Administration 

"Hvis EU gik i opløsning, ville man være nødt til at genopfinde det"

Suzanne Brøgger tror på, vi i Europa vil stå sammen om de globale problemer. Det er ved at gå op for os, at vi ikke kan klare alting som nationalstater, siger hun. (Foto: Scanpix: Torkil Adsersen)

Suzanne Brøgger har ikke mistet tilliden til det europæiske fællesskab. Hun er sikker på, at det er sammen, vi kan løse kriserne.

De europæiske lande må stå sammen for at løse de problemer, vi står overfor.

Den kontante melding kommer fra Suzanne Brøgger. Den nu 72-årige forfatter, der er en aktiv debattør og kritiker i medierne, har, siden hun var barn, boet i mange forskellige lande. Så selvom hun har en forkærlighed for Danmark, kan hun ikke holde ud, når vi lukker os om os selv. 

- Godt nok er jeg patriot. Jeg elsker dansk sprog og dansk kultur. Men jeg er også kosmopolitisk opdraget. Jeg får klaustrofobi af udelukkende at have en dansk dagsorden, siger Suzanne Brøgger.

Hun mener, at en række store udfordringer ikke kan løses i de enkelte lande. De kræver løsninger på tværs af grænser.

- Det går i stigende grad op for os, at man ikke kan klare problemerne på nationalstatsplan. I nationalstaterne kan vi dårligt nok klare økonomisk kriminalitet eller opkræve skatter uden et stort omfang af snyderi. De sager, Margrethe Vestager fører mod blandt andet Google og Apple, ville en nation aldrig kunne føre alene, siger hun.

Derfor tror Suzanne Brøgger på, at Europa nok skal stå sammen på trods af den modvind og kritik, der har været af EU.

- Hvis EU virkelig gik i opløsning, og der kun var Tyskland og Frankrig tilbage, så ville man begynde at lave det igen. Man ville være nødt til at genopfinde det. I en globaliseret verden kan man ikke eksistere som bittesmå enheder. 

Biografi

 Suzanne Brøgger er født den 18 november 1944 i København. 

Som ung boede hun i blandt andet Thailand, Sri Lanka og Colombo, fordi hendes stedfar var udstationeret for Unicef. Da hun startede som skribent, slog hun sig derfor op på at skrive reportager og beretninger fra de mange lande, hun rejste til.

For at tjene til sit studie i litteratur på Københavns Universitet, arbejdede Suzanne Brøgger også som model.

Hun fik kontakt til et forlag og udgav i 1973 bogen "Fri os fra kærligheden", som blev oversat til 20 sprog. 

I 1978 udgav hun bogen "Creme fraiche", som for alvor gjorde Suzanne Brøgger til en af Danmarks største forfattere.

Hendes bøger er kendte for at blande fiktion og virkelighed, og hun tager især seksualitet op som et gennemgående emne i et forsøg på at aftabuisere og frigøre det. 

Suzanne Brøgger er også kendt som samfundskritiker i sine kulturessay og debatindlæg i aviser og tidsskrifter, og på Twitter er hun også meget aktiv i den politiske debat.

Hun har modtaget utallige hædersbevisninger for sit forfatterskab og samfundengagement.

UDVID

Bange for at tage sig afmægtige ud

Suzanne Brøgger anklager politikerne for at ikke at have fortalt danskerne, hvor vigtig og relevant EU er for dem. Hun mener, at vi ikke har forstået, at vi er en del af verdenen omkring os, fordi vi ikke taler om den.

-  Det er utroligt, at i de sidste 50 år er der ingen danske politikere, der har vedkendt sig et dansk EU medlemskab og taget det ind i den daglige politiske samtale. EU bliver altid fremstillet som noget, der ligger langt væk, og som vi ikke har nogen indflydelse på. Aldrig som noget vi selv er en del af og må tage ansvar for, siger hun.

At politikerne ikke har gjort EU-politik relevant for danskerne, tror forfatteren skyldes, at de er bange for at miste stemmer på at tale om noget, som ikke kun handler om Danmark.

- Når EU bliver fremstillet helt forkert, er det fordi, der ikke er nogen stemmer i det, og så bliver det en ond cirkel. De danske politikere er bange for at tage sig afmægtige ud, hvis de hele tiden sagde, at det her er noget, der bliver besluttet i Bruxelles, siger Suzanne Brøgger.

Befolkningen er blevet narret 

Selv om befolkningerne i mange lande er begyndt at gøre oprør mod den måde, politik er blevet ført på, mener Suzanne Brøgger, at de nye populære partier ikke giver de rigtige løsninger på problemerne.

- Revolution og reaktion er to sider af samme sag. Det, vi oplever med populismen, er jo en reaktion på globaliseringen og det frie marked. Det opponerer folk imod alle vegne. Men de fantaserer om at genskabe verdenen, som den var engang, og det tror jeg ikke vil lykkes, siger hun.

Hun mener, at folk bliver manipuleret til at stemme på de populistiske partier og i sidste ende bliver snydt.

- Hvad angår Europol, så blev befolkningen jo narret til at stemme forkert, så vi nu er endt op med en ringere beskyttelse i forhold til kriminalitet. Det er populisme, som befolkningen har været underlagt. Og jeg synes ikke, at der har været nogen indignerede stemmer ude og sige, hvad det er for en manipulation, der sker, siger forfatteren.

Brexit var et wake up call

Heldigvis synes Suzanne Brøgger, at Danmark er ved at få øjnene op for, at vi er afhængige af andre og ikke kun kan fokusere på os selv. Det skyldes både flygtningekrisen, klimakrisen og andre problematikker, globaliseringen har medført.

- Brexit var et wake up call til, at EU må reformere sig. I Danmark taler vi ikke længere kun om, hvad der skal ske i Danmark, men om at vi føler os som en del af det europæiske kontinent. Valgene i Østrig og Italien fik mere dækning, end de plejer. Og Danmark tænker på at ændre flygtningepolitikken på en måde, som vil kræve langt mere samarbejde i Europa, siger hun.

Og når det kommer til klimakrisen, er Suzanne Brøgger heller ikke i tvivl om, hvad der er brug for, hvis vi skal bremse truslen. 

- Der er brug for en klimabevidst fremtidsvision i form af et international samarbejde. Jordens livsgrundlag er truet. Ikke bare i fremtiden, men hvert eneste øjeblik. Vi lever helt forkert, og menneskeracen er i den grad en trussel mod jordens overlevelse, siger hun.

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko