Tirsdag rystede tre eksplosioner Bruxelles. Et amerikansk par var i lufthavnen, da de første to eksplosioner skete.
- Jeg mærkede en bølge, der gik gennem hele kroppen, siger Andrew Brandt.
Da de bliver spurgt, om de med det samme vidste, at det var et terrorangreb, nikker de begge to.
- Jeg vidste, at det var en eksplosion, for jeg har oplevet eksplosioner før. Jeg kunne mærke eksplosionen og genkende den måde, det føles i din krop, siger Denise Brandt og fortsætter:
- Vi kiggede bare på hinanden, og jeg sagde: "Lad os gå denne vej". For folk kom løbende og grædende fra den anden vej, så jeg vidste, vi gik i den rigtige retning.
Efter eksplosionerne i lufthavnen, blev en metrostation også ramt af en eksplosion. Der meldes både om dræbte og sårede.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.