Januar har været en usædvanlig god måned for danske Lotto-spillere. Selvom termometeret har vist historisk lave temperaturer, har der været fuld gevinstfest i hver eneste trækning i årets første måned.
Lørdag aften var ingen undtagelse. Her lykkedes det en enkelt heldig dansker at ramme de syv rigtige vindertal og dermed sikre sig førstepræmien på 8 millioner skattefrie kroner.
Millioner til hovedstaden og øerne
Den nyslåede mangemillionær kommer fra Københavns Kommune. Vinderen har spillet med via sit PLUS-abonnement, hvilket betyder, at pengene ruller direkte ind på kontoen uden de store anstrengelser.
Men det var ikke kun i hovedstaden, at champagnepropperne kunne springe. I Millionærchancen blev der trukket lod om yderligere to gange en million kroner blandt alle spillede rækker.
Den ene af disse gevinster landede på Falster. Også her var der tale om en spiller med et PLUS-abonnement, der nu kan kalde sig millionær.
Jubel i midtsjællandsk Lotto-klub
Den anden milliongevinst i Millionærchancen bød på en særlig historie. Her var det nemlig ikke én person, men derimod en hel "Spil Sammen"-klub, der løb med sejren.
Klubben består af fire medlemmer, som nu skal dele gevinsten imellem sig. Det giver 250.035 kroner til hver, da klubben også havde held med et par mindre gevinster i samme ombæring. Det oplyses, at klubbens formand kommer fra Midtsjælland.
– Det er en stor fornøjelse at dele gevinster ud til heldige danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier, fortæller Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
Fynsk eventyr i boghandlen
Ugen bød dog på endnu en stor vinder. I tirsdagens Eurojackpot-trækning var der gevinst til en heldig fynbo, som havde købt sin kupon i Otterup Boghandel.
Kuponen havde fem rigtige vindertal, hvilket udløser en præmie på 1.472.095 kroner. Dermed fortsætter rækken af heldige vindere, der har fået en flyvende start på 2026.
– Selvom det sker hver evig eneste uge, at vi deler både mindre og meget store beløb ud, så bliver det aldrig hverdag for os, lyder det fra Malene Mølgaard.
Danske Spil har endnu ikke været i kontakt med de mange vinderne, men sender et stort tillykke til alle de heldige rundt om i landet.
Se her, hvor i landet de mange millioner er landet – måske er det din nabo?