Administration 

Joan straffet økonomisk af kommunen: Vil tvinge hende i sengepraktik

- Det er meget underligt, at de vil have alle de her lægeerklæringer, når de ikke bruger dem til noget, siger Joan Hansen. (Foto: Privatfoto.)

En praktiserende læge og en overlæge har bedt jobcenteret om at give Joan Hansen mere ro. Det er ikke sket. Nu er hun blevet sanktioneret, fordi hun ikke møder op i sin praktik.

Den 45-årige social og sundhedsassistent Joan Hansen har siden april 2014 stået uden for arbejdsmarkedet. 

Hun bor sammen med sin mand og deres to fælles børn i Vordingborg. Igennem otte år har hun haft migræne og kroniske smerter på grund af fibromyalgi. To gange har hun været sygemeldt med stress.

På grund af de fysiske smerter er hun belastet af nedsat hukommelse og koncentrationsbesvær.

Det er beskrevet i udtalelser og journaler fra hendes praktiserende læge, speciallæger og en overlæge på en regional smerteklinik.

Joan Hansen har søgt om aktindsigt i sin egen sag og videresendt dokumenterne til Avisen.dk.

Føler sig udfordret over evne

To gange om ugen skal Joan Hansen møde tre timer i praktik i et beskyttet tilbud på Møn, hvor hun samler birammer. I jobcenteret har man valgt den løsning, da stedet kan tage hensyn til hendes mange skånehensyn, forklarer hun. 

Målet er, at arbejdstiden løbende skal sættes op. Der er opsat en seng, hvor hun kan hvile sig. Men blandt andet fordi det tager lidt over en halv time at køre i bil til Møn, føler Joan Hansen sig presset.

- Jeg bliver udfordret over evne. I min sidste praktik, som lå i Vordingborg, kunne jeg højest være der to timer ad gangen to gange om ugen. Nu sygemelder jeg mig hver gang fra praktikken, fordi jeg ved, hvordan min krop reagerer, siger hun.

Men der er jo sat en seng op, kan det slet ikke hjælpe dig?

- Jeg kunne såmænd godt lægge mig i den, hvis jeg bare havde brug for et kvarters hvile, men når jeg først er kørt flad, tager det to til tre dage for mig at restituere, forklarer Joan Hansen.

For at imødekomme Joan Hansens skånebehov har kommunen tilbudt betalt kørsel med flextrafik til praktikken. Men det tilbud har hun afvist.

Læge undrer sig over jobplan

Hendes egen læge vurderede i november, at transporttiden kunne forhindre Joan Hansen i at deltage i praktikken, uanset om hun kom dertil med flextrafik eller i egen bil.

Det skriver lægen i et telefonnotat på baggrund af en samtale med jobcentret.

Tidligere på efteråret havde lægen advaret jobcentret om, at praktikken ikke imødekom Joan Hansens behov, og at hendes tilstand derfor kunne forværres.

"Det kan undre, at man fra jobcentret vælger en jobtræningsplan, som på forhånd er dømt til at mislykkes. Jeg ville have forventet, at man lavede en realistisk plan, som kunne medvirke til at motivere Joan til at yde en ekstra indsats."

Sådan skriver lægen i en korrespondance mellem lægen og Joan Hansens sagsbehandler. Den er efterfølgende videresendt til Joan Hansen.

Skulle fortsætte træningsprogram

I omkring halvandet år har Joan Hansen fået behandlinger på en smerteklinik på Næstved Sygehus.

Her mente en overlæge også, at jobcentret ikke tog de nødvendige hensyn til Joan Hansens situation. I februar 2017 skriver overlægen i Joan Hansens journal:

"Pt. er stadig i træningsforløb 2 gange om ugen, og det er alt for hårdt for pt. Jeg vil forsøge at ringe til afdelingsleder (…) mhp., at pt skal have lov at gøre forløbet i smertecenteret færdigt i ro og fred."

Men det kom der ikke noget ud af. 

"De fastholder, at Joan skal gå til træning samtidig med forløbet i smertecenteret. De mener ikke, at vi kigger på det hele menneske og mener ikke, at vi ved, at træning er godt for patienter," skriver overlægen i et senere journalnotat.  

"Tvang er ikke luksus"

Selvom Joan Hansen omtaler sig selv som "en gammel sportspige", betød smerterne, at hun blev slået ud af træningen, forklarer hun.  

Men var det ikke et luksustilbud, hvis kommunen kun forlangte, at du skulle gå til træning to gange om ugen?

- Jeg kan godt forstå, hvis folk tænker sådan, men hvis man har prøvet at have ondt i hele kroppen, lærer man, at det ikke dur, at andre dikterer, hvad ens krop skal. Det er kun en luksus, hvis det er noget, man selv ønsker, ikke hvis man bliver tvunget, siger hun.

Joan Hansen undrer sig over, hvorfor jobcentret ikke lytter til lægerne.

- Det er meget underligt, at de vil have alle de her lægeerklæringer, når de ikke bruger dem til noget. Jobcentret er åbenbart klogere end lægerne.

Sanktioneret

I dag får Joan Hansen ressourceforløbsydelse, men da hun siden starten af oktober har sygemeldt sig fra praktikken, har kommunen nu sanktioneret hende.

Foreløbigt er hun trukket 14.806 på grund af de dage, hvor hun ikke er mødt op i praktikken.

- Men hver gang sygemelder jeg mig med en helt lovlig lægeerklæring, siger hun.   

Som begrundelse skriver hendes sagsbehandler, at hun udebliver uden en gyldig grund, da der netop er taget hensyn til hendes skånebehov i praktikken.

Sagsbehandleren henviser blandt andet til, at en speciallæge i reumatologi i august vurderede, at selvom Joan Hansen har en varig stationær lidelse, vil hun med de rette skånehensyn kunne arbejde mere end fire timer om ugen.

Den vurdering er Joan Hansen uenig i og kritisk overfor.

Strid om lægens ord

I partshøringen står der, at Joan Hansens praktiserende læge har udtalt, at hendes sygemeldinger ikke skyldes en ny sygdom, og at Joan Hansen derfor kan deltage i praktikken.

Den praktiserende læge afviser dog i et skriftligt notat at have udtalt sig om, hvorvidt hun kan møde i praktikken.

Nu hvor Joan Hansen er blevet sanktioneret, forventer hun, at næste skridt bliver, at hendes ydelse stopper helt. Hun forventer dog, at familien klarer sig alligevel.

- Selvfølgelig vil det da kunne mærkes på økonomien, så jeg frygter det, men på den anden side, kan det måske give lidt ro. Det lyder nok mærkeligt, men jeg har kæmpet længe i det her system.

Kommune: En del af en samlet vurdering  

Borger- og Arbejdsmarkedschef i Vordingborg, Claus Oppermann, kan ikke udtale sig om den konkrete sag. 

Men han fastslår han i en mail til Avisen.dk, at jobcentret generelt set altid tager hensyn til de lægelige udtalelser. De er kun er en del af den samlede vurdering af en borgers arbejdsevne, forklarer han.

LÆS MERE OM, HVAD JOBCENTERCHEFEN MENER.

Hvis en borger er syg, og arbejdsevnen skal afklares, kan det være nødvendigt, at borgeren deltager i afklaringen, påpeger Claus Oppermann: 

"Derfor giver det ikke mening at sygemelde sig med den sygdom, man faktisk skal afklares for. I denne type sager søger vi altid at tage så vidt udstrakte hensyn til borgerens ønsker og skånebehov, som overhovedet muligt."

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder