Administration 

Toppolitiker får livstid, forgænger dødsdømt

Reaktionerne på dommene imod det islamiske partis ledere er ikke udeblevet (Foto: AP Photo/Pavel Rahman)

Premierminister i Bangladesh har bedt militæret om beskyttelse imod forventet uro, der begyndte i december styret af oppositionen.

Lederen af Bangladeshs islamiske parti, Jamaat-e-Islami, Abdul Quader Molla, er i dag blevet idømt livsvarigt fængsel for sin rolle ved folkemordet i Østpakistan i 1971. I januar blev hans forgænger, Abdul Kalam Azad, idømt dødsstraf. Jamaat-partiet er tæt allieret med oppositionspartiet Bangladesh Nationalist Party (BNP), der har stået for store demonstrationer i landet.

Demonstrationerne i december foregik sideløbende med de årlige festligheder for uafhængigheden i 1971. Premierminister Sheikh Hasina og hendes partifæller mener, at demonstrationerne er inspireret af gamle modstandere af uafhængighed og for at forhindre krigsforbryderdomstolene i at arbejde og dømme oppositionens ledere. Disse siger krigsforbryderdomstolene fra 2010 er politisk motiverede.

Det anslås at tre millioner mennesker blev dræbt og 200.000 kvinder voldtaget af Pakistanske tropper og deres medløbere i løbet af den 9 måneder lange krig, der førte til oprettelsen af Bangladesh som nation.

Militæret

Premierminister Sheikh Hasina har bedt militæret om at beskytte demokratiet og sætte en stopper for al aktivitet, der kan skade demokratiet og true den siddende regering, skriver the Daily Star. Kritikere mener, at talen ikke er andet end et sørgeligt forsøg fra regeringens side om at sikre sig militæret på deres side.

En kritiker skriver for eksempel på Daily Star, at militæret måske ikke er rette sted at finde beskyttelse af demokratiet, idet de væbnede styrker har dræbt to tidligere præsidenter; herunder landsfaderen Sheikh Mujibur Rahman og hans familie. Kritikeren, Tarik Zaman, mener, at det igangværende politiske kaos i virkeligheden er militærets bidrag til samfundet.

De voldomme demonstrationer i Bangladesh’ gader og storstrejker var styret af en alliance af 18 oppositonspartier under ledelse af Bangladesh Nationalist Party (BNP). De ønsker genindførsel af et regeringssystem med forretningsministerier. Alliancen sværger at fortsætte, indtil de får deres vilje. To personer dræbt og over 100 personer såret i sammenstød mellem demonstranter og politi. Demonstranterne kastede med sten og benzinbomber, hvilket fra politiets side blev besvaret med tåregas og gummikugler.

Overgangsregeringer

Op til sidste valg i 2007 overlod den siddende regering fra Bangladesh Nationalist Parti magten til et forretningsministerium, men det udskrev ikke valg i to år i strid med grundloven. Denne overgangsregering var støttet af militæret og regerede uden juridisk grundlag indtil 2008.

Premierminister Sheikh Hasina var en af de ledende kræfter bag etableringen af Bangladeshs system med en overgangsregering med et forretningsministerium. Denne landsledelse har ingen indflydelse på militære forhold og skulle blot administrere statens affærer en kort tid. Også Italien og Grækenland har haft slige arrangementer på det seneste.

Systemet blev indført i 1990 efter krav fra politiske partier som en overgang fra diktatur til demokrati. Arrangement blev grundlovssikret i 1996 for at sikre frie og velordnede valg, fordi en regering overlader magten til overgangsregeringen, før en ny kan træde til. Denne overgangsregering skal udskrive valg senest efter 90 dage og slippe magten inden 120 dage, men det skete altså ikke i 2007. Overgangsregeringer har holdt valg i Bangladesh i 1996, 2001 og 2008.

Afskaffet igen

I 2011 afskaffede det siddende regeringsparti, Awami League under ledelse af den nuværende premierminister Sheik Hasina, ensidigt systemet gennem en tilføjelse til grundloven. Det kunne hun gøre, fordi partiet har et massivt flertal i parlamentet. Awami League kom selv til magten via det system i 1996 og 2008. Højesteret i Bangladesh bekræftede, at systemer med overgangsregeringer kunne kasseres.

De to store partier og deres støtter har skiftedes til at have magten i Bangladesh. BNP frygter, at uden en neutral overgangsregering vil Awami League indsætte sine egne folk i en valgkommission, der kan manipulere med parlamentsvalget. Begge partier har lidt under militærets magt over disse forretningsregeringer.

Stridighederne mellem de to partier har langt dybere rødder. Under frihedskrigen fra Pakistan i 1971 foregik er grusomt folkemord, der i nogen grad var støttet af lokale, der ikke ønskede Østpakistan som selvstændigt land. Under den siddende regering er der i 2010 oprettet tribunaler for krigsforbrydelser, hvor ledende to ledende BNP-folk anklages for folkemord, voldtægt, brandstiftelse og plyndringer.

Blandt de anklagede er også 7 ledere fra BNPs vigtige allierede Jamaat-e-Islami parti. Den tidligere partichef, Abdul Kalam Azad, blev dødsdømt i januar og tirsdag den 5. februar blev partiets nuværende leder fængslet på livstid., skriver The Guardian.

Stærke kræfter

Selv om der er lang tid til næste valg er tonen særdeles skarp i Bangladesh med beskyldninger om, at BNP vil indlede endnu en borgerkrig i landet. Parterne står meget stejlt mod hinanden i spørgsmålet om overgangsregeringer. På sidelinien finder man erhvervslivet, der er nervøse for at miste enorme økonomiske privilegier med frihandel overfor Indien og andre lande.

Kollapser demokratiet i Bangladesh er det muligt, at Indien og andre lande lukker for landets økonomiske fordele, der har givet solid vækst og reformer i landet. BNP afviser farerne og truer med flere strejker. De er også trusler i luften om helt at boycutte næste valg, såfremt systemet med overgangsregeringer ikke genetableres, mener Subir Bhaumik, der er forsker ved the Centre for Studies in International Relations and Development, Kolkata.

Tæt på verden

Journalist, Dan Larsen, verdensnyt.dk, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet

cyklister i kBH
Nyheder

Langer ud efter turister men bryder selv reglerne

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret