Ifølge afdelingsleder for klassisk kunst, Julie Arendse Voss, er det ikke overraskende, at interessen for det udbudte værk af Karen Blixen har været stor. Det er nemlig yderst sjældent, at Blixens værker kommer til salg på auktionsmarkedet.
- Karen Blixens værker er meget eftertragtede på auktion, da der findes meget få i privat eje, og de udbydes derfor sjældent. Der er ingen tvivl om, at Karen Blixen besad et betydeligt malerisk talent og havde forudsætningerne for at have udviklet sig til en markant skikkelse inden for billedkunsten, fortæller Julie Arendse Voss.
Selvom det primært var forfatterskabet, der gjorde Karen Blixen kendt verden over, udgjorde billedkunsten faktisk en rød tråd gennem hele hendes liv. Hun begyndte tidligt at studere tegning og maleri, og selv under opholdet i Afrika blev maleriet et vigtigt frirum, hvor hun fandt glæde og fordybelse.
Maleriet gik for 240.000 kroner. Vurderingen lød på 100.000-150.000 kr.
Karen Blixen- Blomster i en lerkande. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 33 cm Foto: Bruun-Rasmussen
Det netop solgte maleri blev til på Rungstedlund nord for København omkring 1920. På dette tidspunkt opholdt Blixen sig i Danmark på grund af sygdom, selvom hun ellers boede i Kenya. Værket stammer således fra en periode, der udgør et betydningsfuldt mellemrum i Blixens liv mellem Afrika og Danmark.
Maleriet har indtil i dag været i familien Ahlefeldt-Laurvigs eje og menes oprindeligt at være givet som gave til komtesse Christine Ahlefeldt-Laurvig, der som ung var en del af kredsen omkring Blixen. I 1938 blev hun gift med kunstneren Erik Clemmesen, der illustrerede flere af Blixens tekster.