Administration 

Dødsulykke på d’Angleterre kunne være undgået

Dødsulykke på d’Angleterre kunne være undgået
I ugerne efter ulykken hang den dræbte stilladsarbejders trøje foran d'Angleterre. Den 32-årige familiefar fra Falster var kendt blandt kolleger som én, der satte sikkerheden højt - og havde flere kurser i sikkerhed og sikker tilrettelæggelse af arbejdet. Men den 22. januar gik noget helt galt. (Foto: FOTO: Scanpix/Keld Navntoft)

Arbejdstilsynet retter skarp kritik af sikkerheden omkring renovering af luksushotel.

En familiefar fra Falster kunne sandsynligvis stadig lege med sin lille søn og datter, hvis der havde været bedre styr på sikkerheden under renoveringen af luksushotellet d'Angleterre, som genåbner 1. maj.

I stedet styrtede den 32-årige stilladsarbejder i døden en råkold tirsdag i januar.

Stilladsfirmaet og hovedentreprenøren Pihl & Søn betragter ulykken som en uforklarlig tragedie, fordi den dræbte stik imod sikkerhedsproceduren ikke brugte faldsikring.

Men forud for ulykken var Pihl & Søn flere gange advaret om, at stilladsarbejdere ikke brugte faldsikring under risikofyldt arbejde i højden - i ét tilfælde kom advarslen fra hovedentreprenørens egen arbejdsmiljøkonsulent.

Louise Møller Pedersen, der er ph.d. i forebyggelse af arbejdsulykker fra Aalborg Universitet, har gennemgået forløbet og vurderer, at dødsulykken er en konsekvens af generel nedprioritering af sikkerheden på d'Angleterre.

"Hele forløbet indikerer en sikkerhedskultur på et meget lavt niveau. Vi ved, at en sådan adfærd medfører betydelig større risiko for alvorlige ulykker og dødsfald. Så man kan sige, at det er et held, at der ikke er sket dødsfald før," siger hun.

Styrtede gennem plasttag

Stilladsarbejderen blev dræbt, da han styrtede gennem et tagdæk af bølgeplast, som han var ved at afmontere. Ifølge den plan, der var lagt for arbejdet, skulle han have været spændt fast til en kran under færdsel på tagdækket.

Avisen.dk har kortlagt omstændighederne omkring ulykken. Her kan du læse historien i detaljer.

Efter tilsynsbesøget i forbindelse med ulykken har Arbejdstilsynet truffet afgørelse om, at arbejdet var uforsvarligt - med eller uden faldsikring.

"Det er muligt, at han ville have reddet livet, hvis han havde haft faldsikring på, men det er også muligt, at han havde pådraget sig andre alvorlige skader, hvis den arbejdsplan, der var lagt for arbejdet på taget, var blevet fulgt," siger tilsynschef Karsten Bach Christensen.

Firmaet Eriksson Stilladser, hvor den dræbte stilladsarbejder var ansat, har klaget over afgørelsen til Arbejdsmiljøklagenævnet. Hvis ikke firmaet får medhold, sendes sagen videre til Politiet, som kan udstede en bøde i størrelsesesordenen 50.000-100.000 kroner.

Den dræbte gik op i sikkerhed

Firmaets direktør Jack Eriksson mener, at et fald gennem taget højst havde udløst et par skrammer, hvis stilladsmanden havde været spændt fast i kranen.

“Han skulle aldrig have opholdt sig på det tagdæk uden sikring. Han var en af vores dygtigste medarbejdere, som altid prioriterede sikkerhed højest. Hvorfor han gjorde det, er en gåde,” siger Jack Eriksson, som understreger, at den dræbte medarbejder havde alle tænkelige certifikater - oven i købet et kursus i selv at tilrettelægge arbejdet på sikker vis.

Arbejdstilsynet fandt ingen faldsikring efter ulykken. Ifølge Jack Eriksson skyldes det, at den hang i firmabilen, hvor den dræbte stilladsmand formentlig havde glemt den efter frokost.

