Administration 

Deltager i DR’s job-program: Jeg blev ført bag lyset

- Jeg synes, jeg er blevet fremstillet anderledes, end jeg i virkeligheden er, siger Jes Lund-Jacobsen til Avisen.dk. (Foto: DR (screendump))

Jes Lund-Jacobsen føler, han blev forkert fremstillet i ’Den dag de fremmede forsvandt'.

Lidt for kræsen – og lige lovligt mageligt anlagt. Sådan har en del seere muligvis tænkt, da de så den arbejdsløse pædagog Jes Lund-Jacobsen i DRs omdiskuterede programserie ’Den dag de fremmede forsvandt’.

Jes Lund-Jacobsen var en af de 11 ledige, som prøvede kræfter med et ufaglært job, der normalt udføres af udenlandske arbejdere.

I en uge var han på en trævirksomhed i Faaborg, hvor man ifølge udsendelsen var så tilfredse med hans indsats, at han blev tilbudt et fast job - som han udeblev fra.

Hvorfor han gjorde det, blev der ikke sagt noget om i programmet. Og nu føler Jes Lund-Jacobsen sig ført bag lyset.

LÆS OGSÅ: Godt fundet, DR: Omstridt job-program er kopi fra England

- Jeg synes, jeg er blevet fremstillet anderledes, end jeg i virkeligheden er, siger Jes Lund-Jacobsen til Avisen.dk.

Lovgiver politikerne på basis af et underholdningsprogram?

Han er rystet over, at politikere som de radikales Morten Østergaard og beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) har krævet lovstramninger som en reaktion på det billede, der tegner sig i ’Den dag de fremmede forsvandt’.

- Kan det virkeligt være sandt, at politikere lovgiver på bagrund af et underholdningsprogram? spørger han.

Den 30-årige Jes Lund-Jacobsen fortæller, at han har søgt op mod 2.000 stillinger de seneste tre år. Han er på arbejdsmarkedsydelse, men den slipper op til foråret. Så skal han i såkaldt nyttejob, hvis han ikke finder fast arbejde til den tid.

LÆS OGSÅ: Ledige om debattonen: det er ganske hæsligt

I 'Den dag de fremmede forsvandt' fulgte seerne hans uge på Dansk Træemballage (DTE) på Fyn, hvor han skulle stable træklodser på fuld tid. For rullende kamera fik han tilbudt et 'rigtigt' job på virksomheden, da hans prøveuge var slut.

Men efter kameraerne var slukket, blev tonen ifølge Jens Lund-Jacobsen en anden:

- Jeg fik bagefter at vide, at der reelt set ikke var et ledigt job på DTE, men at det ikke ville se godt ud på TV så at sige, fortæller Jes Lund-Jacobsen.

Den opfattelse deler han dog ikke med Peter Jensen, direktør fra Dansk Træemballage.

- Det er direkte løgn. Vi tilbød et reelt job, og vi regnede hele tiden med, at Jes dukkede op om mandagen, siger Peter Jensen til Avisen.dk.

Nyhedsredaktør på DR1 Henriette Marienlund er ansvarlig for programmet, og hun siger, at jobtilbuddet til Jes Lund-Jacobsen var helt reelt.

- Det står hævet over enhver tvivl, understreger Henriette Marienlund.

LÆS OGSÅ: Fynsk arbejdsgiver: Danskerne gider ikke op på knallerten

Jes Lund-Jacobsen understreger, at han sagtens kan have misforstået noget, men at han altså ikke handlede i ond tro, da han blev væk fra virksomheden om mandagen.

Mødte ikke op om mandagen

- Selvfølgelig ville jeg have startet, hvis jeg var klar over, at der rent faktisk var et job.  Som jeg sagde flere gange under udsendelsen, så var det ikke et job, jeg selv ville søge. Men jeg ville sige ja. Det er jeg forpligtet til, siger Jes Lund-Jacobsen, der funderer over, om virksomheden reelt havde brug for en medarbejder - og om de havde søgt efter en.

Han fortæller, at årsagen til, at han ikke var mødt op den mandag skyldte, at han havde fundet et løntilskudsjob som støttepædagog på en skole tæt ved hans bopæl. Dagen efter var han til samtale med skolens leder. Han begyndte i først en måneds praktik, og får derefter tre måneder i løntilskud på skolen.

LÆS OGSÅ: Ledige Henriette: Jeg havde ikke råd til at tage jobbet

Det job nævnes der intet om på tv – heller ikke i debatprogrammet, der fulgte efter den sidste af de to udsendelser. Her blev Jes Lund-Jacobsen fremhævet som en af de deltagere, der havde "svært ved at slippe den offentlige forsørgelse og trække i arbejdstøjet".

Politikerne, der var med i live-programmet, blev direkte stillet spørgsmålet:

"Er Jes doven?"

I tv-debatten blev der slået på, at Jes Lund-Jacobsen sagde nej til jobbet med et argument om, at han kun ville tjene 2.000 på det om måneden. Det står han ved, han har sagt – men han føler, at udsagnet er blevet fordrejet.

- Jeg kunne have tjent 2.000, ja. Nu får jeg mindre for at være i løntilskudsjob, men i det job kommer min faglighed i spil og forbedre chancerne for at få et pædagogjob på længere sigt. Hvis jeg ikke opdaterer min viden, kommer jeg for alvor bag i køen, og så er min uddannelse – og den efteruddannelse, jeg har fået af det offentlige – spildt.

LÆS OGSÅ: Han ansatte ledige Erik: "Tyskerne er bedre til jobbet"

Jes Lund-Jacobsen fortæller, at han før TV-programmet blev interviewet i fire en halv time af produktionsselskabet bag udsendelsen.

- Da jeg blev spurgt, om jeg ville deltage, fik jeg at vide, at i programmet fik man som arbejdsløs en mulighed for at tale sin egen sag og fortælle, hvad man mente om politikken på området, siger Jes Lund-Jacobsen.

Det fortalte DR ikke

Den taletid føler han ikke, han fik. Han mener, at udsendelsen tegner et fordrejet billede.

- Det bliver Dovne Robert og Fattig-Carina det hele, siger pædagogen, der ikke er ude efter DR.

- Det er politikerne, jeg er ude efter.

Nyhedsredaktør på DR1 Henriette Marienlund forstår godt, at Jes Lund-Jacobsen er frustreret over, at det ikke i programmet eller den efterfølgende tv-debat blev nævnt, at han er begyndt i et løntilskudsjob inden for sit fag.

- Men jeg må samtidig understrege, at det, at han senere har fået det løntilskudsjob, ikke har noget med eksperimentet at gøre. Vi har sat eksperimentet som en hel klar ramme for det, vi viste på tv. Vi har heller ikke fortalt, hvordan det er gået de andre deltagere.

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej