Administration 

Blogger: De rige bruger bare pengene på sig selv

Rasmus Prehn har været socialdemokratisk folketingsmedlem siden 2005. Rasmus Prehn har været sit partis ordfører på blandt andet forsknings-, bolig- og kommunalområdet. I dag er han socialdemokraternes transportordfører. Udover transportområdet er han optaget af at styrke uddannelsesområdet, sikre ordentlig velfærd, mindre ulighed samt flere lærepladser og arbejdspladser. Endelig har han en helt særlig forkærlighed for Nordjylland, hvor han er valgt og bor med sin kone, tre børn og en Golden Retriever.

LIBERAL ALLIANCES ANDERS SAMUELSEN har ikke alene bundet sig til masten. Han har også sømmet sine sko fast til dækket på blå bloks liberalistiske sørøverskib med topskatte-søm. Ikke 4 procent, ikke 4,9 procent, men hele 5 procent i topskattelettelser, kræver han. Ellers vil Liberal Alliance lade Løkke, Venstre-regeringen og hele den samlede blå blok gå ned med mus og mænd. Splitte mine bramsejl. Helt uden at se Samuelsen dybt i de azurblå øjne fornemmer man, hvor stålsat han er. Men er Samuelsen mere manisk end ræsonnabel i sin tilgang til landets økonomiske politik? Det kan jeg være alvorligt bange for! Der er nemlig intet, der tyder på, at det vil gavne dansk økonomi eller samfundet som sådan, hvis vi sænker skatten. Slet ikke hvis vi sænker topskatten.

Dansk velfærd har nemlig brug for et løft og en økonomisk vitaminindsprøjtning. Ikke en ny økonomisk hestekur med milliardstore besparelser, som topskattelettelserne unægtelig vil betyde. Alle, der har besøgt alvorligt syge eller døende patienter, der ligger på hospitalets gange, ved det. Det samme gør alle os, der har ældre i familien eller vennekredsen, der pludselig mister hele hjemmehjælpen, eller får den beskåret voldsomt. Derfor er skattelettelser og især til de allerrigeste uansvarlige og asociale. 

DET VIGTIGSTE OG MEST NØDVENDIGE FOR DANSK ØKONOMI og konkurrenceevne lige nu er ikke skattelettelser, men at investere i uddannelse og opkvalificering af vores arbejdsstyrke, navnlig for de ufaglærte. Vores problem er nemlig ikke udbuddet af arbejdskraft i sig selv, som blå blok bliver ved med at tale om, og som skattelettelser måske kan hjælpe på. Vores problem er at have den tilstrækkeligt kvalificerede arbejdskraft til rådighed. Lige nu mangler vi fx mange faglærte håndværkere, teknikere samt ikke mindst visse grupper inden for sundhed og omsorg. Hver dag mister danske virksomheder ordrer, omsætning og markedsandele, fordi de ikke kan skaffe tilstrækkeligt kvalificeret arbejdskraft i Danmark. Og i den offentlige sektor oplever vi også mangel på social- og sundhedsassistenter, sygeplejersker og ligefrem læger og lærere. Derfor er svaret investeringer i uddannelse. Langt mere end det er skattelettelser – og i sær skattelettelser til de rigeste.

At virksomhederne også selv kunne have gjort langt mere og fortsat bør gøre langt mere for at tage lærlinge, elever og praktikanter ind er en anden sag, vi selvfølgelig ikke skal glemme. Men samfundet skal også investere i uddannelse. Og ikke solde pengene op på skattelettelser. Derfor har Socialdemokratiet netop benyttet sit sommergruppemøde i København til at lancere en ny ambitiøs plan for investering i uddannelse og opkvalificering af vore ufaglærte.

Jamen, skaber det ikke vækst og gang i hjulene at sænke skatterne? Og er topskatten ikke bare drønuretfærdig og går udover helt almindelige lønmodtagere. Det korte svar er nej. Det er jo ikke sådan, at ideerne ikke allerede har været afprøvet. I 1980erne forsøgte blandt mange andre Storbritanniens Thatcher og USA's Reagan sig med massive skattelettelser. Især til de rigeste. Resultaterne udeblev ikke. Men de var negative. Reformerne betød en uhyggelig cocktail af massive besparelser på den offentlige service, galopperende arbejdsløshed, massive underskud på statens finanser og en gyselig ulighed på himmelflugt. Disse lande lider stadig her 30 år efter under de massive finanspolitiske fejlskud. Og i nyere tid har vi forsøgt os. De seneste 10 år har de fleste EU-lande forsøgt sig med skattelettelser for at sætte gang i økonomien igen. Resultaterne er om ikke det samme som efter 1980’ernes reformer, så i hvert fald én af de største og længstvarende økonomiske kriser i historien. Skattelettelser betyder sådan set blot, at de rigeste bliver rigere, mens de fattige bliver fattigere. Alt i mens der investeres mindre i fællesskabet og fremtiden. At de riges investeringsiver skulle redde alle os andre, tyder intet på. De sparer op, bruger pengene i udlandet og tænker mest på sig selv.

NÅ, MEN RAMMER TOPSKATTEN SÅ IKKE EN HEL MASSE HELT ALMINDELIGE LØNMODTAGERE såsom sygeplejesker, pædagoger, håndværkere og skolelærere med gennemsnitlige lønninger. Nej, sådan har det faktisk aldrig rigtigt været. Det problem, der har været med nogle af de bedst betalte lønmodtagere, der betalte topskat, blev løst, mens Socialdemokratiet havde regeringsmagten. I dag er topskatten, faktisk det den hedder, en skat som ”toppen” betaler. Man skal altså have en årsindtægt inden arbejdsmarkedsbidraget er betalt på over 500.000 kroner – altså mere end 42.000 kroner om måneden før man betaler topskat af sin lønindkomst. Det er således kun 4,3 procent af skolelærerne, 2,4 af tømrerne og snedkerne og 2,2 af pædagogerne, der betaler topskat, og det er typisk, fordi de har lederstillinger, selvstændigt erhverv, biindtægter eller store kapitalindkomster ved siden af. En almindelig lønmodtager betaler altså ikke topskat.

Jeg er ikke i tvivl. Jeg ønsker velfærd og investeringer i uddannelse. Ikke skattelettelser – slet ikke til de rigeste. Men naturligvis skal vi forhandle. Det gavner intet at melde så bastant og ultimativt ud, som fx Anders Samuelsen netop har gjort.  

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden