Administration 

Seje Annie har gjort rent i 37 år: Nu siger kroppen stop

Selvom 64-årige Annie Nilsen har et ukueligt sind og en høj arbejdsmoral, så er kroppen så småt ved at sige helt stop efter 37 år som rengøringsassistent i folkeskolen.  (Foto: Foto: Privat )

Allerede som 50-årig var knæet slidt ned. Men Annie fortsatte med at gøre rent på skolen - trods smerter og en folkeskolereform, der sætter turbo på rengøringen.

Faglig stolthed og gode kollegaer er ikke altid nok til at blive hængende på arbejdsmarkedet som senior. Med et fysisk krævende arbejde siger kroppen lige pludseligt selv stop.

Det skete for Annie Nilsen fra Brønshøj den dag, knæet sagde 'bang', og hun skulle hentes fra arbejdet i ambulance. 

Et dårligt fysisk helbred er virkeligheden for mange rengøringsassistenter, der i følge ny undersøgelse har stor risiko for at skulle forlade arbejdsmarkedet før tid. 

Fik dommen som 50-årig

64-årige Annie Nilsen går med til at afgive ti minutter af sin tid til at snakke med Avisen.dk. Men kun lige ti minutter. For der er meget, der skal nås, når man er rengøringsassistent på en folkeskole. 

Hun fortæller, at hun gennem 37 år gjort har rent på to forskellige folkeskoler. Og selvom hun er glad for det gode sammenhold med kollegaerne og de dygtige ledere, så har de mange år med gulvmoppen og vaskekluden slidt gevaldigt på hende. 

- Da jeg blev 50 år, konstaterede lægerne, at mit ene knæ var slidt ned. De sagde, at brusken mellem knoglen i knæet og låret var væk, så knoglerne sad bare og skuede mod hinanden. Det var derfor jeg havde så ondt, forklarer Annie Nilsen.

Hun fik besked på at fortsætte med det dårlige knæ, så længe hun kunne. Og der gik 14 år, hvor hun ukueligt passede rengøringen på skolen og tog smertestillede medicin, når det var nødvendigt.

Må løbe hurtigere 

I mellemtiden bliver skolereformen indført, og både lærere og elever er i dag længere tid på skolen. Noget som kan mærkes hos rengøringspersonalet. 

- Det er blevet hårdere. Der er mere beskidt og støvet, for børnene jo er her længere. Før kunne vi nå at tage nogle klasser om eftermiddagen, inden vi gik hjem. Nu må vi løbe hurtigere og tage det ekstra om morgenen, fortæller Annie Nilsen.

Sidste år bukkede knæet bogstaveligt talt under en dag, hvor hun gik og gjorde rent på skolen. 

- Jeg gik ned ad gangen, og så sagde det bang, og jeg faldt ned på gulvet. Nu var mit knæ altså slidt helt ned. Der blev ringet efter en ambulance, og fem timer efter lå jeg på operationsbordet.

Annie Nilsen skynder sig at tilføje, at hun nogle uger efter operationen selvfølgelig var tilbage på jobbet. For man kan sagtens fortsætte med at gøre rent, selvom man har fået nyt knæ, forsikrer hun.

Gør rent otte timer om dagen

Det er ikke unormalt at rengøringsassistenter som Annie Nilsen har helbredsproblemer og må tage medicin. Det fastslår den nye undersøgelse fra det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø.

Her konkluderes det, at de ansatte i blandt andet rengøringsbranchen har stor risiko for at skulle forlade arbejdsmarkedet tidligere på grund af dårligt helbred. 

Annie Nilsen drømte som ung om at være pædagog. Men da hun blev gravid, opgav hun uddannelsen for at hellige sig rollen som mor. Igennem en veninde fik hun rengøringsjob på en skole, hvor hun skulle gøre rent tre timer om morgenen. Det passede med, at hun kunne nå hjem og sende børnene i skole.

Nu har arbejdstiderne ændret sig, og Annie Nilsen har i de sidste mange år gjort rent på fuldtid. De tre timer om dagen er blevet til otte timer med rengøring. Hun forklarer, at personalet gennem årene er gået fra at være mange på deltid til få på fuldtid.

- Det er al den rationalisering, der er sket gennem årene, forklarer Annie Nilsen.

Kræver nøje planlægning

Men hun klager ikke. For som erfaren rengøringsassistent forstår hun at tilrettelægge dagens arbejde, så det belaster legemet mindst muligt.

- Hvis jeg har vasket gulve i lang tid og kroppen er begyndt at værke, så giver jeg mig til at tørre paneler af. Så jeg afbalancerer arbejdet, fortæller Annie Nilsen med en lethed i stemmen.

Og det, at hun mere eller mindre kan tilrettelægge arbejdsgangene, gør, at hun efter så mange år stadig er i faget.

- Det giver mig frihed til selv at bestemme, hvordan jeg bedst når det hele. Og jeg er god til at planlægge, forsikrer Annie Nilsen, der også er kollegaernes tillidsrepræsentant og tilsynsassistent.

Vi skal blive længere på arbejdsmarkedet 

I dag er den gennemsnitlige pensionsalder 65 år.

Men står det til politikerne, skal danskerne blive på arbejdsmarkedet i længere tid. For hvis man skal kunne opretholde det samme velfærdsniveau, er det nødvendigt, at seniorerne lader sig pensionere senere.  

Derfor vil pensionsalderen fra 2020 gradvist blive sat op. Det betyder, at man i 2023 først kan få pension, når man er 67 år. Og i 2046 skal seniorerne blive hængende på arbejdsmarkedet til de er 72 år.

For Annie Nilsen har det hele tiden været hendes plan at blive ved med at gøre rent, til hun bliver 65.

Der er kun et år til. Men selvom hendes viljestyrke skinner igennem, når hun fremhæver det gode sammenhold blandt kollegaerne og bagatelliserer de smerter, der nu og da dukker op, så er hun begyndt at tvivle på, om hun kan blive ved tiden ud.

Nogle dage er det slemt 

- Mit andet knæ er begyndt at gøre knuder. For det meste går det godt. Men nogle dage er det slemt, fortæller hun.

Og selvom hun ikke havde knæproblemer, så er hendes tid i rengøringen ved at være slut.

- Det høje tempo gør, at arbejdet bliver hårdere og hårdere. Vi har jo ikke fået mere tid, siger Annie Nilsen og hentyder til skolereformen.

Hun ser frem til at kunne bruge tid sammen med sin mand, de to børn og børnebørnene.

en stor ejendom set fra luften
Helt vildt

Vild bolig til salg

- sætter ny rekord

en mand smiler bredt
Nyheder

Michelin-kok runder

vild uge af med trofæ

en prins ser misfornøjet ud
Kongelige

Prins Joachims kro

leverer igen underskud

Pengesedler og mønter
Nyheder

Tusinder kan hente solidt

tilskud til indkomsten

en lystyacht i havoverfladen
Kendte

Milliardærs luksusyacht bjærget

portræt af dorthe kollo
Kendte

Dorthe Kollo: 
Derfor sælger jeg

en luftballon
Nyheder

Otte meldes dræbt

i luftballonstyrt

reningskrans og skilt med badning forbudt
Nyheder

Her må du ikke bade

smilende ældre kvinde
Kendte

Efter Forræder: 
Drukner i frække tilbud

tre polotikere bag høje borde
Krimi

Udelukker Sass fra partiet

farvede bobler på blå baggrund
Nyheder

Spil med Avisen:

Helt gratis

politi logo på bil
Krimi

Chauffør i lastvogn

med giga brandert

Nyheder

Nationaldag fejres

med sælfangst og flag

mange mennesker i begravelsesoptog
Nyheder

Iran anholder 22 for

relation til spiontjenester

to mænd hilser på hinanden med håndtryk
Nyheder

Vance: Soldater

nødvendige i Los Angeles

Nyheder

Novo med nyt

vægttabsmiddel 

Irina Olsen i sort, udringet kjole på en rød løber
Kendte

Dansk tv-kendis erkender: 
De sidder ikke, som de plejer

Holger Rune slår til en tennisbold
Sport

Nedtur: Rune ude af Wimbledon-opvarmning

En hånd holder en sprøjte
Nyheder

Amerikanske hjertelæger anbefaler Wegovy

To cyklister på almindelige cykler
Sport

Forventer trafikkaos i weekenden 

Kandis-Johnny står på en scene med sin guitar og smiler til kameraet
Kendte

Kandis overrasker:

Laver musik med danske stjerner

Kran løfter en bil væk fra en trappe og ned på gaden
Helt vildt

Se videoen: 
Her tager 81-årig bilen
ned ad ikonisk trappe

Billede af brødstykker
Nyheder

Spis det ikke: 
Brød kaldes tilbage

ET æsel i pap og mette frederiksen
Nyheder

Mette F fejret med æselgavekort og kram

billede af hånd med lottokupon
Nyheder

Familie vandt lotto-millioner sammen

keld og hilda - popægteparret i Tivoli
Kendte

Se videoen: Rørende

farvel til Keld og Hilda

Krimi

Beslaglægger rutebus:
Chauffør med tårnhøj promille

portræt af smilende mand
Kendte

Rasmus Bjerg: 

Vildt vægttab

Nyheder

Kronprinsen lover 

at overholde Grundloven

sangeren robbie williams omgivet af sin stab
Nyheder

Robbie Williams:

Anmeldere vildt uenige

mand og kvinde taler fortroligt sammen
Nyheder

Otte partier kræver

undersøgelse af Løkke

badegæster på strand
Nyheder

Solrig weekend:

Lokalt 30 graders varme

politibiler på rad og række
Nyheder

Sporvogn brager

ind i pizzeria 

en mand kigger på fotografen
Kendte

Melvin Kakooza

indgår forlig

en mand smiler
Kendte

Andreas Mogensen springer

ud som teaterstjerne

tre personer stillet op til fotografering
Kendte

Keld og Hilda Heick hyldes: 

- Jeg tror, det bliver svært

to personer smiler til fotografen
Kendte

Tv-vært scorer millioner

en bygning set fra gaden
Nyheder

Kendt restaurant lukker

et bjerg
Nyheder

Canada får lov til at udvinde kritisk metal i Grønland

lys og genstande
Krimi

Slog 13-årig ekskæreste ihjel: - Min hjerne kortsluttede

Toppen af hospital set fra park
Krimi

Seks børn kørt på hospitalet

Kvinde med tallerken i hånden vinker
Kendte

TV-kok fundet død:

Blev blot 55 år

Kvinde på talerstol
Nyheder

Efter meetoo-sag:

Fagboss får nyt job

skilt med retten på Frederiksberg
Krimi

Frisør hvidvasker sig
til tre års fængsel

Bandidos-rygmærke på rocker
Krimi

Bandidos-folk forsøgt dræbt med skud og bombe

Håndværkere og demonstranter
Nyheder

Demonstranter fjernet

af håndværkere

Mand og kvinde sidder i havemøbler
Kendte

Flytter sammen med datter og svigersøn

Mand i jakke og slips ser bekymret ud
Nyheder

Løkke meldt til politiet

Folk fylder sandsække
Nyheder

Danskere advares om orkan

Trump smiler mens to mænd fremviser fodboldtrøjer
Nyheder

Trump har godkendt angrebsplan mod Iran

Brændende bygning
Krimi

Brand i kolonihavehus:

Person fundet død

kvinde i blomstret kjole og håret i en top
Kendte

Efter skilsmisse:

Lejlighed for 13 millioner

billede af tekst på pc-skærm
Nyheder

Mere hjælp til selvkontrol

på de sociale medier

to portrætter af mænd sat op mod hinanden
Nyheder

Amerikansk centralbank

upopulær hos Trump

mand og kvinde i galla- hun i gult
Kendte

Dar Salim: 

Scorer millioner

politi og folk i beskyttelsesdragter
Krimi

Søn fængslet for vanrøgt

efter 77-årig mors dødsfald

Hånd fyldt med rosiner
Nyheder

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

Nyheder

Trump: Iran er

i store problemer

Efterlysningsbillede af ung mand
Krimi

Efterlyst:

Har du set ham

gående mand i hvid skjorte, jakke og slips
Nyheder

Løkke: Fonseca-

penge er ikke ulovligt

Politibil
Krimi

Politiets teori:
Mand dræbte kvinde og derefter sig selv

Claus Elming smilende og afslappet med hænderne bag ryggen til en premiere
Kendte

Tv-vært kvæstet efter styrt: 
Måtte cykle til hospitalet

nærbillede af wammen
Nyheder

Svinger sparekniven: 

Tusindvis af offentlige jobs ryger

Nyheder

Alle dumper:
Stor kiosk-aktion afslører massiv svindel 

En mobiltelefon viser EuroMillions-app'en.
Helt vildt

Historisk lottogevinst: 
Vinder 1,8 milliarder

Lagakagehusets facade
Nyheder

Kendt bagerkæde med dundrende underskud

Sort-hvid billede af to fodboldspillere
Sport

Fodboldlegende er død

Nyheder

Vulkanudbrud rammer ferieparadis

Billede af Øresundsbroen fra landsiden mod vand
Nyheder

Øresundsbroen er verdens dyreste

To storke i en rede
Nyheder

Ynglesucces:
Højeste antal storkeunger
i 40 år

Politibetjente ved afspærring
Krimi

Mand og kvinde fundet døde

Par på den røde løber
Kendte

"Sommerdahl"-skuespiller død:

Blev blot 61 år

Portræt af kvinde, der smiler til kameraet
Krimi

Postbud myrdede og skar hovedet af kæresten

forbryderfoto af mand
Nyheder

Superstjerne indlagt efter overdosis i fængsel

Mand sidder i stol og kigger ind i kameraet.
Kendte

Færdig på TV2

to politibetjente bag afspærring
Krimi

71-årig kvinde dræbt:

Mand anholdt på golfbane

billeder fra ulykke på motorvej
Nyheder

Ulykke på motorvej:

Campingvogn og

bil kolliderer

tallerken med kaffe, ost og rød peber
Mad og drikke

Tilbagekaldes: 

Spis den ikke

kvinde i gallakjole på den røde løber - blå kjole
Kendte

Trine Dyrholm:

Scorer flot pris