Administration 

Sag om voldstrusler dysset ned i Post Danmark

Tre ansatte klagede over voldstrusler og chikane fra en kollega på Københavns Postcenter, men der blev lagt låg på sagen, og pågældende er stadig ansat. Medarbejderen på billedet har ikke med sagen at gøre. (Foto: Eline Svendsen)

I endnu en sag om vold på Københavns Postcenter fik den truende ansatte lov at blive, mens de medarbejdere, det gik ud over, følte sig svigtet.

Tre ansatte på Københavns Postcenter blev udsat for chikane og voldstrusler fra en kollega. Sagen blev tysset ned, og den truende medarbejder er stadig ansat.

Avisen.dk skrev i går om en ansat på postcentret, der blev udsat for et kvælertag fra en kollega, og derefter fik besked på ikke at melde det.

Det er ikke det eneste eksempel på en sag om vold eller voldstrusler på Københavns Postcenter, som hverken blev anmeldt eller fik konsekvenser.

Avisen.dk har indsigt i en række mails, sms'er og referater, der dokumenterer en lignende sag, hvor tre ansatte klager over chikane og voldstrusler fra en kollega.

Heller ikke i dette tilfælde fik det konsekvenser for den truende medarbejder, der stadig er ansat ved Københavns Postcenter.

"Jeg er chokeret over måden, den sag blev håndteret på. Jeg følte mig meget urimeligt behandlet," siger Peter Møller, en af de ansatte, der blev truet med vold.

Trak klagen tilbage af frygt for fyring

En række sms'er, mailkorrespondancer og referater fra tjenstlige samtaler, som Avisen.dk har indsigt i, dokumenterer sagen og ledelsens håndtering af den.

Her fremgår det, at tre ansatte, Peter Møller, 'Elana' og 'Mohamed', midt i maj 2012 henvender sig til afdelingens medtillidsrepræsentant, Carsten Kofoed.

De føler sig chikaneret og udsat for voldstrusler af en kollega, 'Yusuf', og har forgæves søgt hjælp ved chef og tillidsrepræsentant.

"De henvendte sig til mig, fordi tillidsmanden og lederen ikke tog dem seriøst. En af dem havde sågar også været hos fællestillidsmanden uden at få hjælp. Derfor hjalp jeg dem med at formulere en skriftlig klage, så deres problemer kom til den øverste ledelses kendskab. Klagen afleverede de til personalechefen," fortæller Carsten Kofoed.

Han hjælper de tre med at formulere en skriftlig klage over 'Yusuf'.

Af klagen fremgår blandt andet, at 'Yusuf' har truet med vold efter fyraften, bedt en af klagerne om at "sutte hans pik" og truet med, at han ville sørge for at få dem fyret.

Sagen får imidlertid ingen konsekvenser for 'Yusuf', der fortsat er ansat ved Københavns Postcenter.

Det skyldes blandt andet, at 'Elana' godt to uger efter klagens indlevering pludselig trak sin del af klagen tilbage. I en række sms'er, som Avisen.dk har indsigt i, skriver hun, at det skyldes, at hun er bange for at blive fyret.

"De forsøgte at gøre os til problemet"

Medtillidsrepræsentant Carsten Kofoed, der havde hjulpet de tre med at klage, fik efterfølgende kritik for dette af afdelingens chef og mangeårige tillidsrepræsentant.

Det var den samme tillidsrepræsentant, der angiveligt heller ikke ønskede en anden sag om en medarbejders kvælertag på en kollega anmeldt.

"Dagen efter, klagen var sendt, fik jeg pludselig en mail fra produktionschefen om, at tillidsmanden ikke længere ville have, at jeg deltog i møder med ledelsen. Produktionschefen og tillidsmanden var vrede over, at jeg havde hjulpet de tre med at klage," siger Carsten Kofoed.

Peter Møller blev udsat for en tjenstlig samtale om klagen, der havde karakter af et forhør. Avisen.dk har indsigt i referatet fra denne samtale.

"Min oplevelse til samtalen var, at ledelsen i forvejen havde taget stilling i sagen. De forsøgte at vende det hele på hovedet og gøre os, der havde klaget, til problemet," fortæller Peter Møller.

Han var så chokeret over måden, såvel kvælertagssagen som trusselssagen blev håndteret på, at han efterfølgende gik psykisk ned, blev sygemeldt, og stoppede på postcentret efter 33 års ansættelse.

"Før de to sager havde jeg aldrig været involveret i nogen tjenstlige sager. Jeg ville bare passe mit arbejde i fred," siger Peter Møller.

Det er ikke i orden at behandle ansatte, der siger, de er blevet truet af en kollega, med mistænksomhed og forhør. Det siger lektor i Arbejdsmiljø ved Aalborg Universitet, Ole Gunni Busck.

""Det er bestemt ikke i orden. Man bør tage en samtale med de involverede, men ikke på denne måde. Ledelsen har grebet den sag forkert an," siger han.

Post Danmark: Ingen kommentarer

Det er et stort problem, hvis en ansat, der udøver vold eller voldstrusler, får lov at blive på arbejdspladsen. Det siger Palle Larsen, arbejdsmiljøkonsulent i 3F.

"Det sender et uheldigt signal om, at arbejdspladsen accepterer vold og voldstrusler," siger han.

Han tilføjer, at hvis arbejdspladsen vil forsøge at mægle mellem den truende medarbejder og ofret, bør de altid tage mest hensyn til den forurettede part.

I forbindelse med sagen om postmedarbejderen, der tog kvælertag på en kollega, har Avisen.dk interviewet Post Danmarks personalechef Hans Erik Nielsen om vold og voldstrusler.

Han understreger, at Post Danmark ikke vil kommentere på enkeltsager, men siger, at voldstrusler og truende adfærd på arbejdspladsen generelt er uacceptabelt.

"Som udgangspunkt er vold og trusler en alvorlig sag, som vil medføre sanktioner over for medarbejderen. Men om det fører til en bortvisning eller ej, vil altid komme an på den konkrete sag, og kan afhænge af mange faktorer," siger HR-chef i Post Danmark, Hans Erik Nielsen.

Avisen.dk har kontaktet 'Elana' og 'Mohamed', som stadig er ansat ved Københavns Postcenter, men de vil ikke kommentere sagen.

Heller ikke den daværende tillidsrepræsentant, der nu foretager administrative opgaver for ledelsen, vil udtale sig.

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden