Dronningen har tildelt 28 medaljer

Hoffet meddeler:

Fra den 3. maj 2019 er efternævnte tildelt den kongelige belønningsmedalje med krone:

Værkfører i Glud & Marstrand A/S Jens Kielsgaard Madsen, Odense C.

Fhv. salgschef i Auto-G Randers A/S Ole Hvam Sørensen, Spentrup.

Den kongelige belønningsmedalje:

Matrikeltekniker i Landinspektørfirmaet LE34 A/S Inge Bislev, Gandrup.

Teknisk Supporter i Evonet A/S Alfred Brodersen, Agerskov.

Sagbehandler i Sydbank A/S Ninna Møller Linnet Havkær, Gråsten.

Advokatsekretær hos August Jørgensen Advokater I/S Maj-Britt Henningsen, Allerød.

Produktionsmedarbejder i Wavin Grethe Elisabeth Møller, Sporup.

Fhv. Air Purser i SAS Sverre Nordtvedt, København S.

Assistant Finance & Adm. i DSM Nutritional Products A/S Birthe Søndergaard Pedersen, Ruds Vedby.

Fhv. chauffør i Danish Agro a.m.b.a. Ernst Carsten Pedersen, Grindsted.

IT- og Systemadministrator i SAS Susanne Rieltoft, Kastrup.

Fhv. Air Purser i SAS Elsebeth Susanne Juhl Schønau, Nivå.

Seniorlaborant i FMC Agricultural Solutions A/S Inger Skov, Lemvig.

Fhv. Shipping Assistant i BHJ A/S Lisa Lund Tinnesen, Egernsund.

Fra den 7. maj 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:

Kaptajn i Vørn, Færøernes vagt- og bjærgningstjeneste Ellintur Marius Abrahamsen, Ukendt.

Ekspeditionssekretær i Undervisningsministeriet Ulla Marion Agerbo, Ringsted.

Vejleder på Københavns Kommunes Ungdomsskole Ulla-Britt Brisell, Brønshøj.

Tandklinikassistent i Børnetandplejen i Klaksvík Finngerð Danielsen, Klaksvik.

Stationsbetjent i DSB Allan Tankred Hansen, Langå.

Trafikdisponent i Midtjyske Jernbaner Drift A/S Ulla Hemberg, Lemvig.

Lærer på Baggesenskolen Benny Egegaard Jensen, Fuglebjerg.

Salgs- og indkøbskoordinator i Direktoratet for Kriminalforsorgen Tommas Jørgensen, Haslev.

Dagplejepædagog i Dagplejen, Guldborgsund Kommune Hanne Knudsen, Idestrup.

Tandklinikassistent i Børnetandplejen i Klaksvík Malan Friða Levisdóttir, Klaksvik.

Smed i Energnist I/S Hans Verner Mathiesen, Kolding.

Håndværker i DSB Gert Nielsen, Aarhus N.

Lønkonsulent i Helsingør Kommune Margit Gertrud Nielsen, Espergærde.

Trafikinspektør i Banedanmark Marianne Poulsen, Roskilde.

/ritzau/

via Listen To News