Emil Marling mistede ikke kun sin chef, da Søren Pape Poulsen døde.
Han mistede en af sine nærmeste venner.
Nu fortæller årets vinder af "Forræder: Ukendt grund" om sorgen og om at finde en ny måde at have vennen med videre på.
For de fleste danskere var Søren Pape Poulsen kendt som politiker. For Emil Marling var han også en nær ven.
Nu fortæller Emil Marling om tabet i et nyt afsnit af Det Nationale Sorgcenters podcast "Sorgen er da noget, vi taler om". Marling, der vandt årets udgave af TV 2-programmet "Forræder: Ukendt grund", var i tre år personlig assistent for Søren Pape Poulsen. Undervejs udviklede forholdet sig til et tæt venskab. De delte blandt andet køreture mellem København og Viborg, besøg på højskoler, lange samtaler og aftener sammen.
Kort efter Papes død var Emil Marling med til at rydde hans lejlighed på Christiansborg. Her stod hverdagen på en måde stadig stille. Tøjet lå klar, og tingene ventede på et menneske, der ikke kom tilbage.
Nåede at fortælle, hvad venskabet betød
Få måneder før Pape døde, havde Emil Marling sendt ham en sms om, hvor meget deres relation betød for ham. Den besked vender han stadig tilbage til.
- Jeg tager den nogle gange frem og læser den, fordi den illustrerer rigtig fint, hvad Søren har betydet for mig. Man taler rigtig meget om, at man skal huske at fortælle de mennesker, der betyder noget for en, hvad de betyder, inden de ikke er her mere, fortæller Emil Marling.
Da han fik beskeden om Søren Papes død, kunne han i de første timer ikke dele den med andre. Først senere blev dødsfaldet offentliggjort. Dermed blev hans private sorg samtidig til en landsdækkende nyhed.
Spiller på Papes klaver
I dag har Emil Marling både Søren Papes højskolesangbog og klaver stående hjemme. Sangen "Du kom med alt det der var dig" havde en særlig betydning for de to venner. De hørte den på køreture og sang den ved højskolebesøg. Senere blev den sunget ved Papes begravelse.
Nu er Emil Marling begyndt at lære at spille sangen på sin vens klaver. Han håber, at han en dag kan spille den for sine egne børn og fortælle dem om den mand, der skulle have været "onkel Søren".
- Jeg har simpelthen besluttet mig for, at den skal blive glad for mig igen, siger Emil Marling.
Podcastafsnittet udkom 15. september og er produceret af Det Nationale Sorgcenter.