Administration 

”Vi vidste, at folk ville dø på d’Angleterre”

Christian Sørensen (th.) og Christian Nielsen har begge fået 75.000 kroner i erstatning for uberettiget fyring, men forventer ingen jobtilbud fra storentreprenøren Pihl & Søn fremover.  (Foto: Foto: Søren Elkrog Friis)

Murersvende blev fyret, efter de flere gange havde insisteret på bedre sikkerhed under renovering af luksushotel. Nu anklager de storentreprenør for at gamble med medarbejdernes sikkerhed.

Luksushotellet d'Angleterre i København genåbner i næste uge som et af Danmarks fineste hoteller. Men bag de nyrenoverede, funklende facader gemmer sig en barsk historie.

Danske og udenlandske håndværkere har løbet en usædvanlig høj risiko for at komme til skade, mens ethvert forsøg på at kritisere det farlige arbejdsmiljø er blevet forsøgt druknet.

Det fortæller to tidligere tillidsfolk, der nu står frem og retter en hård kritik mod et af landets største entreprenørfirmaer, Pihl & Søn.

“Sikkerheden på d’Anglettere var elendig. Vi havde fra starten sagt til hinanden, at nogen ville dø. Og vores krav om forbedringer blev fuldstændig ignoreret,” siger Christian Sørensen, der var tillidsmand for murerne på d’Angleterre-byggeriet fra foråret 2012 frem til, at han blev fyret i oktober.

Sammen med Christian Nielsen, der var arbejdsmiljørepræsentant på pladsen, har han fået erstatning på 75.000 for uberettiget fyring. Inden fyringen havde de to gentagne gange forsøgt at advare mod livsfarlige sikkerhedssvigt på pladsen.

Dødsfælde dækket med støvet plast

I januar mistede en 32-årig stilladsarbejder livet, da han styrtede gennem et plastictag, hvor han stik imod sikkerhedsproceduren fjernede sne uden brug af faldsikring.

Sagen behandles fortsat i Arbejdstilsynet, og der er endnu ikke fældet dom eller placeret et endeligt ansvar for ulykken.

Men forud for den tragiske dødsulykke var det flere gange ved at gå rigtig galt. Det viser en gennemgang af forløbet, som Avisen.dk har foretaget ved hjælp af aktindsigter og interviews med centrale kilder.

Blandt andet var en udenlandsk nedrivningsarbejder i overhængende livsfare, da han i juni sidste år faldt gennem et hul i gulvet, som kun var dækket til med et stykke støvet plast. Kort forinden udstedte Arbejdstilsynet et af mange strakspåbud, fordi en container i tredje sals højde dinglede ukontrolleret fra en kran og bragte byggearbejdere på det nærliggende stillads i fare.

Kritik af arbejdsmiljø forsvandt i referater

Som hovedentreprenør er det firmaet Pihl & Søn, der har haft ansvaret for at koordinere sikkerheden mellem et større antal danske og udenlandske underentreprenører, som har deltaget i renoveringen af det over 200 år gamle hotel på Kongens Nytorv.

Ifølge Christian Nielsen, der fra juni 2012 frem til fyringen i oktober fungerede som arbejdsmiljørepræsentant for murerne på byggepladsen, vendte Pihl & Søn det døve øre til gentagne advarsler om farligt arbejdsmiljø.

“Pihl gik meget op i, at det skulle se godt ud på papiret, men i praksis fik sikkerheden lov at sejle,” siger han.

På en række sikkerhedsmøder over sommeren 2012 gjorde Christian Nielsen byggepladsens ledelse opmærksom på arbejdets farlige karakter. Det undrede ham, at indsigelserne ikke fremgik af de efterfølgende mødereferater. Derfor afleverede han en officiel påtale direkte til byggepladens sikkerhedskoordinator, som modstræbende skrev under på, at kritikken af arbejdsmiljøet er noteret.

“Pihl & Søn konkurrerer på vores sikkerhed, derfor er de med til at trække niveauet i hele branchen ned,” siger Christian Nielsen.

19 fyret, 15 andre ansat

I starten af oktober modtog 19 murere ifølge 3F en fyreseddel med to dages mellemrum - deriblandt arbejdsmiljørepræsentant Christian Nielsen og tillidsmand Christian Sørensen. Pihl & Søn begrunder fyringen med, at der ikke er mere arbejde.

Ud af de 19 fyrede blev ni kort efter genansat, mens Pihl & Søn ifølge 3F rykkede seks andre murere fra andre byggepladser til d’Angleterre.

“Ingen på pladsen var i tvivl om, at det her handlede om at lægge låg på kritik af sikkerheden. De gik nok lidt i panik, da vi af egen kraft begyndte at skabe dokumentation for, at sikkerheden ikke var i orden,” siger Christian Sørensen.

Dagen efter fyringen indgav arbejdsmiljørepræsentanter fra fem andre faggrupper en fælles klage til byggepladsens ledelse, hvor Pihl & Søn blev kritiseret for at negligere sikkerhedsproblemerne og ignorere advarsler på møder i sikkerhedsudvalget.

Pihl: Fyring var en procedurefejl

Pihl & Søn betegner fyringen som en “procedurefejl”, som skete på grund af fejlagtig vejleding fra brancheorganisationen Dansk Byggeri.

Underdirektør Bo Svendsen fastholder, at fyringen var led i en generel ‘nedmanding’ på byggepladsen.

“Pihl kan ikke anerkende, at der er tale om en uberettiget fyring. Faktum er, at de pågældende medarbejdere blev opsagt i forbindelse med, at murerarbejdet for den del af byggeriet, vi var i gang med, stod overfor sin færdiggørelse,” siger han og fortsætter:

“Pihl tager sikkerheden for vores ansatte meget seriøst. Der skal være en god og konstruktiv dialog mellem den overordnede sikkerhedsorganisation på pladsen, som sikkerhedsrepræsentanterne er medlem af, og de udførende håndværkere. Vores ambition er klar; Der er ingen, der skal gå på arbejde på vores byggepladser og komme til skade,” siger han.

Mener I overordnet, at sikkerheden har været god nok i forbindelse med d’Angleterre-byggeriet?

“Sikkerheden er først god nok, når der ingen arbejdsulykker er. Men jeg vil understrege, at der er gjort et stort stykke arbejde for at forbedre sikkerheden på byggepladsen,” siger Bo Svendsen.

D’Angleterre genåbner den 1. maj. Avisen.dk bringer i de følgende dage flere artikler om renoveringen af det gamle luksushotel.

Livsfarlig luksus

Den 1. maj genåbner d’Anglettere efter flere års renovering. Storentreprenøren Pihl & Søn har stået i spidsen for byggeriet, som myndigheder og fagforeninger har kritiseret for manglende sikkerhed. Skat har samtidig afsløret omfattende sort arbejde og socialt bedrageri på byggepladsen. I januar 2013 blev en 32-årig stilladsarbejder dræbt under arbejdet. Avisen.dk har kortlagt forløbet for at sætte fokus på farlige arbejdsvilkår i byggebranchen.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen