Administration 

HK’ere: Der er plads til både flygtninge og os på arbejdsmarkedet

Flertallet af HK's medlemmer bakker op om særlige ordninger til at få flygtninge ind på arbejdsmarkedet. Her er det Mohammed Abdalrazzah Al Youssef, der sammen med andre flygtninge fra Syrien har fået job i Bilka i Kolding.   (Foto: Foto: Palle Peter Skov/Scanpix)

Ny undersøgelse viser, at HK-medlemmerne bakker op om særlige integrationsordninger og blankt afviser indslusningsløn til flygtninge

Butiksassistenter, lægesekretærer, kontoransatte og andre medlemmer af HK er tilsyneladende ikke bange for, at de mange nye flygtninge vil presse dem væk fra arbejdsmarkedet. 

Tværtimod er størstedelen af HK’s medlemmer positive over for at integrere flygtninge på arbejdsmarkedet og give dem en håndsrækning for at få job.

Seks ud ti HK-medlemmere bakker op om særlige ordninger, der skal give flygtninge fodfæste på det danske jobmarked. Det viser en ny undersøgelse blandt mere end 1.500 repræsentativt udvalgte HK’ere, som analyseinstituttet Epinion har gennemført.

Dejligt at HKere vil give en hånd 

HK-formand Kim Simonsen er glad for resultatet:

- Det er dejligt, at vores folk siger, at de er parat til at hjælpe. HK-medlemmerne anerkender, at der er krig og ufred i verden, og derfor skal flygtningene have en hånd ind på vores arbejdsmarked blandt andet via tilskudsordninger, siger han. 

I løbet af få dage eller uger forventes det, at regeringen, DA samt fagbevægelsen slår søm i en trepartsaftale om integration af flygtninge. LO og DA har netop spillet ud med et fælles forslag om en særlig ordning, IGU, Integrationsgrunduddannelse. 

Undersøgelsen er gennemført, inden forslaget blev præsenteret. Men i lyset af medlemmernes opbakning til andre jobordninger er Kim Simonsen overbevist om, at kontorassistenten i kommunen og butiksmedarbejderne i supermarkederne også bakker op om ideen. 

- Med forslaget får flygtningene en overenskomstbestemt elevløn og ikke en indslusningsløn. De får en uddannelsesaftale i stedet for et arbejde på løndumpings-vilkår. Jeg tror på, at IGU er god integration, for uddannelse er den direkte vej til et helt almindeligt arbejde for flygtningene, siger Kim Simonsen.  

Hver sjette HKer: flygtninge skal være i lejre 

Hver sjette HK-medlem – helt præcist 16 procent - mener ifølge undersøgelsen, at flygtningene skal blive i flygtningecentrene og slet ikke i job.  

Kun hver tyvende HK’er mener, at indførelse af en lavere løn end mindstelønnen, den såkaldte indslusningsløn, er den bedste måde at integrere flygtninge på arbejdsmarkedet.

HK-formand Kim Simonsen hæfter sig ved, at flertallet af HK-medlemmer hellere end gerne vil hjælpe med integrationen, men at det skal ske på ordentlige vilkår.

- Indslusningsløn er ikke nogen god vej at gå. Når vi ønsker, at flygtninge skal integreres, skal de også have en løn, så de kan betale for en tur i svømmehallen eller kontingent til fodboldklubben, siger Kim Simonsen.

Samtidig anfører han, at det giver god mening, at flygtninge begynder på en form for elevlønninger, akkurat som mange danskere gør, når de starter på arbejdsmarkedet.

Bekymringsbranchen gået over gevind

Kim Simonsen mener, at ’bekymringsbranchen’ – og det tæller ifølge ham også dele af fagbevægelsen – har fyldt lidt for meget i debatten. 

- Tag den offentlige sektor.  Der er markant flere ansatte på ekstraordinære vilkår i den offentlige sektor end i den private sektor. Vi ser fleksjob, nyttejob, seniorjob, jobrotation og andre ordninger alle vegne i den offentlige sektor, og det er jeg også bekymret over. Men min bekymring betyder ikke, at vi ikke skal gøre noget for flygtninge, siger han.

Kim Simonsen vil gøre alt for at undgå en ’dem og os’-diskussion.

 - Skal vi hjælpe danske arbejdsløse, før vi hjælper flygtninge? Jeg siger jo heller ikke til mig selv, at jeg først skal hjælpe de arbejdsløse, før jeg gør noget for kontanthjælpsmodtagerne. Jeg skal jo hjælpe de steder, hvor jeg kan uden at skabe skillelinjer mellem dem og os.

 Vigtigt at lære dansk  

Undersøgelsen viser også, at dårlige sprogskundskaber og manglende ressourcer på arbejdspladserne opfattes som de største barrierer. Næsten seks ud af ti HK'ere mener, at flygtningenes dårlige dansk kan gøre det svært at få integrationen sat på skinner.  

- Det er vigtigt, at vi ikke kun fokusere på at flygtninge skal i job, men også at de skal uddannes. Sprog er nøglen til god integration, og undervisningen kan også foregå på jobbet i for eksempel Føtex, siger Kim Simonsen. 

 

HKere klar til flygtninge på deres arbejdspladser

Hvad er den bedste måde at integrere flygtninge på det danske arbejdsmarked?

Ved at flygtninge arbejder i tidsbegrænsede stillinger og oplæres på arbejdspladserne: 39 procent

Ved at oprette særlige stillinger til flygtninge på de danske arbejdspladser, der er støttet af det offentlige: 34 procent

Ved at flygtninge søger job på samme måde som andre uden at der gøres en særlig indsats: 23 procent

Jeg synes ikke, at flygtninge skal integreres på det danske arbejdsmarked, men at de skal forblive i flygtningecentrene: 16 procent

Ved at flygtninge arbejder til en lavere løn end mindstelønnen: 5 procent

Hvad er de største barrierer for at kunne integrere flygtninge på arbejdspladsen?

At de kan have svært ved at tale og forstå dansk: 57 procent

At arbejdspladsen ikke har tid eller råd til at integrere flygtninge: 40 procent

At flygtninge har svært ved at indgå i arbejdspladsens kultur: 33 procent

At der er manglende villlighed til at tage imod flygtninge: 19 procent  

Kilde: Epinion for HK Danmark. 1563 repræsentativt udvalgte HK-medlemmer har besvaret den webbaserede undersøgelse i perioden 19.-26. februar 2016. Mulighed for flere svar. 

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven