Administration 

Tina fik stress af sit job i sundhedsvæsnet: Nu vil hun læse noget helt andet

Jobbet som lægesekretær gjorde Tina syg med stress. Derfor har hun valgt at skifte helt spor - og starter om en måned på universitetet. (Foto: Foto: Privatfoto.)

Jeg vil aldrig tilbage til et job i sundhedsvæsnet, siger Tina Hougaard Friis. I stedet er hun netop blevet optaget på sin drømmeuddannelse.

Da Tina Hougaard Friis i sin tid valgte at uddanne sig til lægesekretær, troede hun, at hun i sit arbejde kunne være med til at hjælpe syge mennesker. Men hun måtte indse, at sundhedsvæsnet i dag er så presset, at der ikke er tid nok til patienterne - og det endte med at køre hende ned med stress.

Derfor har hun besluttet at droppe drømmen om at arbejde i sundhedsvæsnet og i stedet forfølge en helt anden drøm.

- Jeg ved med mig selv, at jeg under ingen omstændigheder skal tilbage til et presset sundhedsvæsen, fortæller Tina Hougaard Friis til Avisen.dk.

Valgte den sikre vej

I stedet søgte hun ind på Æstetik og Kultur ved Aarhus Universitet, og har i dag netop fået besked om, at hun er kommet ind.

- Jeg har altid været kreativt interesseret, men jeg har aldrig gjort noget ved det, fordi jeg havde det sådan, at jeg ville vide præcist, hvilket job, jeg uddannede mig til. Jeg ville være sikker på at få et job, når jeg var færdig. Med de humanistiske og kreative uddannelser er det mere diffust, hvad man bliver, siger Tina Hougaard Friis og fortsætter:

- Men nu kender jeg mig selv bedre, og har fået overbevist mig selv om, at det er okay at følge sin drøm alligevel. Jeg skal nok få et job bagefter, ellers må jeg selv skabe mit eget job.

"Mine kolleger bed det i sig"

For den 28-årige østjyde kom beslutningen om at forlade sundhedsvæsnet efter en lang periode med stress.

Hun startede på uddannelsen som lægesekretær for fem år siden, fordi hun gerne ville have et arbejde, hvor hun følte, at hun hjalp andre mennesker. Hun kom hurtigt i lære som en del af uddannelsen, og fik job med det samme bagefter. Men allerede på det tidspunkt bemærkede hun, hvor presset sundhedsvæsnet er, og det var svært for hende at håndtere.

- Jeg var glad for at være lægesekretær, men rammerne er slet ikke gode nok. Der er skåret ned alle steder i sundhedsvæsnet, og fordi ingen selvfølgelig ønsker, at det går ud over patienterne, rammer det i stedet personalet. Mine kolleger gjorde alt, hvad de kunne, og bed det i sig, men det kunne jeg ikke i længden.

Ikke tid til at trøste grædende patienter

For Tina Hougaard Friis var det sværeste ved jobbet at der ikke var tid til at tage sig af de syge - for eksempel at tale et par minutter med den grædende patient i venteværelset, der netop havde fået en alvorlig besked af lægen, eller at kunne snakke lidt med den frustrerede, syge borger, hun endnu engang var nødt til at ringe til for at aflyse tiden, fordi lægen var blevet syg.

- Jeg har nok for meget empati. Jeg vil gerne hjælpe mennesker, og jeg ville gerne kunne rumme dem, der havde det svært, og lige bruge et par minutter på dem, men jeg vidste, at hvis jeg gjorde det, ville det give øget pres på mig selv og mine kolleger, fordi der var en masse andre ting, vi så ikke nåede. Det gik mig meget på i længden, siger Tina Hougaard Friis.

Turde ikke være sygemeldt

Da hun i juni 2014 første gang gik ned med stress, troede hun egentligt, at det mest skyldtes den kontrete arbejdsplads. Samtidig skræmte tanken om at gå sygemeldt hende, fordi kommunen stillede så mange krav, og fordi hun frygtede at få et hul i CV'et. Derfor valgte hun hurtigt at finde et andet job, hvor hun i første omgang startede op på nedsat tid.

- Men set i bakspejlet var jeg slet ikke rask endnu, siger Tina Hougaard Friis.

Hun opdagede desuden, at de problemer, som havde givet hende stress, ikke handlede om arbejdspladsen, men om de generelle økonomiske rammer i sundhedsvæsnet. Med andre ord var de der endnu.

Derfor gik der også kun lidt over et år, før det igen gik galt. I september 2015 blev Tina Hougaard Friis sygemeldt med alvorlig stress.

- Det var så slemt, at jeg ikke engang kunne klare en indkøbstur med tre ting på indkøbssedlen. Jeg kunne stå i badet, og kunne ikke overskue, om jeg skulle bruge shampoo eller balsam først, fortæller hun.

Stadig ikke rask

Stressen endte med at koste hende både ægteskabet og et år som sygemeldt.

Denne gang var kommunen heldigvis en større hjælp. Tina Hougaard Friis fik ro til at komme sig, og er nu langsomt ved at være på benene igen - men hun er endnu ikke rask nok til at kunne arbejde.

Til gengæld tror hun, det er det helt rigtige for hende at begynde at studere om en måned - og hun er overbevist om, at hun godt kan klare det.

- Et studie er mere fleksibelt. Man kan selv tilrettelægge det efter, hvornår man har overskud. Der er for eksempel ikke noget, der forhindrer mig i at hive bøgerne frem midt om natten, hvis jeg pludselig har overskuddet der.

Har solgt alle sine møbler

Med sine 28 år er Tina Hougaard Friis en af de studerende med flere år og mere erfaring i bagagen end de fleste - men det ser hun som en fordel.

- Jeg kan bruge den struktur, jeg har med mig fra jobbet som lægesekretær, og jeg har en helt anden drivkraft nu. Plus jeg kender mig selv bedre nu, og er blevet bedre til at lytte til mig selv, end da jeg var yngre, siger hun.

Selvom hun endnu ikke er ude af sin stress-sygdom, har hun derfor også mod på at lave nogle store ændringer i sit liv. Hun er flyttet fra en toværelseslejlighed i Fredericia til et værelse på 15 kvadratmeter i Aarhus, og har solgt alle sine møbler for bedre at kunne leve på en SU.

Men det er det hele værd, hvis hun til gengæld kan se frem til en anden slags arbejdsliv, mener Tina Hougaard Friis.

- Som min farmor på 90 år siger, så får man hverken penge eller gæld med i graven, så man kan lige så godt gøre det i livet, som gør én glad. Jeg har lært, at jeg aldrig igen skal have et job med så pressede rammer, og at det er vigtigt at passe på mig selv, siger hun.

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket