Administration 

Piloter fygter for sikkerhed: Her er deres barske hverdag

Det er især i lavprisselskaber som Norwegian, Ryanair, Air Berlin og EasyJet at piloter føler sig pressede af såkaldte atypiske ansættelser. Billedet er et arkivfoto og ikke relateret til historien. (Foto: arkiv/scanpix)

Piloterne bliver nødt til at flyve, selv om de er syge. Ellers får de ingen løn. Det går ud over sikkerheden, udtaler piloter i en ny, stor undersøgelse.

Mange piloter flyver, når de er syge og trætte, og de tør ikke sige fra over for flyselskaberne, når de er bekymrede for sikkerheden. Det er specielt i lavprisselskaberne, at det står galt til.

Det er nogle af de ting, der kommer frem i en omfattende undersøgelse lavet af universitetet i Gent, Belgien. 6.633 piloter fra Europa har deltaget i undersøgelsen, der blev præsenteret i en 280 sider lang rapport torsdag morgen.

Deltagerne i undersøgelsen er alle anonyme og har både ufyldt et spørgeskema og svaret med egne ord på spørgsmål om deres arbejdsvilkår.

"Piloter flyver også når de er syge, for ellers får de ingen løn. Der er pres fra flyselskabet og en kæmpe gæld fra uddannelsen, som skal betales," siger en af de anonyme piloter i undersøgelsen blandt andet.

En anden pilot siger:

”Ud over den sociale virkning, så rammer det også sikkerheden. Selskabet siger: ”Nå, du vil gerne fortsætte med at arbejde for os, men ser du, du var jo syg to gange sidste år, og du modsatte dig en afgang med tekniske afvigelser en enkelt gang, og vi har også kigget på dit brændstofforbrug…”

LÆS OGSÅ: Ny rapport: Lavpris-piloter filer på flysikkerheden

Atypiske ansættelser giver de værste arbejdsvilkår

Mere end hver sjette pilot har en såkaldt atypisk ansættelse. Det kan for eksempel være som selvstændig, vikar eller ansættelse på en nul-time-kontrakt, hvor man ikke er garanteret en indtægt. Og det kan gå ud over sikkerheden, fordi piloterne ikke tør sige fra over for deres arbejdsgivere.

”Jeg er nød til at tie stille, hvis jeg vil beholde mit job. Jeg bliver tvunget til at arbejde som selvstændig, så flyselskabet kan holde priserne nede og lade mig betale for omkostninger selv. Jeg har ingen sikkerhed i arbejdet og ingen rettigheder,” skriver en pilot blandt andet.

En anden fortæller, at man som atypisk ansat altid skal være tilgængelig:

”Luftfartsindustrien vil gerne have fleksibelt personale, og det betyder, at du skal være tilgængelig 24-7 og være villig til at arbejde 21 timer om dagen.”

Langt de fleste af piloterne med atypisk ansættelse arbejder for et lavpris-flyselskab som eksempelvis Ryanair eller Norwegian.

LÆS OGSÅ: Ryanair-ansat: 10.000 kr om måneden og ingen ferie

I dag starter en konference på to dage i Paris, hvor betydningen af de atypiske ansættelser skal undersøges.

Tør ikke melde sig syg

Undersøgelsen viser, at piloterne i atypisk ansættelse ikke føler, at de kan sige fra over for luftfartsselskabet, heller ikke, hvis de er bekymrede for sikkerheden.

”Tidligere arbejdede jeg for et lavprisselskab, og de var helt forfærdelige. Man turde ikke lægge sig syg, man kunne blive fyret på stedet, og skjulte trusler fra ledelsen var en del af dagligdagen. Det var elendige arbejdsforhold, nul-time-kontrakter og lav løn. For kabinepersonalet var det endnu værre,” skriver en pilot.

Adskillige piloter skriver, at sygdom ikke tolereres. Man bliver kaldt til samtaler – og det kan koste en jobbet. Flyselskaberne ser også kritisk på piloternes forbrug af brændstof og forventer, at de sparer på alle områder.

”Jeg har fløjet både syg og stresset. Det er nemt for dem at sige, at det er mit eget ansvar kun at flyve, når man er frisk, og så ignorere det pres, vi er under. De gør det tydeligt for os, at sygdom ikke tolereres,” skriver en pilot for eksempel.

Jeg vil flyve, ikke være skatteunddrager

Mange af de atypisk ansatte fortæller om, hvordan konstruktionen af ansættelsen bliver uklar. De får typisk en kontrakt hos et bureau, ikke direkte hos det flyselskab, som de skal flyve for. Det skaber stor forvirring omkring spørgsmål om social sikkerhed og skat.

”At være ansat på den her måde er skræmmende. Jeg er direktør i mit eget firma, og underskriver en kontrakt med et bureau, som igen skriver en kontrakt med flyselskabet. Hvem har så ansvaret? Hvor skal jeg betale skat? Har jeg nogen social sikkerhed? Vil jeg blive flyttet til en ny arbejdsplads igen? Jeg tænker på de her spørgsmål hver eneste dag,” skriver en pilot.

En anden føler sig direkte presset ud i at forsøge at undgå skat:

”Jeg blev pilot, fordi jeg gerne vil flyve, ikke for at være en international skatteunddrager.”

Hård konkurrence om jobs

Der er simpelthen for mange piloter, der kæmper om arbejdet, lyder det. Derfor presses både løn og arbejdsvilkår ned.

”At være pilot er mere og mere som at slås i junglen. Ustabilitet er det gennemgående træk ved pilotarbejdet i dag,” skriver en.

Piloter som er ansat i de nationale luftfartselskaber, er typisk mere tilfredse med deres vilkår. Men de mærker presset fra lavprisselskaberne:

”Der er konstant fokus på at holde udgifterne nede – på grund af konkurrencen fra lavprisselskaberne. Det skaber udmattede og kyniske piloter.”

Piloterne håber generelt på mere international regulering for at skabe bedre vilkår. Men ikke alle er lige optimistiske.

”Vi må vel vente på endnu en stor ulykke, før noget kan ændre sig. Heldigvis for offentligheden er autopilot-systemerne så gode i dag, at piloternes dårlige træning, træthed og lave moral kan skjules af de nuværende statistikker for sikkerhed,” skriver en pilot.

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans