Administration 

Arbejdsløs med ti uger til pension: Sendes til jobsøgningssamtale

Selvom Vianne (til højre) går på pension ved årsskiftet, skal hun stadig møde op til samtaler i jobcentret om hendes jobsøgning. (Foto: Scanpix arkiv + privatfoto)

Vianne på snart 65 år er en af dem, der faldt ud af dagpengesystemet, da politikerne halverede perioden. Selvom hun går på pension fra nytår, bliver hun stadig kaldt til møder med jobcentret.

Vianne Lysen glæder sig til årsskiftet. Så fylder hun nemlig 65 år og kan gå på pension.

Det betyder, at hun kan komme ud af kontanthjælpsystemet, hvor hun har befundet sig, siden hun for to år siden mistede sine dagpenge.

- Der er lys forude. Jeg slipper snart for alle reglerne og kontrollen, og kan få min økonomi til at hænge sammen igen, fortæller hun til Avisen.dk.

Mandag fremlægger Dagpengekommissionen sit forslag til et nyt dagpengesystem. I januar 2013 trådte den sidste dagpengereform i kraft, hvilket betød, at dagpengeperioden blev forkortet fra fire til to år. Siden har dagpengene været et varmt politisk emne - blandt andet fordi det har vist sig, at langt flere end beregnet mistede dagpengene uden at få et job.

Straffet efter 45 år på arbejdsmarkedet

En af dem er Vianne Lysen, der som 60-årig mistede sit job som informationsmedarbejder ved Dong Energy under en nedskæringsrunde. Indtil da havde hun været på arbejdsmarkedet siden hun som 15-årig startede som kontorelev.

Fordi fyringen ikke foregik helt efter bogen, fik hun en fratrædelsesordning med et års løn. Det betød til gengæld at hun lige præcis ikke nåede at komme på den gamle dagpengeordning, og pludselig kun havde ret til to års dagpenge.

- Jeg havde arbejdet i 45 år og betalt skat og a-kasse, men da jeg så havde brug for hjælp, var den der ikke, for så havde de pludselig lavet reglerne om. Jeg følte, at jeg blev straffet, siger Vianne Lysen.

Det forkerte tal på dåbsattesten

I første omgang troede hun dog, at hun nok skulle finde et andet job, og tog også selv uopfordret kontakt til virksomheder. Men efter flere hundrede ansøgninger uden gevinst visnede optimismen.

- Mange gange får man ikke engang svar, når man søger, og når jeg får afslag, får jeg ingen begrundelse. Men jeg kan godt fornemme, at det er fordi der står noget forkert på dåbsattesten, fortæller Vianne Lysen.

Hun er tre gange i sin ledighedsperiode blevet sendt på samme jobsøgningskursus.

- Først siger de, at jeg skal gøre det ene med mit CV, og så kommer der nogle andre og siger, at jeg skal ændre det tilbage. Men lige lidt hjælper det, fortæller hun, og fortsætter:

- Jeg tror også, at det egentlige formål er at tjekke, om vi kan stå op om morgenen og passe et job, men helt ærligt, det har jeg jo gjort i så mange år. Mit job var spændende, og jeg savner det. Jeg vil jo gerne arbejde.

Hun har også kortvarigt været i virksomhedspraktik i et køkken i en børnehave. Det forløb måtte dog afbrydes, da Vianne Lysen på grund af en brækket hofte ikke kunne holde til at stå op hele dagen.

Hårdt at ryge på kontanthjælp

Efter to år på dagpenge og en kort periode på sygedagpenge med brækket hofte røg hun på kontanthjælp. Det kunne mærkes på økonomien.

- Jeg har haft svært ved at få det hele til at løbe rundt. Heldigvis har mine sønner og svigerdøtre hjulpet mig lidt. Uden dem ville jeg ikke have haft råd til at blive boende i min lejlighed, siger Vianne Lysen, som er enlig.

Den dårligere økonomi og de mange regler i kontanthjælpsystemet har betydet store ændringer i hendes sociale liv. Da hun arbejdede, elskede hun for eksempel at rejse. Nu er der højest råd til at besøge nogle venner i et sommerhus i Sverige - men det må hun ikke uden først at spørge kommunen om lov.

"Man må ikke dit og dat"

Hun er også engageret i noget frivilligt arbejde, blandt andet på et hospice, for at føle, at hun kan gøre en forskel og for at få noget af det sociale sammenhold, hun savner ved arbejdslivet.

Men på grund af reglerne må hun kun lave frivilligt arbejde fire timer om ugen.

- Man må ikke dit og dat på kontanthjælp. Jeg synes, det er for meget, at de også vil blande sig i, hvad jeg laver i min fritid, siger Vianne Lysen, der dog føler, at hun har været heldigere end mange andre. På grund af sønnernes hjælp har hun kunnet blive i sin lejlighed i Søborg, hun har ikke været nødt til at optage gæld, og hun synes egentligt, at kommunen har behandlet hende fint nok.

Alligevel førte arbejdsløsheden også til en kort periode med depression.

- Jeg røg lige ned og var helt flad i en periode, fordi det var så hårdt at vænne sig til at mit liv ikke var som før. Jeg kan stadig have dage, hvor det hele bare er for meget, men så har jeg heldigvis gode venner og veninder, som hjælper mig op igen, fortæller Vianne Lysen.

Snart 65 år og skal stadig søge job

Med kun godt to måneder til hun går på pension, ser hun det ikke længere som realistisk, at nogen vil ansætte hende. Alligevel bliver hun jævnligt indkaldt til møde på jobcentret for at tale om jobsøgning.

- Det virker som spild af både min og deres tid, men den slags kører jo på samlebånd. De kan ikke tage specielle hensyn, siger Vianne Lysen.

Derfor ser hun frem til årsskiftet, hvor hun siger farvel til kontanthjælpen og goddag til sin pension. Det betyder flere penge og mere frihed.

- Det første, jeg vil gøre som pensionist, er nok at tage på bondegårdsferie med min familie, fortæller Vianne Lysen, der også regner med at skrue op for det frivillige arbejde, når hun ikke længere er underlagt kontanthjælpsystemets regler.

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke

En tom butik i en gågade
Nyheder

Butiksdøden er massiv

champagne hældes op på glas udenfor i solen
Nyheder

Det sker der hvis du vinder over en million

Nyheder

Gammel politikutter solgt for over tre millioner 

et lommeur
Helt vildt

Lommeur fra dansk Titanic-passager sættes på auktion

Trump i det Ovale værelse
Nyheder

Trump: Slut med penge til FN og Nato

en børskurve
Nyheder

Danske aktier ved at blive genoprettet

et kæmpe hus med flot lys i
Livsstil

Her er Danmarks dyreste lejebolig

Et fly i luften
Rejser

Her er lufthavnene med flest forsinkelser

Krimi

Kvinde er dømt for at sætte ild til flere campingvogne

Nyheder

Togkaos her til morgen: Overgravet kabel 

Trump peger
Nyheder

Medieforsker: Vi vil alle læse om Trump 

politifolk bag afspærringer
Krimi

Fundet død i skov

Person går tur ved sø
Nyheder

20 graders varme venter

Portræt af kvinde på løber
Kendte

Kim Kardashian skal vidne i røverisag

Tennisspiller på banen
Sport

Rune finder rytmen og spiller sig videre i Barcelona

forbryderfoto af ung mand
Krimi

Teenager ville dræbe Trump

Dronning Mary med kasket
Nyheder

 Mary i dyb sorg

Seks kvindelige astronauter
Nyheder

Katy Perry på smuttur til rummet

Mand i jakkesæt interviewes
Nyheder

Eks-borgmester kan score 18 mio. 

Klovn snører sine sko
Krimi

Cirkus risikerer millionbøde

kiosk med stort skilt om lottogevinst
Helt vildt

Efterlyser tre millionærer:

Her er kuponerne købt 

to personer under en jagt
Nyheder

Kong Frederiks ven

død i skiulykke

Nyheder

Politikere spillede penge

på valgudskrivelse

cykelrytter ser udmattet ud
Sport

Kylede flaske mod cykelstjerne:

Melder sig selv 

sort taxa på gaden
Krimi

To amerikanere fængslet:

Slog og sparkede

taxachauffør

pengeseddel med motiv
Nyheder

Sidste chance:

På jagt efter

pengesedler