Administration 

Kommentar: Kære Mette F. og Løkke - vi savner jeres politiske hjerteblod på tryk

Hvorfor ligger der ikke en debatbog under juletræet forfattet af Mette Frederiksen? Et værk, hvor hun kommer med sit bud, sin retning og sine visioner for Danmark. Og tør skrive om flygtninge, klima, arbejdskraftens frie bevægelighed og andre ømme tæer. Tør hun ikke?  (Foto: Foto: Nils Meilvang, Scanpix.)

Det er for sølle, at toppolitikere ikke skriver debatbøger. Er de bange for vælgerne, eller har de ikke noget på hjerte?

I weekenden løber Danmarks største bogmesse af stablen i København. I den anledning - og fordi det lukrative julesalg står for døren - er vi ved at blive væltet omkuld af en syndflod af biografier, erindringsbøger og politiske bøger. Skønt at kunne kaste sig over Henrik Qvortrups bog ’Tre år, ni måneder, tre dage’, der afdækker dramaet bag kulisserne i Helle Thorning-Schmidts regering. Eller Peter Nedergaards bog om Kristian Thulesen Dahl. Eller Ritt Bjerregaards erindringsbog.

Men jeg savner noget: Hvorfor ligger der ikke en bog forfattet af Socialdemokraternes formand Mette Frederiksen om hendes vision for fremtidens Danmark?

I et par år har rød bloks statsministerkandidat stået på spring til at overtage tronen efter Helle Thorning-Schmidt, og det ville da have været forfriskende med en gennemtænkt debatbog med Mettes manifest, som sygeplejersken i Hvidovre og industriarbejderen i Billund kan forholde sig til.

Pageturner fra Pape?

Hvorfor er der ikke en bog klar fra Enhedslistens Pernille Skipper, SF’s Pia Olsen Dyhr eller Radikale Morten Østergaard?

Eller fra Søren Pape, der i den grad har brug for at mande sig op og træde i karakter. Hvorfor forsøger Pape sig ikke med en konservativ ’pageturner’, der kan overbevise gamle vælgere om at blive og måske begejstre nye vælgere, der er nødvendige for partiets genfødsel?

Et sølle vælgersvigt

Er det for svært at skrive en bog? Er der ikke penge nok i det? Er toppolitikerne mon bange for at miste vælgere, fordi de kan klynges op på nogle ideologiske tanker og værdier i lang tid efter en bogudgivelse? Eller har de bare ikke nok på hjerte? Hvis de svarer ja til bare en af ovennævnte forklaringer, vil jeg kalde det sølle. Og et vælgersvigt.

Tilsyneladende er det ikke mangel på tid, der holder politikerne fra skriverierne. De er nemlig hurtige på tasterne, når det handler om meldinger på Facebook og twitter. Men oneliners på Facebook lagrer sig ikke og er løsrevet fra en sammenhængende vision. Politikerne kan i et kort øjeblik bryste sig af 300 delinger og mange likes på sociale medier, men noget monument over hele deres politiske vision bliver det aldrig.

Har de ikke noget på hjerte?

Bogværket, som bliver revet væk af læsere/potentielle vælgere, fordi en toppolitiker formulerer sit helt eget bud på virkeligheden, findes ikke mere i Danmark.

I den bedste af alle bogverdener ville der hvert år blive udgivet som minimum et par politiske debatbøger, der giver retning, bud, håb, et eller andet, som vælgerne kan forholde sig til. Ikke skrevet af journalister, spindoktorer eller ghostwritere, men af toppolitikere selv. Fordi de har noget på hjerte. Og brænder så meget for det, at de tør se det på tryk. Fordi de har en sammenhængende vision, et værdisæt, som de vil dele med danskerne og tør sige: ’take it or leave it’.

Den slags bøger er i den grad en mangelvare herhjemme. I demokratiet Danmark må der da for pokker være politikere, der har rygrad og refleksion, vision og hjerteblod nok til at turde folde deres samfundsidealer ud og også tage fat om nældens rod og komme med bud på problemer som flygtningepres, klimaforandringer, ulighed, social dumping, demografiske udfordringer og meget mere.

Døgnfluer nej tak

Jeg taler ikke om interview-bøger, der ofte og helt berettiget bliver døgnfluer. Jeg taler ikke om portrætbøger og biografier, der ofte handler mere om forliste ægteskaber, utroskab og en ulykkelig barndom frem for påtrængende politiske udfordringer. På kort sigt er det underholdende læsning og et quickfix for en politisk nørd, men på lang sigt er de mere eller mindre ligegyldige bøger.

Fogh turde godt

Det er lige før, at man savner debatbøger som ’Fra Socialstat til minimalstat’ forfattet i 1993 af daværende politisk ordfører og næstformand i Venstre Anders Fogh Rasmussen.

Liberalisten Fogh turde fremlægge sine egne ideologiske tanker i et oprør mod det, som han betragtede som en snørende socialstat. Han turde fremlægge en strategi for at slippe markedet løs. Han vidste, at det ville være en provokation og skaffe ham både tilhængere og modstandere.

Minimalstatsbogen forfulgte Fogh i hans senere politiske liv, og efter godt et årti tog han afstand til den. Men ikke desto mindre stod den som et monument over Fogh og liberalismen i et tiår.

Oprør fra Midten - en bestseller

Andre storværker, der har vækket læserne gennem tiden er ’Oprør fra Midten’, der stammer helt tilbage fra 1978. Her gik et usædvanligt trekløver bestående af forskeren Niels I. Meyer, politikeren Kristen Helveg Petersen og forfatteren Villy Sørensen sammen om at skrive en samfundsvision. Det blev en bestseller båret af et oprør. Og en bog, der engagerede unge og gamle i en debat om hvor vores samfund bevæger sig hen.

Brundtland-rapporten ’Vor Fælles Fremtid’ fra 1987 skrevet af norske Gro Harlem Brundtland vækkede også læserne og blev solgt i tusindvis også i Danmark.

Nu er det eks-politikere som Ritt Bjerregaard, der skriver deres politiske erindringer. De kigger tilbage og skuer ikke fremad. De har ingen forpligtelser til at sætte en politisk dagsorden, for de er ikke på valg længere.

Håndværk og udkantsmyte

I de senere år kan jeg kun komme i tanke om få danske bøger, der har fokus på vigtige politiske udfordringer. Nemlig den socialdemokratiske murersvend Mattias Tesfayes ’Kloge hænder’, der zoomer ind på det fatale uddannelsesnobberi, der betyder, at vi kommer til at mangle faglærte i fremtiden. Og så det socialdemokratiske folketingsmedlem Kaare Dybvads ’Udkantsmyten’, hvor han lovpriser provinsen og argumenterer for, at centralisering i storbyerne er en vildfarelse.

Bertel Haarder, Naser Khader og Birthe Rønn Hornbech har også interessante bogudgivelser bag sig. Men der er langt mellem snapsene.

I virkeligheden er det forbløffende, at der ikke rejser sig et folkekrav om at få toppolitikerne til at give svar på folks bekymringer for nutidens og fremtidens altoverskyggende problemer. Og det er forbløffende, at forlagene ikke ser et potentiale i sådanne politiske værker.

Norsk S-leder skrev om højrepopulisme

Det kan man for eksempel i Norge. Her var det en sensation, da Socialdemokraternes leder Jonas Gahr Støre sidste år udgav bogen ’I bevægelse’. Okay, han havde ikke forfattet alle 400 sider selv. Bogen var nemlig en blanding af interviews og essays. Men i fire essays tager han blandt andet et skarpt opgør med højrepopulismen og skriver også om sit lands udfordringer i en hæsblæsende globalisering. På mange måder er  ’I bevægelse’ en politisk programerklæring, hvor nordmændene kan læse sig til, hvad den socialdemokratiske statsministerkandidat vil med Norge og sit parti i fremtiden.

Den norske Høyre-leder Erna Solberg debuterede i 2011 som forfatter med bogen ’Mennesker, ikke Milliarder’. Her får hun tegnet et billede af et borgerligt parti, der ikke kun tænker i oliemilliarder og strukturer men også bekymrer sig om menneskers trivsel. To år senere var hun valgt som statsminister.

Og så har Audun Lysbakken, leder af Socialistisk Ventreparti SV i Norge, skrevet bogen ’Frihed Sammen – en ny socialisme i en ny tid’.

Kom nu ned under træet, Mette!

Vi kan også kigge over Atlanten til USA, hvor bogmarkedet bugner af titler fra politikere, der er gjort af det stof, der skaber præsidenter. Når toppolitikere i Norge, USA og andre lande tør skrive bøger, hvorfor gør danske politikere så ikke?

Mette Frederiksen, Pernille Skipper, Søren Pape, Morten Østergaard, anyone – jeg håber, at I ligger under mit juletræ næste år.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

en mand kigger ud af et vindue
Helt vildt

Stædig kineser bygger

sit eget højhus i protest

en skål frugt en bold
Nyheder

Sådan forlænger
du levetiden for
din frugt og grønt

politi arbejder ved gerningssted
Krimi

Menneskejagt i gang:
Amerikanske politikere
skudt og dræbt

lastvognshjul
Nyheder

Transportfirma er

gået konkurs

pasta på et bord
Nyheder

Tilbagekaldes

over hele landet

Signe Lindkvist og Jacob Riising holder om hinanden og slår ud med armene
Kendte

Kendt tv-vært:
Helt ydmyget på Amager

en stak tusindkronesedler
Nyheder

240.000 snyder sig selv

for et populært fradrag

En håndboldspiller
Sport

Mathias Gidsel smidt

ud af CL-semifinale

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

"Larven fra helvede" hærger dansk by

Prins William i polotøj ridende på en hest
Kendte

Prins Williams ven død i polo-ulykke

En ødelagt bygning
Nyheder

Medier: Nye meldinger om angreb i Iran

En høj bygning i brand
Nyheder

Iranske militærfolk: 
Truer USA

Nyheder

Dødstal stiger til 274 efter flystyrt

Nærportræt af Donald Trump
Nyheder

Trump tjener millioner på kryptovaluta

portræt - meget tæt af ghita nørby
Kendte

Ghita Nørby:

Ankom i kørestol

kærestepar - mand og kvinde - på den røde løber
Kendte

Kendt tv-par

udskyder brylluppet

Nyheder

Atomagentur: Iransk

atomanlæg er ødelagt

Nyheder

Nu angriber de Israel

affotografering af spilleside
Nyheder

Wauw: Spil helt

gratis med Avisen.dk

tom gadestrækning mellem højhuse
Nyheder

Dansk ambassadør

blev vækket af alarm 

Nyheder

De sortlister Tesla

mand og kvinde står med hovederne tæt
Kendte

Jørgen de Mylius:

Pension nej tak

bygninger og containere i brand
Krimi

Voldsom brand ved Falck

Krimi

Den sorte svane:

Nu bliver TV 2 tvunget

mand bag mikrofon på høj talerstol
Nyheder

Løkke langer ud

efter udlændingedebat

pelikan oudser fjer
Nyheder

Kun en enkelt pelikan undslap Odense Zoo 

Mette F med knyttet næve
Nyheder

Mette F.: Situationen kan komme helt ud af kontrol

politi ved ambassaden
Nyheder

Israels ambassader lukker verden over

kongeparret ved en grim fugl
Kongelige

Kongepar modtog kærlighedskugle

Folk omkring en bod
Mad og drikke

Michelin, madmarked og Marie Key

en benzinstations tæller
Nyheder

Benzinpriser på vej op

en smadret bygning
Nyheder

Mossad opererede dybt inde i Iran før angreb

en mand i t-shirt
Helt vildt

Her er mirakel-passagereren fra flystyrtet

en ulykke på en vej
Krimi

Tre ud af fire dræbte i trafikken er mænd

Et logo på en facade
Nyheder

Jysk-familien sælger ud

Stille gader i israel
Nyheder

Israel hævder at have ramt 100 mål i angreb mod Iran

Nyheder

Israel angriber iranske atommål

en scene på folkemødet
Nyheder

Sommerdage afløses af tordenbyger

en smadret bygning
Nyheder

Irans leder: Israel vil betale høj pris 

Sport

Thomas Frank

tager stort trænerskridt

mennesker på en strand
Krimi

Olieforurening: Oprensning af dansk strand tager to dage

en kvinde smiler
Nyheder

Borgmester dybt involveret i valget af skandaleforpagter

redningsfolk i arbejde
Nyheder

Flykatastrofe: Overlevende melder om problemer 30 sekunder efter afgang

en mand kigger på fotografen
Kendte

Jarl Friis-Mikkelsen 

kan score 14 mio.

en bil holder ved vandet
Biler

Leasingselskab konkurs efter momsgæld

Krimi

Ung kvinde er død
- påkørt af lastbil

folk i en sauna
Nyheder

Fadæse: Svømmehalsprojekt kan ikke tåle vand

et par der ser glade ud
Kendte

Sofie og Joakim er
overrasket over sexliv

et fly inde i en bygning
Nyheder

Flystyrt: Politiet nedjusterer dødstal til 240

en stak tusindkronesedler
Nyheder

240.000 snyder sig selv

for et populært fradrag

en mand ser alvorlig ud
Nyheder

Anmelderrost restaurant er gået konkurs

Mary møder folket med stort smil
Kongelige

Kongeparret er sejlet til færøsk bygd i dis og tåge

demonstranter
Nyheder

Endnu en by i USA har
erklæret nødretstilstand

en bil kommer kørende
Biler

Opfordring: Tesla-ejere

bør få synet bilen

En stor gul bygning med rødt tag
Nyheder

Efter tragisk drukneulykke:
Historisk kro genåbner

en mand holder et kreditkort op
Nyheder

Trump er villig til at
forlænge toldpause

Brian Wilson spiller på et keyboard og har den ene arm i vejret
Nyheder

Brian Wilson er død

Signe Lindkvist i lyserødt og Iben Hjejle i lyseblåt i en tæt krammer
Kendte

Kendte veninder scorer stort værtsjob

Mary, datteren og frederik vinker fra kongeskibet.
Nyheder

SE BILLEDERNE: Kongeparret ankom i færøsk nationaldragt

Smadremanden med langt fedtet hår og netundertrøje
Kendte

Søren Østergaard med godt nyt

Brandbil med stige uden for en etageejendom i brand
Krimi

Brand i lejlighed: Fire kørt på skadestuen

Jan Lehrmann sammen med de fem løver fra Løvens Hule
Kendte

‘Løvernes’ konge:
Kendt dansk investor er nu milliardær 

Sort Toyota med lys på
Krimi

Efter knivstikkeri på motorvej:
Efterlyser sort Toyota

to personer sidder udenfor
Film og TV

Nak & Æd: Søger ny vært

person får massage
Krimi

Massør straffes:

Befamlede kvindelig klient

skilt foran rigspolitiet
Krimi

Efter TV 2-dokumentar:

Politi skal efterforskes 

Krimi

17-årig pige mistede

livet: Bilist tiltalt 

kvindelig model poserer
Kendte

Fylder 60 år: Fejrer

med nøgenbillede

redningskøretøjer til stede på vej
Krimi

Kvinde død efter

frontalt sammenstød

et par går i en mark og taler
Kendte

Brian Lykke går ind i landbruget

hvidløgspresser ligger på bord ved siden af hvidløg
Nyheder

IKEA tilbagekalder:

Brug den ikke

muak og trump i det ovale værelse
Kendte

Musk trækker i land:

- Jeg fortryder opslag

om Trump

helokopter på vej
Krimi

Ramt af bil:

9-årig dreng er død

Krimi

Den sorte svane:

Spionerede mod 

journalister

Krimi

Betjente opfordrede

Amira til at lyve 

soldater foran amerikanske flag
Nyheder

Trump: Vi vil befri

Los Angeles

mand kigger
Nyheder

Morten Messerschmidt:

Vi vil i regering 

kongefamilie poserer på færørerne
Kongelige

Efter syv år: Kongen

vender tilbage 

Fodboldspillere jubler
Sport

Dansk storsejr