Flere håndværkere fra d'Angleterre har dog over for Avisen.dk berettet, at stilladsarbejdere ofte blev set udføre risikofyldt arbejde uden faldsikring, og at den dræbte stilladsarbejder heller ikke før sin frokost havde anvendt faldsikring, mens han arbejdede på det porøse tagdæk.

Den udlægning afviser Jack Eriksson blankt.

"Det gør mig sgu vred at høre. For det første passer det ikke, for det andet lyder det som om, at alle andre på pladsen pludselig har travlt med at vaske hænder og lægge afstand til den måde, som vores folk arbejder på," siger han.

Var advaret fire måneder før

Som arbejdsgiver er det Eriksson Stilladser, der har ansvaret for medarbejdernes sikkerhed, og kan blive straffet for at svigte dette ansvar. Pihl & Søn har dog som hovedentreprenør haft ansvar for at koordinere sikkerheden på d'Angleterre.

Underdirektør Bo Svendsen ønsker ikke at kommentere på, om det var et enkeltstående tilfælde, at den afdøde stilladsarbejder udførte risikofyldt arbejde uden faldsikring.

"Pihl vil ikke kommentere på en tragisk ulykke, hvor Arbejdstilsynet ikke har afsluttet sin undersøgelse. Men jeg vil gerne slå fast, at ingen skal gå på arbejde på en Pihl-byggesag og komme til skade," siger han.

Bo Svendsen ønsker heller ikke at kommentere på, hvorfor der fortsat blev arbejdet uden faldsikring på d'Angleterre, selv om Pihls' egen arbejdsmiljøkonsulent fire måneder før dødsulykken kritiserede manglende brug af faldsikring.

Ifølge BAT-Kartellet, som repræsenterer forskellige faggrupper i bygge-anlægsbranchen, skyldes cirka halvdelen af ulykkerne i byggeriet mangelfuld planlægning hos bygherre eller underentreprenører.

"Det giver sig selv, at der normalt er klar sammenhæng mellem sikkerhedsniveauet på en byggeplads og den indsats, man har gjort for at forebygge ulykker. Hvis sikkerhedsarbejdet er i top, fordi både bygherre og firmaer gør en seriøs indsats, er det også muligt at undgå fald fra højden og andre ulykker," siger arbejdsmiljøkonsulent Ulrik Spannow.

LIVSFARLIG LUKSUS

 

 

På Arbejdernes Internationale Kampdag, 1. maj, slår Danmarks dyreste luksushotel dørene op efter en omfattende renovering.

 

Men bag de nyrenoverede facader gemmer sig en barsk historie om farligt arbejdsmiljø i en presset branche.

 

I januar mistede en 32-årig familiefar fra Falster livet, da han styrtede ned fra toppen af d'Angleterre.

 

Avisen.dk har kortlagt forløbet. Læs hele historien her

 

Vil du hellere læse den på iPad eller tablet? Download historien som single her.

