Administration 

160.000 lever helt uden indkomst i Danmark

Fra AE's analyse er hypotesen, at kontanthjælpsloftet blandt andet har resulteret i, at flere er røget under gruppen af selvforsørgende. På billedet bliver der tændt lys for enhver hjemløs i forbindelse med, at kontanthjælpsloftet trådte i kraft den 1. oktober 2016. (Foto: Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix )

Der bliver flere selvforsørgende i Danmark, viser analyse. Hvem er de? Er de frivilligt på sidelinjen, eller er de blevet presset derud? Rådet for Socialt Udsatte foreslår analyse af, hvem de 160.000 mennesker uden indkomst er.

Antallet af personer i den arbejdsdygtige alder, der hverken er i job, uddannelse eller på offentlige ydelser er siden 2010 steget med 30.000.

Gruppen af selvforsørgende i Danmark er på syv år vokset fra 130.000 til 160.000, viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).

Hvad de 160.000 lever af, og hvor mange der selv har valgt at stå udenfor eller er blevet presset til et liv på sidelinjen, findes der ingen opgørelser over. Men i AE-rådet noterer man sig, at stigningen i antallet af personer, der forsørger sig selv, er sket i en periode, hvor kontanthjælpsloftet (2016) og en ny dagpengereform (2011) med skærpede krav til ledige er trådt i kraft.

Overførselsindkomst

En hypotese er, at en række af de mennesker, der ryger i gruppen af selvforsørgende, er havnet der ufrivilligt, fordi de er røget ud af enten dagpengesystemet eller kontanthjælpsystemet.

- For at være berettiget til dagpenge, skal man først og fremmest have indbetalt til en a-kasse. Hvis man bliver ledig, kan man højst få dagpenge i to år, før man skal ud og genoptjene retten til dem. Det tager 12 måneders ordinær beskæftigelse at genoptjene retten til dagpenge. Under dagpengeperioden skal man derudover stå til rådighed for arbejdsmarkedet, være tilmeldt et jobcenter og vise, at man er villig til at finde et job.

- For at være berettiget til kontanthjælp, skal der være sket en social hændelse som skilsmisse, sygdom eller arbejdsløshed. Derudover må man som enlig ikke have en formue på mere end 10.000 kroner og som ægtepar ikke mere end 20.000 kroner. Hvis ens ægtefælle kan forsørge en, kan man ikke få kontanthjælp.

Kilde: Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og Borger.dk

UDVID

Avisen.dk har talt med forskere og andre profiler med kendskab til gruppen af selvforsørgende for at indkredse de 160.000 selvforsørgende.

Ifølge Jacob Arendt, der er forskningsleder i Rockwool Fonden, er der endnu ikke fuldendte studier, der endeligt kan kortlægge, hvilke mennesker der udgør gruppen af selvforsørgende.

Han vurderer, at der ikke tidligere har været et behov for en kortlægning, fordi gruppen primært har bestået af mennesker, som frivilligt har valgt at lade sig forsørge af deres ægtefælle.

Men behovet kan der være nu.

- I takt med, at flere ydelser bliver strammet, og dagpenge bliver reduceret, bliver gruppen jo også bredere, og flere er blevet en del af denne gruppe ufrivilligt. Her stiger behovet for viden om, hvor stort problemet egentlig er, siger Jacob Arendt.

Artiklen fortsætter under grafikken.

Formand for socialt udsatte: Det skal undersøges

Ifølge formand for Rådet for Socialt Udsatte, Jann Sjursen, kan en del af de 160.000 selvforsørgende sagtens være socialt udsatte, der ikke kan leve op til kravene for at modtage kontanthjælp eller få tildelt førtidspension.

Det er problematisk, at der findes mennesker, der ikke er en del af systemet, mener Jann Sjursen.

- Det dybt alvorlige i denne situation er, at der kan befinde sig borgere – både frivilligt og ufrivilligt uden for systemet - som skriger på hjælp uden at kunne høres. Derfor skal det undersøges, for det er vigtigt at få mere hold på, hvem disse mennesker er, siger han.

Rådet for Socialt Udsatte har tidligere bedt om at få igangsat en undersøgelse eller kortlægning af, hvem gruppen af selvforsørgende består af. Og det ønske er stadig aktuelt.

Vælger selv at melde sig ud

Mens en del af de 160.000 selv har valgt at blive forsørget af deres ægtefælle, har andre 'meldt sig ud,' selv om de ikke har et andet økonomisk grundlag at leve af.

Det fortæller Preben Brandt, som er formand for Projekt Udenfor. Han arbejder på gadeplan med de allermest udsatte mennesker i samfundet. Disse mennesker bor hverken på herberg eller har en bolig, men lever for det meste på gaden. 

- Man kan tale om to grupper, vi har set i tidens løb. Den ene gruppe består af mennesker, der ikke kan, ikke vil eller ikke vælger at leve op til kraven for at få kontanthjælp. De flytter rundt eller har et kaotisk og vanskeligt liv, der gør, at de aldrig rigtig får kontakt med det offentlige system, siger Preben Brandt.

Om den anden gruppe siger han: 

- Det er mennesker, som på baggrund af en psykisk lidelse ikke går til kommunen, fordi de har nogle forestillinger om, at de bliver overvåget af systemet. Det er altså en begrundelse, der ikke har hold i virkeligheden, fordi de er paranoide.

Preben Brandt pointerer, at han udelukkende udtaler sig på baggrund af sit kendskab til en gruppe bestående af et par hundrede mennesker, der sover permanent på gaden. Og ikke om den samlede gruppe af selvforsørgende.

Færre på kontanthjælp

Avisen.dk har forsøgt at få en kommentar fra beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) til forslaget om en undersøgelse af, hvem de 160.000 mennesker helt uden indtægt er, men han er ikke vendt tilbage.

Til Berlingske tilbage i oktober sagde Troels Lund Poulsen imidlertid, at man er i gang med at evaluere effekterne af kontanthjælpsloftet, og at man analyserer på, hvor de mange tusinde, der har forladt kontanthjælpssystemet, er i dag.

Troels Lund Poulsen ser det ikke umiddelbart som problematisk, at flere står som selvforsørgende.

- Når vi står i en situation, hvor beskæftigelsen fortsætter med at buldre frem, og ledigheden falder måned efter måned, har jeg svært ved at se, at vi står på randen af en socialøkonomisk katastrofe, sagde ministeren til Berlingske.

flagstand står ved bygning
Nyheder

Genopliver Trump-forbud

mod transkønnede

skilt foran retten på frederiksberg
Krimi

Kvinde dopet og tvunget til prostitution i Danmark

mand ser båd synke
Helt vildt

Lamborghini-yacht til

30 millioner sank under

fest for influencere 

to personer i jakkesæt holder møde
Nyheder

Carney til Trump:

Canada er ikke til salg

bil holder foran burgerrestaurant
Krimi

Nægter sig skyldige:

Slap mus og rotter løs

på burgerrestauranter

færdelsbetjent på motorcykel
Krimi

Bøderegn til forældre

med børn i bilen

Nyheder

Efter chok: Kansler

i andet forsøg 

kvinde med kamera
Kongelige

Prinsesse død 

en bil på vej
Biler

Audis elbiler buldrer frem

kvinde taler
Nyheder

Mette F.: Dybt

bekymrende

Krimi

Politiker frikendt i sag om ærekrænkelser

Frikadeller tilberedes på pande
Mad og drikke

LA kræver kød på skoleskemaet

Apparat på hospital
Sundhed

Ny behandling skal hjælpe kræftpatienter med at bevare håret

sort/hvid billede af ung kvinde
Helt vildt

Fundet i live efter 60 år

Eurojackpot kuponer
Helt vildt

I aften kan du blive ufattelig rig

pengesedler og mønter
Nyheder

To banker slår sig sammen

Kvinde i hvid kjole
Kendte

Tinka-stjerne afslører:

Jeg er arbejdsløs

Legetøj på hylder
Nyheder

Legetøjsgigant hæver priserne

Mand stikker armen i maskine
Sundhed

Nyt tilbud i Netto:

Få målt dit blodtryk

Krimi

Mand skudt af politiet

Par på den røde løber
Kendte

Rihanna venter sit tredje barn

Lufthavn set udefra
Nyheder

Moskvas tre største lufthavne blev lukket efter ukrainske droner

Mand med slips kigger ned
Nyheder

Harald Nyborg-ejer er død

Mand med hat og briller i en opgang
Kendte

Kendt skuespiller med milliongæld

Døren på en politibil
Krimi

Overblik: 35 kriminelle familier i Danmark

Tre forskellige lottokuponer
Nyheder

Tre nye millionærer: Her er kuponerne købt

Facade af stor hovedbygning
Nyheder

Minister: De må ikke køre bil

fodboldspiller med træningstøj på
Sport

DBU: Huescas kan spille med fodlænke

Nyheder

Kongepar flytter: 
Modtaget med flag og musik

To sneklædte bjergtoppe med skyer under sig og blå himmel over sig
Nyheder

Topchef styrtet i døden i Himalaya

Billede af tom hospitalsgang
Nyheder

Politianmelder praktikant: 
Snagede i 400 borgeres journaler

politibil med betjente foran bygning
Krimi

Knivstikkeri ved gymnasium

to personer står i studie
Kendte

25 år efter:

Smuk som et stjerneskud

i ny version 

forsboldspiller med gul overtræksvest
Sport

FCK-stjerne slipper for

udvisning af Danmark 

gorilla står på alle fire
Helt vildt

Stor diskussion: Kan 100

mænd banke en gorilla? 

bil med ødelagt siderude
Krimi

12-årig pige sad i bil

med dræbt 35-årig 

Nyheder

Ministeren ringede med

Danmarks tungeste

kirkeklokke

kvinde poserer i rød kjole
Kendte

Entrébillet til modeshow:

En halv million kroner 

folk i kø for at komme ind på skole
Nyheder

Test dig selv: Kan du

blive journalist

skilt på retsbygning i herning
Krimi

Udvist mand tiltalt:

Kørte mor til to ihjel

under hashrus

redningskøretøjer til stede på vej
Krimi

Lastbil i brand lukkede

Storebæltsbroen

mand på billede
Kendte

Tv-stjerne død

fængselsø i tåget vejr
Nyheder

Trump: Alcatraz skal genåbnes 

politibil på gade
Krimi

14-årig døde i brand:

Politiet løslader 14 børn

folk sidder udenfor i solen
Nyheder

Klassisk forårsvejr med

masser af solskinstimer

mand og kvinde på den blå løber
Kendte

Seebach-stjerne

klar til ny rolle

Nyheder

Mette F.: Vi skal igen

vælge rigtigt eller forkert

mand i blåt jakkesæt og blåt slips
Nyheder

Trump: Nu med lyssværd og Star Wars-dragt

kæmpe menneskemængde
Nyheder

Lady Gaga: Afværgede

muligt bombeangreb 

mary og frederik ankommer
Nyheder

Biskop nævnte Matador 

fodboldspillere jubler
Sport

FCM vinder intenst brag 

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

fodboldspillere i hvidt jubler
Sport

FCK knockouter Brøndby

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn