Eksperter fra internationale overvågningscentre, der holder øje med verdens kemiske våben, vil tirsdag i næste uge begynde at inspicere Syriens lagre af kemiske våben.
Det viser udkastet til en aftale, som nyhedsbureauet Reuters har fået forevist.
Udkastet, der ventes at blive godkendt ved en afstemning fredag aften, opfordrer også medlemmer af Organisationen for Forbud mod Kemiske Våben til at give donationer til et destruktionscenter, hvor Syriens kemiske våben kan blive tilintetgjort som aftalt mellem USA og Rusland.
ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.