Fornyelse og traditioner går ikke altid hånd i hånd.
Heller ikke i Melodi Grand Prix, der som få andre tv-udsendelser virkelig kan skabe debat.
Forleden meddelte Danamarks Radio, at det i år ikke bliver legenden Ole Tøpholm, som skal være Eurovision-kommentator ved finalen til maj.
I stedet skal jobbet i år varetages af Nicolai Molbech og Henrik Milling.
Og uden, det har noget med de to sidstnævnte at gøre, så er dansktopstjernen Richard Ragnvald bestemt ikke tilfreds med den beslutning.
Richard Ragnvald er langt fra tilfreds med DR's beslutning. Foto: Ritzau Scanpix
I Facebook-gruppen ”Dansktoppens Venner” skriver Richard Ragnvald.
-Jeg ved ikke, hvem der sidder og bestemmer, at nu skal der nye stemmer til, jeg er simpelthen chokeret over, at man ikke længere kan bruge en medarbejder med en så fantastisk speakerstemme – og den store viden, som Ole Tøpholm er i besiddelse af, når det drejer sig om Melodi Grand Prix.
I det følgende kommentarspor og mange andre steder på de sociale medier, er der også utilfredshed med DR’s beslutning.
Richard Ragnvald slutter med at konkludere, at ”vi er rigtig mange, der kommer til at savne Ole Tøpholms altid flotte og professionelle kommentarer”.
Richard Ragnvalds kommentar på Facebook. Foto: Facebook
I stedet kan dansktopsangeren og alle vi andre altså glæde os til, at radioværterne Henrik Milling og Nicolai Molbech guider de danske seere gennem de tre shows i den internationale musikkonkurrence i Rotterdam.
Populære Ole Tøpholm skrev selv på Twitter, at han efter ti år er færdig som Eurovision-kommentator for DR. Foto: Ritzau Scanpix
I stedet bliver det musikeksperterne Henrik Milling og Nicolai Molbech, som skal kommentere. Foto: Ritzau Scanpix