Administration 

Nordjylland er mester i at få unge til at tage en erhvervsuddannelse

Der er kæmpe forskelle mellem land og storby, når man ser på søgningen til erhvervsskoler. Her er vi på grundforløbet på smedeuddannelsen på Next i Ishøj. (Foto: Foto: Linda Kastrup, Scanpix.)

På Læsø og i Norddjurs Kommune er man stolte over, at de unge vil være smede og sosuer. Jo længere væk fra København og andre storbyer, jo flere unge foretrækker en erhvervsskole frem for gymnasiet.

- På Læsø er det boglige ikke så vigtigt. Og derfor styrer de unge ikke automatisk direkte videre på gymnasiet men vælger ofte en erhvervsuddannelse i stedet for.

Skolelederen på Læsø Skole, Bjarke Markussen, sender i år mere end hver anden elev fra folkeskolens ældste klasser videre på en erhvervsskole.

Helt præcis er det 52,9 procent af eleverne fra 9. og 10 klasse på Læsø, der i år har valgt at begynde på en erhvervsuddannelse efter sommerferien. 41,2 procent begynder på gymnasiet. 

Det gør Læsø til den eneste kommune i Danmark, hvor erhvervsuddannelserne er mere populære end de gymnasiale uddannelser. Men også på Samsø og Langeland samt i Norddjurs og Morsø kommuner hitter erhvervsuddannelser hos de unge. 

Whiskybæltet boykotter erhvervsskoler 

Helt anderledes ser det ud i en stribe kommuner nord for København. I Gentofte, Rudersdal, Hørsholm og Lyngby foretrækker de unge en studentereksamen og boykotter de faglige uddannelser.

Kun hver tyvende unge i det såkaldte whiskybælte vælger en erhvervsuddannelse direkte efter folkeskolen, mens ni ud af ti begynder på gymnasiet til august.   

l gennemsnit er det 18.5 procent af eleverne i 9. og 10. klasse, der i år har valgt at begynde på en erhvervuddannelse, mens 74 procent ifølge tal fra Undervisningsministeriet vælger gymnasiet.

Jo længere væk du kommer fra hovedstadsområdet, jo mere populært er erhvervsskolerne. Og i Region Nordjylland har 22,2 procent søgt en erhvervsuddannelse, mens det i Region Hovedstaden kun er 13,2 procent.

Social arv

De store forskelle mellem unges uddannelsesvalg i blandt andet Nordjylland og hovedstadsområdet handler ifølge forsker i erhvervsuddannelser Peter Koudahl om social arv. 

- De unges uddannelsesvalg hænger meget sammen med deres forældres uddannelser og beskæftigelse. Og der kan være stor forskel på, hvad far og mor har for type job i Hørsholm og Norddjurs, siger Peter Koudahl, der er docent på Nationalt Center for Erhvervspædagogik på professionshøjskolen Metropol. 

Det lokale arbejdsmarked spiller også ind, pointerer han.

- Hvis du bor i et område i Jylland med mange produktionsvirksomheder, falder det mere de unge ind at uddanne sig til smed, procesoperatør eller anden faglig uddannelse end i hovedstadsområdet, hvor der er mange akademiske arbejdspladser, fastslår Peter Koudahl. 

Norddjurs rykker 

I Norddjurs Kommune, der blandt andet omfatter Grenaa, stiger søgningen til erhvervsskolerne år for år. Sidste år søgte 30 procent af eleverne videre på en erhvervsskole, mens det tal i år er steget til godt 36 procent. Tilsvarende dropper flere unge at søge ind på gymnasiet, og i Norddjurs er det kun godt hver anden elev i 9. og 10. klasse, der vil på gymnasiet i år.

- Vi er selvfølgelig stolte over, at flere unge søger erhvervsuddannelserne nu og ikke bare per automatik vælger gymnasiet, lyder det fra Andreas Vadsholm.     

Han er uddannelsesvejleder i Norddjurs Kommune og forklarer, at der også på det nordlige Djursland har været en lang tradition for at søge på gymnasiet. Men vejlederne har de senere år haft mere fokus på at udbrede kendskabet til de faglige uddannelser og peget på de mange beskæftigelsesmuligheder en faglært har.   

- Hvis eleverne for eksempel gerne vil være pædagog, har vi fortalt, at det også er muligt at begynde med at uddanne sig til sosu-hjælper og så siden hen videreuddanne sig. Vi gør de unge opmærksomme på, at en faglig uddannelse er en ungdomsuddannelse, som også kan bruges som springbræt til mange andre ting, siger han.

Omvender forældrene

Andreas Vadsholm roser også både erhvervsliv og erhvervsskoler på egnen for at deltage aktivt i brobygningen og praktik i de ældste klasser, så eleverne i højere grad ser mulighederne ved en faglig uddannelse.

Endelig pointerer han, at det især er oplysning til forældrene, der har banet vejen for erhvervsuddannelsernes stigende popularitet. 

- Vi støder ofte på forældre, der siger, at selvfølgelig skal min søn eller datter på gymnasiet. Men i vores skole-hjem-samarbejde og på forældremøderne har vi oplyst rigtig meget om erhvervsuddannelserne for at få forældrenes øjne op for værdien af at tage en erhvervsfaglig uddannelse. Og det er lykkedes at omvende forældrene lidt, så erhvervsskolerne begynder at få samme høje status som gymnasierne, fastslår han.

Formanden for arbejdsmarkedsudvalget i Norddjurs, John Peder Saaby Jensen (S), er også stolt af, at de unge i kommunen vælger både erhvervsuddannelser og gymnasiale uddannelser. Kommunen har en målsætning om, at mindst 30 procent af en ungdomsårgang skal vælge en erhvervsuddannelse direkte efter 9. eller 10. klasse i 2016 - stigende til 35 procent i 2025. Og man er allerede i mål i 2017, pointerer han.

- Det er glædeligt, at vi har en en landets højeste procenter af unge, der tilvælger en erhvervsuddannelse. Ikke mindst når man tænker på, at vi i højere grad skal kunne imødekomme det stigende behov, der er for at sikre virksomheder den rette arbejdskraft, siger John Peder Saaby Jensen.  

Forældre skal også på skolebænken

Uddannelsesforsker Peter Koudahl kalder erfaringerne fra Norddjurs for interessante.

- Når vejlederne på Djursland lykkes med at få flere unge til at tage faglige uddannelser, tyder det på, at det ikke er nok kun at tale med eleven, men at vejledningen i et eller andet omfang også skal omfatte forældrene. Det afgørende for de unges uddannelsesvalg er forældre, familie og hvilket fritidsjob de har. Med andre ord skal deres nære netværk også være med og anbefale valget af ungdomsuddannelse, siger han.    

Lederen på Læsø skole, Bjarke Markussen, anfører, at på den lille ø svinger antallet af skoleelever år for år, og derfor kan søgningen til gymnasiet et år være langt højere end andre år.  I 2017 omfatter Undervisningsministeriets statistik kun 17 elever.

- Det vigtige for mig som skoleleder er, at de unge søger en uddannelse, hvor de kan komme videre i verden. Det skal være deres valg, og ikke skolens valg og ikke forældrenes valg, siger han.

Bjarke Markussen pointerer, at Læsø har Danmarks laveste uddannelsesniveau. Der er simpelt hen flere, der ikke har anden uddannelse end grundskolen, og ellers kun har kortere uddannelser.

Til gengæld har Læsø med sine 1.800 indbyggere hele 600 CVR-numre, altså folk, der har registreret egen selvstændig virksomhed.    

Få læseheste på Læsø 

- Forældrenes uddannelsesbaggrund og beskæftigelse betyder meget. Allerede i børnehaven prædiker jeg, at forældrene skal læse mere for deres børn. Vores børn klarer sig ikke bogligt godt nok, og det er en hovedpine, noterer han.

Men selvom ikke alle Læsøs unge er læseheste, der drømmer om at begrave sig i bøger og lange studier, er Bjarke Markussen overbevist om, at øens unge nok skal klare sig.

- Der er for eksempel en gruppe stærkt entrepenante drenge i 9. klasse, der i år har søgt erhvervsuddannelser. De er iværksættere allerede, og der er ingen tvivl om, at de kan komme langt med deres faglige uddannelser, fastslår skolelederen. 

Da et flertal i Folketinget for tre år siden vedtog reformen af erhvervsuddannelserne, var målet, at 25 procent af de unge direkte fra folkeskolen skal vælge en en erhvervsuddannelse i 2020, mens 30 procent skal vælge en erhvervsuddannelse i 2025.

Erhvervsuddannelser hitter langt væk fra København

Top fem - Langt væk fra storbyen hitter erhvervsskolerne  

 

Andel i procent  

Læsø

52,9

Samsø

38,7

Norddjurs

36,1

Langeland

36,1

Morsø

31,6

Kilde:  Styrelsen for IT og Læring,Undervisningsministeriet. Tilmeldinger 2017 fra 9. og 10. klasses eleverne fordelt på bopælskommune. Noter: På Læsø er der kun 17 elever på den pågældende årgang.  På Samsø 31 elever.

Bund fem - I Nordsjælland gider de unge kun gymnasiet  

 

Andel i procent

Gentofte

4,2

Rudersdal

4,4

Hørsholm

5,4

Lyngby-Taarbæk

6,2

Frederiksberg

6,3

Kilde:  Styrelsen for IT og Læring,Undervisningsministeriet. Tilmeldinger 2017 fra 9. og 10. klasses eleverne fordelt på bopælskommune. 

 

 

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen