Administration 

Klipper kunder for 100 kr.: Frisører slides op af ulig konkurrence

- Større saloner vil betyde bedre arbejdsforhold, siger formand for frisørforbund. (Foto: Foto: Shutterstock)

Frisører bliver slidt ned og holder kun til få års arbejde i faget. Det skal der laves om på, mener frisørernes formand, der får støtte til en styrket arbejdsmiljøindsats af Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti.

For mange nybagte frisører bliver drømmen om at klippe smarte frisurer hurtigt erstattet af en hverdag med skæve arbejdsstillinger og mange kemikalier. 

Frisørernes arbejdsforhold var torsdag til debat på Folkemødet på Bornholm, hvor der var politisk opbakning til en styrket indsats for bedre arbejdsforhold i branchen.

Rigtig mange frisører er nemlig hurtigt ude af faget igen, fordi kroppen ikke kan klare arbejdet. Ifølge overlæge ved arbejdsmedicinsk klinik, Ann Kryger, er den gennemsnitlige tid en frisør er i branchen, kun otte år - inklusiv læretid. 

- Det er meget lidt - især i et faglært fag. Vi ved også, at de ældre frisører glider over i ikke-belastende fag, når de forlader faget, siger Ann Kryger. 

En undersøgelse fra 2009 blandt 5.000 frisører viste, at over 40 procent alene tilskrev problemer med 'bevægeapparatet' som årsag til, at de stoppede i faget. Det er især skuldre, hænder, håndled og nakken, der rammes af de mange stationære arbejdsstillinger, hvor armene ofte befinder sig over skulderhøjde i lang tid.

Kæmper mod social dumping

Formand for Frisør- og Kosmetikerforbundet Lone Frost fortæller, at et af branchens store udfordringer er frisører, der klipper deres kunder til en pris helt ned til 100 kroner. 

- Det er social dumping, og det gør, at alle andre skal løbe stærkere og klippe hurtigere, og det er noget, der stresser bevægelsesapparatet. Samtidig er frisører ikke gode nok til at restituere, fordi de har travlt og ikke får taget deres pauser, siger Lone Frost til Avisen.dk.

Mange frisørsaloner har meget få ansatte, og det giver også udfordringer med at koordinere indsatsen om at skabe bedre arbejdsforhold, mener formanden.

- Større saloner vil betyde bedre arbejdsforhold, fordi det vil give et større system med mulighed for flere arbejdsmiljø- og tillidsrepræsentanter, som bedre vil kunne tage hånd om arbejdsforholdene, siger Lone Frost. 

På den måde vil der ifølge forbundsformanden kunne komme flere uddannede frisører ind i salonerne, som vil sætte deres priser på et niveau, der gør forretningen mere sund. 

- Lige nu står hver især i sin egen lille andedam og forsøger at tjene nok penge, siger Lone Frost.

Politikerne: Der skal ske noget

Socialdemokratiets arbejdsmiljøordfører, Lennart Damsbo-Andersen, mener, at der bør afsættes flere penge til at forske i ny viden om frisører - og andre udfordrede - branchers arbejdsmiljø. 

- Vi har kig på dødsulykker og på dem, der falder og brækker benet, og meget fokus på psykisk arbejdsmiljø. Men der er flere brancher, hvor man oplever stor nedslidning af kroppen og hårde belastninger, som der ikke er nok opmærksomhed omkring, siger Lennart Damsbo-Andersen til Avisen.dk.

Ifølge S-ordføreren skal der stilles flere krav til frisørbranchen. Med klare krav vil Arbejdstilsynet lettere kunne kontrollere, om alt er i orden, eller om der er grund til at løfte pegefingeren. 

- Det handler om at stille nogle krav til, hvordan man skal indrette frisørsalonen. Det vil også betyde, at nogle af dem, der klipper til 100 kroner, ryger ud af branchen. For så kan de ikke længere klippe til den pris, siger Lennart Damsbo-Andersen, der gerne så, at Arbejdstilsynets kontrollanter havde en guide med ud i salonerne, så de hurtigt kunne tjekke indsretningen.

DF: Mere tilsyn

Dansk Folkepartis beskæftigelsesordfører, Bent Bøgsted, erklærede under debatten, at der vil blive gjort noget ved problemet.

- I arbejdsmiljø-forligskredsen er vi enige om, at der skal strammes op. Det skal være slut med, at lovgivning ikke overholdes. Og det gælder både på lønmodtager- og arbejdsgiversiden. Vi kan lave al den lovgivning, vi vil, men hvis den ikke overholdes, hvad nytter det så, siger Bent Bøgsted til Avisen.dk.

Han er enig med Socialdemokratiet i, at Arbejdstilsynet skal styrkes, så det bliver nemmere at føre tilsyn med brancher, hvor der er stor risiko for nedslidning.

- Der skal være mere kontrol med de risikobaserede arbejdspladser, og noget kunne tyde på, at frisører kunne være en af de brancher, siger Bent Bøgsted.

Avisen.dk har tidligere beskrevet, hvordan frisører er den branche, der ifølge det Nationale Forskningcenter for Arbejdsmiljø er i størst risiko for nedslidning. I hele 2017 blev der dog kun givet ét enkelt påbud fra Arbejdstilsynet for det, der kaldes muskel- og skeletbesvær. 

Sådan undgår du ømme fødder

Branchefællesskabet for Arbejdsmiljø - Service arbejder sammen med Dansk Frisør- og Kosmetikerforbund på at udbrede viden om, hvordan man forebygger sig mod at kroppen tager for meget skade af frisørarbejdet.

1. Brug sko med støddæmpende såler og undgå for høje hæle. Skift eventuelt fodtøj i løbet af dagen.

2. Læg benene op i pauserne, det er godt for kredsløbet.

3. Lav gerne øvelser i løbet af dagen.

4. Stil frisørredskaber inden for rækkevidde og spar benene - brug rullebordene.

5. Husk, det er vigtigt at variere dine arbejdsopgaver samt veksle mellem stående og siddende stillinger i løbet af dagen.

Kilde: BFA - Service og Turisme.

Sport

Vingegaard fulgte

Pogacar hele vejen

par i kærlig omfavnelse på den røde løber
Kendte

Danmarks power-par: 

Vi har for travlt til børn

brand og sort røg fra bygninger
Krimi

Brand raserer

flere bygninger

DR Byen set ude fra
Nyheder

DR brugte

ulovlig arbejdskraft

Politifotos af to mænd
Krimi

Efterlyst for drabsforsøg

personer i flyterminal
Rejser

Flyselskaber advarer om højere billetpriser

Front på tre lastbiler
Nyheder

Stort firma konkurs

Skilt med Finanstilsynet
Nyheder

Nystartet bank får millionbøde 

Kø på motorvej
Nyheder

Alvorlig ulykke spærrede motorvej

Mand med stort skæg og langt hår
Kendte

Anders Lund Madsen flytter:

Så dyr er hans villa

præst med bibel i dene ene hånd og den anden i døbefont
Nyheder

Her er de mest populære navne i år

Helikopter i luften
Krimi

Dræbt i ulykke

Par står under paraply
Nyheder

Weekendens vejr:

Sol og byger 

Krimi

Unge med ren straffeattest bijobber som kokainsælgere

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik