Administration 

Heidi har kæmpet i ni år: "Kommunen trækker min sag ud"

Hjørring Kommune har truffet flere forkerte afgørelser om Heidi Blochs ret til sygedagpenge, mener hendes fagforening.  (Foto: Privatfoto)

Heidi Bloch har i ni år kæmpet med Hjørring Kommune om sin ret til sygedagpenge. Men hendes sag er stadig ikke afklaret.

Ni år i uvished.

Sådan er virkeligheden for den 49-årige kontanthjælpsmodtager Heidi Bloch fra Hjørring.

Hun har i ni år ventet forgæves på en afklaring i sin sygedagpengesag. Men sagen er stadig ikke afgjort. Og det frustrerer hende dybt:

- Jeg føler mig meget dårligt behandlet. Kommunen har trukket sagen for langt ud, og jeg bliver jo ikke yngre, siger Heidi Bloch til Avisen.dk.

Heidi Bloch er ikke den eneste, der er tvunget til at vente længe i sager om sygedagpenge.

Sidste efterår blev der truffet en principiel afgørelse i Højesteret. Den afgjorde, at tusindvis af borgere på landsplan kan have fået frataget deres sygedagpenge uretmæssigt på grund af en ulovlig praksis i flere af landets kommuner.

Men det er endnu ikke afklaret, hvem der har krav på at få penge tilbage, og hvem der ikke har. Det er Ankestyrelsen og kommunerne ved at finde ud af. Imens venter et ukendt antal danskere stadig.

Ulykke betød varige mén 

Heidi Blochs sygedagpengesag begynder i 2007. For at forstå hendes historie må man dog spole tiden længere tilbage.

En arbejdsdag i 2000 endte med at blive skæbnesvanger for Heidi Bloch. Hun arbejdede dengang på en fiskefabrik.

- Jeg fik et kar ned over ryggen. Jeg skulle stille karet op på et rullebånd, men skulle først gøre bordet højere. Men min kollega, der skulle holde bordet, så det ikke, så karet smuttede og røg over mig, husker hun.

Hun blev efterfølgende tilkendt erstatning på 20 procent i tab af erhvervsevne og godtgørelse for varigt mén på 10 procent. Det fremgår det af en sagsoversigt fra fagforeningen 3F Skagerak, som Avisen.dk er i besiddelse af.

Tilbage i fisken

Efter arbejdsulykken blev Heidi Bloch sygemeldt. Hurtigt følte hun sig dog tvunget ud i et nyt job af systemet, fortæller hun.

- Jeg blev presset af alle deres regler. Til sidst magtede jeg ikke alle de kurser. Jeg sprang fra systemet og hoppede i fisken igen, for det er det, jeg har gjort, siden jeg gik ud af skolen. Men jeg kunne ikke holde til det, og mit job på et mejeri var også for hårdt.

Det var smerter i ryggen, der gjorde hende ustabil på arbejdsmarkedet, forklarer hun. 

Ulovlig aktør stoppede penge

I 2009 kunne man få forlænget sine sygedagpenge i op til 52 uger, hvor det i dag kun er 22 uger.

Heidi Bloch var en af dem, der fik sygedagpenge i 52 uger. Efterfølgende blev hendes sygedagpenge forlænget. Men så - i slutningen af 2009 - stoppede de pludseligt.

Problemet var bare, at det var en anden aktør end kommunen - den private virksomhed Falck Jobservice – der tog beslutning om, at der skulle lukkes for sygedagpengene.

Før 2011 brugte flere kommuner eksterne samarbejdspartnere til at træffe afgørelser om borgernes ret til sygedagpenge.

Men det var ulovligt. Derfor blev de kommuner, der havde ført denne praksis, i 2011 pålagt at træffe nye afgørelser.

Samme år - i 2011 - fastslog Ankestyrelsen, at når kommunerne fremover traf nye afgørelser, kunne de virke med tilbagevirkende kraft. Men kommunens nye afgørelser kan ikke virke med tilbagevirkende kraft, når de tidligere afgørelser var ugyldige.

Det var den beslutning, Højesteret fastslog sidste efterår.

To breve, to fejl

I oktober 2011 fik Heidi Bloch et brev fra Hjørring Kommune.

I det stod der, at kommunen ville genbehandle hendes sag, fordi der i 2009 var truffet en afgørelse i samarbejde med anden aktør, forklarer Mariann Christensen.

Hun er socialrådgiver hos fagforeningen 3F i Skagerak i Hjørring. Det er hende, der i dag fører Heidi Blochs sag. 

Hun forklarer, at der tre dage efter dumpede endnu et brev ned i Heidi Blochs postkasse. I det skrev kommunen, at man stoppede sygedagpengene med tilbagevirkende kraft. Kommunen mente nemlig ikke, der var grundlag for at give hende sygedagpenge i 2009. 

Det vil sige, at der i Heidi Blochs sag er blevet truffet to ugyldige afgørelser, vurderer socialrådgiveren Mariann Christensen: 

- Først en afgørelse i 2009, der blev truffet af anden aktør. Bagefter træffes der så endnu en ugyldig afgørelse i 2011, fordi den er truffet med tilbagevirkende kraft. Det må kommunen ikke ifølge Højesteretsdommen, siger hun. 

Kommune og jobcenter uenig med 3F

Mikael Duus Nielsen, der er jobcenterchef i Hjørring, ønsker ikke at kommentere Heidi Blochs sag. Men det er ikke korrekt, når 3F hævder, at Hjørring Kommune har truffet afgørelser med tilbagevirkende kraft, påpeger han.

- Vi har aldrig truffet afgørelser med tilbagevirkende kraft på samme måde som de sager, der blev afgjort i Højesteret, siger han.

Af den grund vil der ikke blive udbetalt erstatning i denne type sager, fastslår han.

- Vi kan ikke give erstatning i ikke-eksisterende sager, siger han.

Heller ikke Ivan Leth (S),  som er formand for Arbejdsmarkedsudvalget i Hjørring, ønsker at kommentere den konkrete sag. Hans vurdering er også, at kommunen ikke har noget i klemme. Han forsikrer dog, at alle borgere skal behandles ordentligt.

- Borgerne skal have det, de skal have. Hvis der er truffet en forkert afgørelse, skal den laves om, siger han.

Venter stadig

Når mange borgere endnu ikke har fået penge tilbage, skyldes det blandt andet forskellige manøvrer i kommunerne.  

Mange kommuner prøver eksempelvis at undgå en stor administrativ byrde. Det betyder, at de i stedet for selv at kontakte borgerne, opfordrer dem til selv at rejse sagerne. Derudover lader flere kommuner sagerne falde for en forældelsesfrist.

Heidi Bloch er en af dem, der med fagforeningens hjælp har bedt om at få sin sag genoptaget. Det gjorde de i starten af februar. 

Foreløbigt har kommunen ikke ladet høre fra sig. Men Heidi Bloch håber, der snart kan sættes punktum i sagen. 

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på