Værterne
Nyheder

Støtter du Knæk Cancer? Her er skattefidusen

dansk politi
Krimi

Hun var bange for ham: Alligevel gik hun til politiet

veninder snakker
Nyheder

Smerter og gener? Nyt gratis tilbud er klar

Naturen Vakler
Nyheder

Et næsehorn balancerer på kanten i Faxe Kalkbrud

retten i Nykøbing F
Krimi

50 liter farligt stof: Nu falder hammeren

pædagog med barn
Nyheder

100 millioner kroner skal hjælpe Danmarks børn

kanin med dreng
Dyreliv

Den klassiske kaningodbid er ikke så sund, som du tror

pc ansøgning julehjælp
Nyheder

Julen er knap begyndt: Tusindvis beder allerede om hjælp

Fårup Sommerland
Underholdning

Farvel til en gammel kending i Fårup Sommerland

udgravning
Nyheder

Arkæologer gjorde opsigtsvækkende fund under vestjysk mark

familie spiser sammen
Nyheder

Danskerne savner ofte at spise sammen med andre

dansk politi
Krimi

Kvinde stod under bruseren: Mand afsløret i smugfotografering

dansk politi
Krimi

Flammer i frisørsalon: Politiet har en alvorlig mistanke

fest for fyrede
Nyheder

Flere danskere mister jobbet: Nu bliver de inviteret til fest

retten i helsingør
Krimi

Plejefar misbrugte små børn: Nu er dommen faldet

Skuespillerne
Film og TV

Efter 22 år vender kendt skuespiller tilbage

dansk politi
Krimi

Kastede molotovcocktail gennem vindue: Kender du denne teenager?

magasin
Nyheder

Magasin advarer kunder: Ramt af alvorligt IT-angreb

McClean
Sport

Derry City går offentligt imod egen spiller efter terapi-udtalelse

Still fra serien
Film og TV

Michael Falch er tilbage: Se første smugkig af kultklassikeren

dansk politi
Krimi

Seks mænd anholdt efter hjemmerøveri i Fredericia

Mydefence
Nyheder

To unge sigtet for spionage: PET advarer danskerne

Pærfekt på Kultorvet
Nyheder

Samme hår, samme ansigt: Hvor blev forskelligheden af?

Ronaldo
Sport

Cristiano Ronaldo får bøde: Beløbet er næsten komisk

Nina Palesa Bonde
Nyheder

Vil du være med til at dømme? Så læs med

juletræ
Nyheder

Julen nærmer sig: Nu kan familier søge 700 kroner

Gordon Ørskov Madsen, Formand for Danmarks Lærerforening
Nyheder

Hver tredje lærer ramt: Mange er væk i månedsvis

lungetest
Nyheder

Tusindvis fik tjekket lungerne: Resultatet vækker bekymring

retten i Glostrup
Krimi

12-årig pige overværede drab: Nu er retssagen startet

hånden op
Nyheder

Væk med mobilen - og få bedre karakterer

Marketingchef Annette Bramsen (TV) og kædedirektør Rikke Krause (TH) glæder sig til at folde universet fra årets julefortælling ud i SuperBrugsen og Kvickly. Coop Danmark
Film og TV

Julen begynder tidligt: Nu kan børnene samle løs

kongeparret
Kongelige

Mary overraskede med kongeligt smykke efter 93 år

retten esbjerg
Nyheder

Udnyttede familiens tillid: Nu er han dømt

penge sedler danske
Nyheder

Børn gravede i jorden og fandt en overraskelse

turbokylling
Nyheder

Kyllingekrig i supermarkederne: Her dumper de stort

trøje fodbold
Sport

Farvel til rødt og hvidt: Se Danmarks nye landsholdstrøje

Jakob Mark
Nyheder

Minister vil gøre det billigere at have børn i daginstitution

brudepar
Film og TV

Træt af Tinder? Nu kan du blive gift

dansk politi
Krimi

Satte ild til bil: Ved du noget?

køkken kvinde vælger mad
Nyheder

Kødglade ældre får hjælp fra uventet kant

Sektlederen
Krimi

Sektleder dømt for drab på 190 børn og én voksen

Alpaka
Krimi

Dyrehold afsløret: Fem dyr måtte aflives

dansk politi
Krimi

Mand stukket flere gange med kniv: Nægter at fortælle mere

testcenter covid
Nyheder

Covid-smitte: Din ægtefælle kan spille en større rolle end dine gener

folkeskole elever
Nyheder

"Jeg smadrer dig!": Lærere møder grov tone

politi dansk
Nyheder

Politiet slog til: 57 cyklister gik i fælden

hund med refleks
Dyreliv

Din bedste ven kan være næsten usynlig i mørket

skov plantes
Nyheder

Har du jord? Så kan der være penge at hente

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

mand ved pc
Advertorial

Annonce

Studieprøven eller PD3: Hvilken danskprøve skal du bruge til en videregående uddannelse?

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn