange for, at den her krænkelseskultur kommer til at fylde så meget, at vi simpelthen ikke tør stille spørgsmål og sige ting højt. Vi skal passe på med at føle os krænkede af alt, siger Peter Ingemann til Ekstra Bladet.
Han mener, at der er gået noget grundlæggende "tabt i vores smukke, demokratiske kultur", hvis man kan blive "fortørnet" over en salme:
- Jeg er rystet over, at den her person får en undskyldning. Hvad bliver det næste? Må vi ikke klæde os ud som indianere eller eskimoer? Det er ikke fordi, jeg forsvarer, at man skal komme med dumme, diskriminerende udsagn, men hvis vi skal føle os ramt, hver eneste gang nogen siger noget, så har vi et problem, siger han videre.
Peter Ingemann mener, at politisk korrekthed ødelægger den frie debat.
- Det er blevet en lavine, som vi allerede er blevet ramt af. Det er ikke det samme som, at man ikke kan debattere tingene. Denne her sag var ikke blevet en sag, hvis vedkommende ikke havde fået en undskyldning, og det er det, jeg er meget harm over. Hvis der var blevet råbt "neger" efter vedkommende, kunne jeg forstå det, men at blive fortørnet over en sang. Det kan jeg simpelthen ikke forstå, siger han til Ekstra Bladet.