Administration 

Opgivende Camilla om nul ferie: Nu skal mine børn åbenbart straffes

For den 33-årige kontanthjælpsmodtager Camilla Petterson er det helt gak, når regeringen foreslår, at fjerne kontanthjælpsmodtagernes ferie. (Foto: Privatfoto.)

For 33-årige Camilla Petterson er det ubegribeligt, at hendes børn må bøde, hvis kontanthjælpsmodtagere ikke længere får ret til ferie.

For 33-årige Camilla Pettersons to piger på ti og tolv år får det store konsekvenser, hvis regeringens udspil til nye kontanthjælpsregler bliver en realitet.

På grund af flere alvorlige sygdomme har Camilla Petterson været på kontanthjælp, siden hun var 18 år. Og derfor vil hun ikke længere kunne holde ferie med sine døtre, hvis et nyt udspil bliver vedtaget.

Regeringen ønsker at tilbagerulle den fem ugers ferie til kontanthjælpsmodtagere, som den forrige regering indførte i 2012.

Det fastslog beskæftigelsesminister Jørgen Neergard Larsen (V), da han tidligere i dag fremlagde regeringens bud på en ny kontanthjælpsreform.

Og den besked var dråben, der fik bægeret til flyde over for Camilla Petterson.

- Det er helt sort. Regeringen bliver ved med at tage penge fra os kontanthjælpsmodtagere, og nu fjerner de også vores mulighed for at holde ferie med vores børn, så vi ikke har noget familieliv tilbage, siger hun til Avisen.dk

Altid til tjeneste

I dag har mennesker, som har modtaget kontanthjælp eller særlig ydelse i 12 sammenhængende måneder, ret til op til fem ugers ferie, hvor de ikke skal stå til rådighed for arbejdsmarkedet.

Men, hvis den nye kontanthjælpsreform bliver gennemført, er det slut.

Nu skal alle kontanthjælpsmodtagere altid stå til rådighed, fortalte beskæftigelsesministeren Jørn Neergaard Larsen, da han præsenterede de nye regler.

Men med to børn i skolealderen kan det være sin sag konstant at stå til rådighed, mener Camilla Petterson.

- Hvis jeg hele tiden skal det, har vi slet ikke mulighed for at lave noget som en familie sammen med ungerne, siger hun.

Og hun er blandt andet bekymret for, om familien vil få tid til at tage på små udflugter, når de ikke må holde fri i længere tid end en weekend.

Børnefødselsdagene er sparet væk

Camilla Petterson bor på landet i Borup på Midtsjælland i et hus, som hendes kæreste har købt. Han arbejder som lastbilchauffør. Hans job har blandt andet betydet, at de blev ramt af den gensidige forsørgerpligt, fortæller hun.

- Vi kæmper hver måned for at få pengene til at række. Hele vores økonomi ramler. Hver eneste måned er vi i minus, siger Camilla Petterson.

Og det mærker familiens yngste også, forklarer hun.

Ifølge hende er der sjældent råd til nyt tøj, og hendes døtres skoletasker er ved at gå fra hinanden.

Derudover er der ikke penge til at invitere deres venner på besøg, når de har fødselsdag, forklarer hun.

- Det gør mig ked af det, at vi ikke kan holde noget for dem, for pigerne vil rigtig gerne have klassekammerater med hjem. Men det er vigtigere, at vi får mad på bordet, end at vi holder en børnefødselsdag.

Ofte er familien også nødt til at takke nej til invitationer til familiefødselsdage, fordi omkostningerne ved at skulle købe en gave er for høje i forhold til familien øvrige budget.

Værst for børnene

Ifølge Bent Greve, der er professor i samfundsvidenskab med speciale i velfærdsstaten, er det problematisk, når børn af kontanthjælpsmodtagere ikke har de samme vilkår som børn af forældre, der arbejder.

Og hvis regeringen sløjfer kontanthjælpsmodtagernes ferie, er det med til at sætte børnene i en anderledes situation, end deres kammerater, mener han.

-  Det bliver sværere at opretholde muligheden for at have et almindeligt liv på linje med andre, når man ikke engang har mulighed for at holde en ferie, siger Bent Greve til Ritzau.

At det ikke er sjovt for børn at stikke ud, bekræfter Camilla Petterson overfor Avisen.dk.

- Mine børn er kede af, at de ikke kan gøre de samme ting, som alle andre. Vi skal vende hver eneste krone. Og selv hvis de spørger om en ting til 25 kroner i Netto, bliver jeg nogle gange nødt til at sige nej til, siger hun.

For at spare kører Camilla Petterson desuden rundt til mange forskellige butikker for at få de bedste tilbud. Og hun er altid på jagt efter nedsatte varer, der nærmer sig sidste udløbsdato.

Månedligt bruger hun omkring 3000 kroner på at handle fødevarer ind til familien.

Frygter at huset må sælges

Regeringen skønner, at inddragelsen af kontanthjælpsmodtagernes ferie vil bidrage med ti millioner kroner i statskassen om året. Men besparelsen er ikke pengene værd, mener Bent Greve.

- Ti millioner kroner er jo ikke meget i forhold til, at man får nogle skadevirkninger på børnefamiliers muligheder for at opretholde en levestandard og tilværelse på linje med den andre har, siger han til Ritzau.

Og at det kan få konsekvenser for en familie, er Camilla Petterson slet ikke i tvivl om. I det hele taget er hun helt uforstående overfor de politiske prioriteringer.

- Hvorfor sparer man penge på os, der får kontanthjælp, som stort set ingenting har at leve for, spørger hun opgivende.

Regeringen lægger blandt andet op til at skære i kontanthjælpen for 7000 par på offentlig forsørgelse.

Ifølge Camilla Petterson vidner det om, at ingen tænker på dem, som besparelserne går udover.

- Jeg er træt af politikernes cirkus. De glemmer, at vi også er mennesker, selvom vi får kontanthjælp, siger hun.

Lige nu er hendes største frygt, at hendes kæreste bliver nødt til at sælge huset, så familien må flytte tilbage til et af de ghetto-områder, hvor de tidligere har boet.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen