Administration 

Truckeren Kurt snydt for sygedagpenge: "Hvad er det for et land, vi lever i"

Kurt Fischer-Henrichsen er blevet snydt for dagpenge på grund af en ulovlig praksis i Kolding Kommune.  (Foto: Foto: Privat)

I flere måneder fik 59-årige Kurt Fischer-Henrichsen ikke de sygedagpenge, han ifølge sin fagforening havde krav på.

Mindst tusind mennesker har mistet måneders eller års sygedagpenge på grund af ulovlig praksis i kommunerne og Ankestyrelsen. Det vurderer 3F.

Den 59-årige lastbilchauffør Kurt Fischer-Henrichsen fra Kolding er en af de mange, der er blevet ramt af systemets fejl.

For nylig slog Højesteret fast, at syge borgere nu kan få deres penge tilbage. Det betyder, at kommunerne ikke må tage sygedagpenge og andre ydelser fra borgere som Kurt Fischer-Henrichsen med tilbagevirkende kraft

Ulykke blev skelsættende

Kurt Fischer-Henrichsens vej ind i sygedagpengesystemet begyndte en forårsaften tilbage i 2009. Sammen med sin daværende kone var han i bil på vej hjem fra en konfirmation.

En ung kvinde så sig ikke for, da hun skulle dreje sin bil til venstre. Hun kørte direkte ind i den sølvgrå Citroën Picasso, som Kurt Fischer-Henrichsen og han kone sad i.

Deres bil røg op over fortovskanten og ramlede ind i et stort bolighus. Bilen blev totalskadet. Og Kurt Fischer-Henrichsen fik varige mén af ulykken, fortæller han Avisen.dk.

- Jeg har gået syg lige siden trafikuheldet, hvor jeg slog hovedet og fik ødelagt min ryg, siger Kurt Fischer-Henrichsen.

I dag har han slidgigt i ryggen, lænden og nakken og er blevet opereret to gange for diskusprolaps.

Frataget sygedagpenge efter et år

Efter ulykken og en kortere sygemelding vendte Kurt Fischer-Henrichsen tilbage til sit job som lastbilchauffør. Men det gik slet ikke.

- Jeg kunne ikke engang kravle op i lastbilerne. Jeg kunne slet ikke magte at arbejde som chauffør længere, så derfor røg jeg på sygedagpenge, fortæller han.

Der gik et år. Der blev holdt utallige møder. Så stod det klart, at hans sygedagpenge ikke længere kunne forlænges.

Afgørelsen blev truffet af den private virksomhed Falck Jobservice, som Kolding Kommune tidligere samarbejdede med.

En afgørelse som Kurt Fischer-Henrichsen blev overrasket over. For han var overbevist om, at han kunne få forlænget sine sygedagpenge på grund af sin tilstand.

- Jeg tænkte, hvad er det for et land, vi lever i? Jeg har arbejdet hårdt i mange år, og når man endelig har brug for hjælp, kan man ikke få det.

Mistede 7.500 hver måned

Efter at have mistet sine dagpenge måtte Kurt Fischer-Henrichsen søge kontanthjælp. Det gav ham 9.857 kroner om måneden før skat.

På sygedagpenge havde han fået den højeste månedlige sats på 16.293 kroner før skat. Og han kunne godt mærke, at han skulle leve for over 6.000 kroner mindre hver måned.

- Jeg har siddet stramt i det og har ikke haft penge til at betale regninger. Jeg har kun klaret mig, fordi min ekskone har hjulpet mig, siger han.

Med bilulykken og den efterfølgende sag er Kurt - og givetvis også mange andre - havnet i en svær og kompliceret situation. Og nu bliver det indviklet:

Før 2011 brugte flere kommuner - som Kolding - eksterne samarbejdspartnere til at træffe afgørelser om borgernes ret til sygedagpenge.

Men det måtte de ikke.

Og i 2011 blev de kommuner, der havde ført denne praksis, derfor pålagt at træffe nye afgørelser i sagerne.

Samme år - i 2011 - fastslog Ankestyrelsen, at når kommunerne fremover traf nye afgørelser, kunne de virke med tilbagevirkende kraft.

Det var dén beslutning, Højesteret overtrumfede for nylig.

Kommunens nye afgørelser kan ikke virke med tilbagevirkende kraft, når de tidligere afgørelser var ugyldige. Og det er den principafgørelse fra Højesteret, som nu kommer Kurt Fischer-Henrichsen til gode.

Kommunalchef lover løsning

Det var først 4. maj 2011, Kolding Kommune traf en gyldig afgørelse i Kurt Fischer-Henrichsens sag. Og den virkede med tilbagevirkende kraft.

I kommunen er man netop nu i gang med at finde ud af, hvordan man vil hjælpe de mange, der er blevet snydt. Det fortæller Lasse Kamp, arbejdsmarkedschef i Kolding:

- Vi er lige nu ved at vurdere konsekvenserne og lave en handleplan. Planen skal gøre os klogere på, hvem det omfatter og hvilken betydning, det har haft. Men vi skal have tid til at undersøge det ordentligt, siger han til Avisen.dk.

Han ønsker ikke at gå i detaljer med Kurt Fischer-Henrichsens sag, men han kalder den "beklagelig".

Hjulpet af fagforening

Det var Kurt Fischer-Henrichsens fagforening, 3F Kolding, der gjorde ham opmærksom på, at han er blevet snydt for sygedagpenge i næsten seks måneder. Det svarer til, at han i alt har omtrent 39.000 kroner til gode.

Men det er langt fra alle, der har fået en tilsvarende besked. Tilsyneladende er det nemlig flere steder borgerne selv, der skal sørge for at få deres sag genoptaget.

Og det bekymrer fagforeningen 3F. Det er urimeligt at bede borgere, der har været igennem lange og opslidende sygdomsforløb, om selv at få rejst nye sager, mener 3F.

Ifølge Ellen K. Lykkegaard, socialpolitisk ansvarlig i 3F, er der tale om et omfattende problem.

- Kurt er desværre ikke den eneste, der er blevet snydt. Det er også derfor, vi har lagt så meget vægt på, at det er vigtigt, at vi får genoptaget de her sager. For det er rigtig mange borgere, der er blevet snydt for deres sygedagpenge, siger hun til Avisen.dk.

Kurt Fischer-Henrichsen blev i august i år tildelt ledighedsydelse. Han har blandt andet arbejdet som altmuligmand i et mindre firma. Men for tiden har han kun sin kontanthjælp.

Han håber, han får penge tilbage, men han vil ikke glæde sig, før han står med pengene i hånden, forklarer han. Og han nærer stadig en vis mistro til systemet.

- Jeg føler mig uretfærdigt behandlet. Den måde, kommunen har behandlet borgerne på, er helt utilregnelig, siger han.

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Donald Trump i profil sammen med sin kone
Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden