45 procent af danskerne svarer, at de helt sikkert eller sandsynligvis vil opsige deres job og lade sig oplære til beredskabsopgaver, hvis Danmark kommer i krig.
Undersøgelsen er lavet af Voxmeter for Folkekirkens Nødhjælp blandt 1.026 danskere.
Hvis Danmark en dag kommer i krig, er mange danskere klar til at skifte både hverdag og arbejde for at hjælpe. 45 procent svarer i en ny undersøgelse, at de helt sikkert eller sandsynligvis vil være villige til at opsige deres job og lade sig oplære til opgaver inden for eksempelvis nødhjælp, logistik eller minerydning.
Undersøgelsen er gennemført af Voxmeter for Folkekirkens Nødhjælp blandt 1.026 danskere. Mere end halvdelen kan ifølge undersøgelsen forestille sig at hjælpe med logistik og forsyning, mens mange også vil hjælpe med førstehjælp og nødhjælp.
Villigheden falder dog, når opgaverne indebærer personlig risiko.
- Når et samfund kommer under pres, er det ikke kun myndigheder og professionelle beredskaber, der gør en forskel. Hr. og fru Jensen spiller også en vigtig rolle. Derfor er det opløftende, at så mange danskere kan forestille sig at bidrage aktivt, hvis situationen kræver det, siger Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær Jonas Nøddekær.
Erfaringer fra Ukraine
Folkekirkens Nødhjælp sammenligner resultaterne med erfaringerne fra Ukraine efter Ruslands fuldskalainvasion i 2022. Her har civile skiftet deres tidligere arbejde ud med opgaver, der blandt andet handler om genopbygning og minerydning.
Organisationen oplyser, at den har ansat omkring 100 mineryddere i Ukraine, som før krigen havde vidt forskellige civile job.
En af dem er 37-årige Viktoriia Shynkar, som arbejdede som frisør før krigen og i dag arbejder med civil minerydning.
- Mennesker, der før krigen arbejdede som frisører, bogholdere eller bilsælgere, er gået ind i opgaver, som er afgørende for samfundets overlevelse og genopbygning, siger Jonas Nøddekær.
Kvindernes historie
I denne uge viser Folkekirkens Nødhjælp fotoudstillingen "Omskolet i krigstid" på Rådhuspladsen i København. Udstillingen følger seks ukrainske kvinder, der efter invasionen forlod deres tidligere job for at blive mineryddere.
Den kan ses på Rådhuspladsen frem til 13. september og kommer derefter blandt andet til Aalborg, Blåvand, Varde, Odense og Guldborgsund.