Administration 

Forbund vil stoppe fusion: Dramatisk slutspurt om sammenlægning af LO og FTF

Formand for Dansk El-Forbund Jørgen Juul Rasmussen og formanden i Blik og Rør forsøger at bremse en fusion mellem LO og FTF.

Blikkenslagerne og elektrikerne er skeptiske overfor at slå LO sammen med FTF.  Afgørelsens time for den historiske sammenlægning til en ny hovedorganisation med halvanden million medlemmer nærmer sig.   

Blikkenslagere og elektrikere stejler overfor, at LO bliver lagt sammen med FTF.  De små fagforbund frygter, at de trynes af store fagforbund. Derfor anbefaler de nu, at man dropper fusionen.

Dermed er der lagt op til en dramatisk slutspurt om fagbevægelsens superfusion, der ellers har været på tegnebrættet i flere år. 

LO-toppen skal på et møde onsdag morgen diskutere fælles holdning til superfusionen med FTF.

Formand for Blik- og Rørarbejderforbundet Max Meyer advarer i et brev til LO's daglige ledelse om at gå videre med fusionen. Max Meyer er selv en del af den daglige ledelse.

- Vi er oprigtigt bange for, at vi i en ny og endnu større hovedorganisation vil få det endnu sværere med at have egne meninger og med at kunne ytre sig, noterer Max Meyer i henvendelsen til LO-toppen.

LO er hovedorganisation for fagforbund med medlemmer på både det private og offentlige arbejdsmarked. Det er blandt andet 3F, Dansk Metal, FOA og HK. Omvendt har FTF flest forbund i den offentlige sektor. Det er blandt andet Danmarks Lærerforening, Dansk Sygeplejeråd og BUPL.

Demokratisk problem

Med cirka 90 forbund i en ny hovedorganisation lægges der i vedtægterne op til, at kun forbund af en vis størrelse kan få plads i hovedbestyrelsen.

- Det er selvfølgelig helt forståeligt, at man ikke kan have en hovedbestyrelse bestående af alle de forbund, der er i en ny hovedorganisation, da den vil være fuldstændig tandløs. Men det er lige så uforståeligt for os i et demokratisk perspektiv, at man udelukker nogle alene grundet deres størrelse, skriver formanden i Blik og Rør.

Endelig finder han, at »vi ikke kan løse LO’s problemer med økonomi og/eller manglende medlemstilslutning ved at slå de to hovedorganisationer sammen«.

I stedet for en fusion anbefaler blikkenslagerne, at man flytter under samme tag men som to selvstændige organisationer.

Elektrikerne bekymrede

Selvom det endelige beslutningsgrundlag for en ny hovedorganisation ikke er endelig færdig, er formand for Dansk El-Forbund Jørgen Juul Rasmussen endnu ikke overbevist om, at det samlet bliver en stærkere ny hovedorganisation

- Jeg synes ikke, at det ser ud til, at vi får en stærkere hovedorganisation ved at slå os sammen. Og jeg er bekymret for, om vi både fagligt og politisk kan blive enige om, hvad vi skal mene, siger han.

Jørgen Juul Rasmussen henviser blandt andet til uddannelse, hvor der helt legitimt er forskellige interesser mellem ufaglærte, faglærte og lønmodtagere med mellemlange eller lange uddannelser.

Jeg ser nødigt, at vi får et brud, hvor LO og FTF går fra hinanden i vrede.
Jørgen Juul Rasmussen, formand for Dansk El-Forbund

Ligesom Max Meyer mener han også, at der er en fare for, at de mindre faglige organisationer vil blive klemt af de store spillere.

- Lige pludselig bliver vi en meget stor hovedorganisation med rigtig mange medlemmer, og det giver et lidt uoverskueligt demokrati, fastslår elektrikernes formand.

Selv om der stadig er knaster i forhold til økonomi og lokal struktur i forhold til den nye hovedorganisation, vil Jørgen Juul Rasmussen på et hovedbestyrelsesmøde i Dansk El-forbund onsdag arbejde videre med, det mandat, der er givet tidligere, til at kunne stemme nej til at arbejde videre hen mod en fusion.

- Umiddelbart kan jeg ikke se, at det samlede resultat giver en stærkere faglig hovedorganisation, så det er jo en pæn måde at sige nej til en fusion nu. Men jeg ser nødigt, at vi får et brud, hvor LO og FTF går fra hinanden i vrede, for der er fortsat brug for et stærkt samarbejde om blandt andet OK-kampagne, uddannelse og det internationale samarbejde, siger han. 

Det skal helst ende godt, for ellers bliver det lagret i vores DNA, at det ikke kan lade sig gøre.
Flemming Vinther, formand for HKKF.

Formand for soldaterne i HKKF Flemming Vinther håber til gengæld, at LO-toppen kan blive enige om et ja til fusionen.

- Efter min bedste overbevisning mener jeg ikke, at der ligger knaster af en størrelse, der gør, at vi kollektivt siger, at vi ikke kan fusionere. Der er da altid udfordringer, når man skal samle 90 organisationer, men så må de små organisationer fighte deres dagsordener igennem, siger han.

Svært at samle op igen 

HKKF har fra starten erklæret sig som en varm tilhænger af en ny samlet hovedorganisation.

- Det skal helst ende godt, for ellers bliver det lagret i vores dna, at det ikke kan lade sig gøre. Og det vil være rigtig ærgerligt. Hvis fusionen falder på gulvet, kan man ikke bare samle det op igen om to år, siger Flemming Vinther.

Allerede på mandag holder FTF og LO et fællesmøde i den såkaldte styregruppe, hvor sygeplejersker, HK’ere, smede, industriarbejdere, sosuer og pædagoger skal se hinanden i øjnene og beslutte, om man skal fortsætte pardansen eller gå hver til sit.  

Hvis man kan enes om et fælles beslutningsgrundlag, skal medlemsforbundene tage stilling til en ny hovedorganisation med halvanden million lønmodtagere. Herefter skal LO og FTF stemme om det på ekstraordinære kongresser i 2018, og den nye superorganisation fødes 1. januar 2019.

3F venter på endeligt grundlag

I LO-familien er de store forbund også delte. HK har fra starten været glødende tilhænger af en fusion og det samme har FOA. Til gengæld har Danmarks største fagforbund 3F aldrig været forelsket i ideen.

3F-formand Per Christensen vil ikke udtale sig om fusionen, før det endelig grundlag for en eventuel fusion er på plads, skriver han i en mail til Avisen.dk.    

- I øjeblikket arbejdes der med at formulere et politisk grundlag for en ny hovedorganisation, som LO’s og FTF’s besluttende organer derefter kan tage stilling til. Det vil sige, at der først skal tages endelig stilling til en ny hovedorganisation i begyndelsen af det nye år. Vi afventer, at beslutningsgrundlaget bliver færdiggjort og har derfor pt. ingen kommentarer, skriver han.

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen