Administration 

Høvl til apoteker: Færre får afdragsordning på medicin

Kirsten Normann Andersen (SF) tror, at mange flere end i dag, ville have en afdragsordning på apoteket, hvis de blot vidste, at det var en mulighed. (Foto: Foto: Linda Kastrup/Scanpix/arkiv)

Selvom det i år er blevet nemmere at få en afdragsordning på medicin på apoteket, har færre fået det. SIND kritiserer apotekerne og siger, at deres medlemmer ikke bliver informeret om ordningen.

Apotekerne har pligt til at tilbyde alle syge med meget høje medicinudgifter en afdragsordning.

Men snart et år efter, at ordningen blev gjort lettere tilgængelig, har kun 11.500 fået den såkaldte henstandsordning på apoteket. Det er faktisk 1.000 færre end året før, viser tal fra Lægemiddelstyrelsen.  

70.000 danskere havde ellers i 2015 så tilstrækkeligt høje medicinudgifter, at de kunne få en henstandsordning, viser tal fra Sundheds- og Ældreministeriet på baggrund af tal fra Sundhedsdatastyrelsen.

Lissi Andersen er en del af styregruppen i foreningen Behandl os Ordentligt, der har 30.000 medlemmer og arbejder for bedre vilkår for kontanthjælpsmodtagere, førtidspensionister og andre udsatte grupper.

Hun bliver ofte kontaktet af syge, der har læst foreningens information på nettet om henstandsordningen.  

- De kender ikke til ordningen, og vil vide, hvorfor de ikke har sådan en. Apotekerne har ikke rådgivet dem om det. Det er helt sikkert, siger Lissi Andersen. 

Folketinget ændrede sidste år reglerne, for at gøre det nemmere for kronisk syge at få de tilskud de havde ret til og at betale deres medicin.

Apotekerne fik blandt andet pligt til at tilbyde en såkaldt ’henstandsordning’ til alle, der havde haft eller så ud til at få, meget høje udgifter til medicin. 

Det svarer til en afdragsordning, hvor man hver måned betaler 330 kroner til apoteket. Den maksimale egenbetaling for receptpligtig medicin er 3.995 kr. om året. Ordningen betyder, at udgiften bliver spredt jævnt ud over alle årets måneder.

Alternativet er, at udgiften nogle måneder kan ende på over 1.000 kr. alt efter, hvordan tilskudsåret for den enkelte borger er sat sammen. Det kan betyde, at udgiften bliver så høj, at nogle fravælger medicin.

Apotekerne kan straffes med bøde for ikke at tilbyde ordningen. 

Dropper medicin

For to år siden viste en rapport fra TrygFonden, at fire ud af ti kontanthjælpsmodtagere har prøvet at droppe receptpligtig medicin, fordi de ikke havde råd.

Praktiserende Lægers Organisation siger, at kontanthjælpsloftet og 225-timers reglen siden har forværret situationen. 

Det samme mener Landsforeningen SIND, der repræsenterer psykisk syge. Der er derfor et endnu større behov for at kunne fordele sine medicinudgifter over året med en henstandsordning.  

 - Det, vi hører fra vores medlemmer, er, at de ikke kender til ordningen, og at de ikke har hørt om det på apoteket. Hvis apotekerne fortæller om det, så gør de det i hvert fald på en måde, så vores medlemmer ikke forstår det, siger siger Knud Kristensen, formand for SIND.

Han hører, at psykisk syge ofte dropper medicinen, når de en gang om året skal starte forfra på at optjene medicintilskud og derfor står til at betale op til 1.500 kroner på en måned.

Apotekerforening: Ikke alle ønsker afdragsordning

Juridisk chefkonsulent i Danmarks apotekerforening, Merete Kaas, påpeger i et skriftligt svar til Avisen.dk, at intet tyder på, at ordningen ikke bliver tilbudt i tilstrækkelig grad.

- Der er ikke noget i tallene, der indikerer, at apotekerne er tilbageholdende med at tilbyde ordningen. Faldet i antallet af borgere, som får henstandsordningen hænger naturligt sammen med de nye regler, hvor det kun er borgere med årlige medicinudgifter over 17.975 kr., som er omfattet af ordningen, skriver Merete Kaas.

Samtidig understreger hun, at mange borgere muligvis foretrækker at betale for medicin fra gang til gang frem for at binde sig til en afdragsordning. Når 70.000 kan få en afbetalingsordning betyder det nemlig ikke, at alle skal have det.

- Det har aldrig været meningen, at alle, der falder ind under reglerne om henstandsordning, absolut skal tvinges til at bruge ordningen, skriver hun.

SF: Flere har brug for hjælp til medicin

Kirsten Normann Andersen er sundhedsordfører for SF og har stillet spørgsmål til ministeren om henstandsordningerne.

Hun mener, at der er brug for mere oplysning på apotekerne.

- Jeg tror, at flere gerne vil have sådan en ordning. Især i betragtning af, at sygedagpengereglerne sender mange på kontanthjælp efter bare 26 uger, hvis de bliver alvorligt syge. Så står de med store medicinudgifter, de ikke kan betale, siger hun.

Fordel udgifter til medicin over hele året

Henstandsordning er for alle, der har store udgifter til medicin.

Grænsen for store udgifter er sat til, at du forventer at købe tilskudsberettigede lægemidler for over 17.975 kroner på et år.

17.975 kroner er beløbet medicinen ville koste uden tilskud – ikke det, man selv har betalt.

Man kan se i bunden af sin bon fra apoteket, hvor meget man har købt for i løbet af tilskudsåret. 

Ordningen gælder alle, der nåede beløbsgrænsen sidste år, eller som har nået grænsen eller forventes at gøre det i løbet af den tilskudsperiode, de er i gang med.

Med en henstandsordning på apoteket fordeler du den maksimale egenbetaling fra tilskudsberettiget medicin på 3.950 kroner i 12 lige store betalinger.

Du betaler de 330 kroner hver måned til apoteket. Derfor undgår du de meget store udgifter i starten af dit tilskudsår.

Apoteket har pligt til at tilbyde ordningen til alle med særligt høje medicinudgifter, og kan få en bøde for ikke at gøre det.  

Læs mere hos Lægemiddelstyrelsen 

Læs bekendtgørelsen om henstandsordningen 

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre