Administration 

EL: Kærestekaos har kostet kommuner mindst 19 mio. kr.

Sagerne om kærestepar, der skal forsørge hinanden, har vist sig at være smækfulde af fejl. - Hver eneste kontanthjælpsmodtager skal have gennemgået sin sag, og pengene skal betales tilbage til dem, der uberettiget er blevet trukket, siger Finn Sørensen fra Enhedslisten. (Foto: Christian Lindgren/Scanpix/Arkiv)

Kommunerne har ifølge Enhedslisten betalt mindst 19 millioner tilbage i sager om fejl om kærestepenge, men er langt fra færdige. Partiet vurderer, at fejlene kan koste kommunerne op mod 240 millioner, og kræver nu en fuldstændig kulegravning af sagen.

De mange fejl i sager om gensidig forsørgelsespligt for samlevende er indtil videre løbet op i mindst 19,2 millioner kroner. Penge, som kommunerne har måttet betale tilbage til arbejdsløse og deres samlevere på grund af ulovlig sagsbehandling.

Det er Enhedslisten, der har skaffet tallet via egne byrådsmedlemmer i en række af landets kommuner.

Partiet vurderer ud fra de indsamlede oplysninger, at regningen for de kommunale fejl kan løbe op i 240 millioner kroner.

"Lovbrud og sjusk"

Torsdag kom det frem, at mindst 29 par i Kolding skal have tilbagebetalt trukken kontanthjælp, efter at Kolding Kommune har konstateret, at sagerne er blevet behandlet forkert.

I København gennemgår forvaltningen i øjeblikket 1.700 sager på grund af mistanke om fejl.

- Kommunernes håndtering af sagerne om gensidig forsørgelsespligt tegner et rystende billede af lovbrud og sjusk. Det stinker langt væk af manglende respekt for kontanthjælpsmodtageres retssikkerhed, siger Finn Sørensen, der er socialordfører for Enhedslisten.

Han har kaldt beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) i åbent samråd fredag formiddag. Ministeren skal svare på spørgsmål fra Beskæftigelsesudvalget om de mange fejl i sagerne om de såkaldte kærestepenge.

EL: Forvaltningsmæssig skandale

Samtidig arbejder Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering på en redegørelse om omfanget af den kommunale sjusk og prisen for den.

Regnestykket, der ender på de 19,2 millioner, har Enhedslisten hentet fra partiets byrådsmedlemmer, der har kritiseret fejl i sager om kærestepenge i 74 kommuner.

Mange kommuner er ikke færdige med at gennemgå sagerne - nogle er slet ikke begyndt. Derfor bygger tallet på konkrete opgørelser over antal sager fra 17 kommuner. Men disse 17 kommuner står tilsammen for 4.201 sager.

21 kommuner gennemgår lige nu sager eller er i gang med at tilbagebetale.

EL: Kæmpe skandale

De endelige beløb kendes kun i otte kommuner, som altså tilbagebetaler et samlet beløb på 19,2 millioner kroner.

- Vores opgørelse af antal sager og skyldige beløb er kun toppen af isbjerget. Hvis de kommuner, hvor vi kender antal sager og beløb, er repræsentative, skal der tilbagebetales mere end 200 millioner kroner til kontanthjælpsmodtagere for 2014. Det er en kæmpe forvaltningsmæssig skandale, siger Finn Sørensen.

Hvis de otte kommuner er repræsentative for alle kommuner, løber den samlede efterbetaling ifølge Enhedslisten op i cirka 240 millioner kroner.

Det svarer til mere end to tredjedele af det beløb på 301 millioner kroner, som politikerne bag kontanthjælpsreformen forventede at spare ved at indføre regler om, at kærestepar skal forsørge hinanden ligesom gifte, hvis den ene kommer på kontanthjælp.

Kræver kulegravning

Det har fået hård kritik, at kommunerne behandler de fejlramte par meget forskelligt. Mens blandt andet Norddjurs og Skive Kommuner på eget initiativ betalte millioner tilbage, har andre kommuner valgt kun at gennemgå de sager, hvor borgerne klager.

Det får Enhedslisten til at kræve en fuldstændig kulegravning af sagen fra beskæftigelsesministerens side.

- Der er ingen tvivl om, at det er kommunernes ansvar at overholde loven. Men ministeren har det overordnede ansvar. På samrådet i morgen (fredag, red.) vil jeg kræve, at ministeren stiller sig i spidsen for en fuldstændig kulegravning af denne sag. Hver eneste kontanthjælpsmodtager skal have gennemgået sin sag, og pengene skal betales tilbage til dem, der uberettiget er blevet trukket, siger socialordfører Finn Sørensen.

Ekspert: Godt estimat

Professor i økonomistyring Per Nikolaj Bukh siger, at estimatet på de 240 millioner kroner godt kan holde stik, hvis Enhedslisten har omregnet befolkningstal, alderssammensætning og lignende for de otte kommuner sammenlignet med resten af landet.

Men han mener, at når man en dag står med det reelle tal for, hvor meget der blev tilbagebetalt, vil det være væsentligt mindre.

- De otte kommuner, der hurtigst har kunnet opgøre deres sager, har enten ikke gravet så grundigt i sagsbunken. Eller de har af politiske årsager valgt hellere at betale tilbage til for mange end for få, siger professor Per Nikolaj Bukh.

Kommunernes Landsforening vil ikke kommentere Enhedslistens beregninger.

Fakta om kærestepenge
  • Gensidig forsørgelsespligt blev indført med kontanthjælpsreformen den 1. januar 2014.
  • Den gensidige forsørgelsespligt betyder, at hvis den ene i et samlevende par modtager kontanthjælp, har parret pligt til at forsørge hinanden – ligesom hvis parret var gift.
  • Loven blev indfaset med halv virkning i 2014. Den skulle fuldt indføres den 1. januar i år. I stedet blev gensidig forsørgelsespligt afskaffet som en del af finanslovsforhandlingerne og kører videre på halv kraft i 2015.
  • Pligten bliver afskaffet den 1. januar 2016

 

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk