Den tidligere danske landstræner Åge Hareide har fået konstateret kræft i hjernen. Det fortæller den 72-årige nordmand og sønnen Bendik i et interview med avisen VG.
Avisen kan fortælle, at en svækket Åge Hareide har svært ved at tale.
– Det er lidt synd... Men der bliver ikke flere trænerjobs, siger Åge Hareide, der i sin lange trænerkarriere både har stået i spidsen for Brøndby og Danmarks herrelandshold.
Hareides kræftsygdom er alvorlig. Det understreges af, at familien nu håber på, at Åge Hareide kan få VM i USA - hvor Norge deltager - med næste sommer, men at man i første omgang koncentrerer sig om at få en god jul.
De første tegn på, at noget var alvorligt galt kom i juli måned, da Åge Hareide var på fisketur med familie og venner. De bemærkede, at han talte mærkeligt, ligesom Hareides kone kunne se, at højre side af mandens ansigt så anderledes ud.
Åge Hareide blev undersøgt, og den 30. juli fik han diagnosen hjernekræft:
- Et chok, siger han til avisen.
Åge Hareide var dansk landstræner fra 2016 til 2020 og førte Danmark til både VM i 2018 og EM i 2020. Til slutrunden (der blev afviklet i 2021) blev han dog afløst af Kasper Hjulmand.
Det seneste trænerjob havde Hareide i 2022-2023, hvor han stod i spidsen for det islandske landshold. I de sidste par år har Hareide fungeret som ekspertkommentator for norsk tv.