Der er babylykke hjemme hos sangeren Lord Siva og modellen Ulrikke Toft Simonsen.
Parret venter sig nemlig endnu et barn. Det afslører Ulrikke Toft Simonsen i en Instagram-story, som er et kort, tidsbegrænset videoklip. Her deler hun et scanningsbillede af den lille ny og skriver:
- En lillebror eller -søster.
Parret har i forvejen datteren Norma Renée Siva Toft Simonsen, der kom til verden i december 2021.
30-årige Ulrikke Toft Simonsen og 33-årige Lord Siva mødte hinanden i et kælderstudie i Montanagade i Aarhus gennem fælles venner fra den aarhusianske musikscene.
Senere blev de genforenet til en koncert, hvor Ulrikke Toft Simonsen havde medbragt et tatoveringssæt og tilbød tatoveringer til alle, der ønskede en.
Det gjorde musikeren, der blandt andet står bag megahittet "Solhverv", og fik tegnet et egyptisk øje på skulderen.
Det var begyndelsen på et venskab, der siden udviklede sig til kærlighed. Parret blev forlovet i februar 2020.
Kort efter frieriet fortalte Ulrikke Toft Simonsen, at brylluppet skal stå på Mols, hvor familien har sommerhus.
Ulrikke Toft Simonsen er - som efternavnet antyder - datter af den tidligere topmodel Renée Toft Simonsen, der er gift med musikeren Thomas Helmig.
Nu kan Renée Toft Simonsen altså se frem til, at hun bliver mormor for anden gang.
/ritzau/
Af Mads Ingemann Abbes, Ritzau Fokus
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.