I næste uge udkommer bogen ”Keld og Hild Heick”. Smækfyldt med billeder, du aldrig har set – eller i hvert fald glemt for længst.
Billeder fra ”Vild med Dans”, men også billeder fra før Hilda Heick blev kendt.
Vidste du for eksempel, at Keld og Hilda også hedder Arne og Jytte, de er nemlig født Keld Arne Heick og Hilda Jytte Nielsen…
Bogen bringer sjove anekdoter, for eksempel om, da parret mødte hinanden første gang i 1954 – i anden klasse, da Keld frisk viste den nye elev, Hilda, og hendes mor på plads på Valby Skole.
Skoletiden, de søde teenageår og da parret meget mod forældrenes vilje endelig blev gift og flyttede sammen i det nyopførte Domus Vista på Frederiksberg.
Før Keld og Hilda handlede det om Keld & The Donkeys, men i 1981 gav Hilda endelig efter og begyndte at synge sammen med sin mand. Næste år kan de således fejre 40 år sammen på scenen.
Når hun har fri, elsker Hilda at passe familien eller gå med rumpen i vejret og ordne have. Og køkkenet er helt og aldeles Hildas område.
– Jeg overtog Keld fra hans mor, fortæller Hilda i bogen, hvor hun også afslører, at hun godt nok lovede Keld at lave mad med meget sovs og kartofler, men hen ad vejen har hun også fået grøntsagerne sneget med ind på middagsbordet.
Bogen er den første i den nye serie ”Memory Lane”, der hylder store danske personligheder. Det er først og fremmest en biografi i billeder, fra et langt og populær liv i showbiz….
Du kan forudbestille bogen her.
Se billeder fra Hildas eventyrlige liv herunder:
Det var meget mod forældrenes vilje, at Keld og Hilda blev kærester, men som billederne i bogen ”Keld og Hilda Heick” tydeligt viser, så kunne det ikke gå meget anderledes.
Deres første tur i biffen var til krimien ”Sorte Kniplinger” med Doris Day og Rex Harrison.
Foto: Ritzau Scanpix
Den 12. november om eftermiddagen blev duoen en trio, da lille Annette kom til verden på Frederiksberg Hospital. En velskabt pige på 52 cm og 3.250 gram. Foto: Ritzau Scanpix
Er der ikke lige børn eller optræden i kalenderen, så bruger Hilda meget gerne tiden i haven. Foto: Ritzau Scanpix
Hilda har aldrig været bange for udfordringer, fremgår det af bogen. Da hun sprang til i ”Vild med Dans” 2020 blev hun også den ældste deltager nogensinde. Her med dansepartneren Michael Olesen. Foto: Ritzau Scanpix
Bogen "Keld & Hilda Heick" er skrevet af journalist Henrik Nielsen. Den udkommer i næste uge.