Administration 

Brian blev nægtet førtidspension: "I dag er jeg taknemmelig"

Brian blev nægtet førtidspension: "I dag er jeg taknemmelig"
Brian Mygind er uddannet pædagog, men efter en alvorlig depression er han i dag i fleksjob hos bilforhandleren Brødrene Hosbond. Han kører blandt andet pakker ud og henter reservedele. (Foto: Aske Folkmann Drost)

"Det er vigtigt at have en sagsbehandler, som lytter til dig," fortæller Brian Mygind, som i flere år kæmpede med psykisk sygdom. Han har haft meget dårlige oplevelser med at blive tvunget i jobtræning, men er i dag glad for sit fleksjob hos en bilforhandler.

Som så mange andre forlader Brian Mygind sit hjem i Hjørring ved syv-tiden om morgenen og får pakket hele familien ind i bilen. Børnene bliver afleveret i institution og konen sat af på arbejde, før han selv kører til Frederikshavn, hvor han møder på sit fleksjob klokken otte.

Men for kun to år siden ønskede han bare at få tilkendt en førtidspension, så han kunne slippe for flere nederlag i kommunale tilbud. Han var så småt i bedring efter en alvorlig depression, men han ville aldrig blive rigtig rask, lød lægernes dom.

- Jeg kunne slet ikke overskue fremtiden, og derfor søgte jeg en førtidspension. Både min psykiater, læge og psykolog havde alle sammen skrevet, at jeg aldrig ville komme tilbage på arbejdsmarkedet, fortæller Brian.

Det var kommunen dog ikke indstillet på, og sagsbehandleren sendte ham i jobtræning. Men både i varehuset A-Z og på et hønseri fik larmen og postyret symptomer som selvmordstanker og hallucinationer til at vende voldsomt tilbage.

Senere fik han en ny sagsbehandler og kom i ressourceforløb. Selvom han havde mistet troen på, at han kunne komme tilbage på arbejdsmarkedet, så oplevede Brian for første gang, at sagsbehandleren lyttede til hans ønsker. Da han i 2013 startede med to timer om ugen hos bilforhandleren Brødrene Hosbond, viste det sig, at de havde ramt rigtigt.

- På det tidspunkt tænkte jeg, at det var godt nok ikke det, jeg skulle have. Men i dag er jeg rigtig glad for, at jeg ikke kom på førtidspension.

Noget at stå op til

I dag er Brian tilkendt fleksjob og arbejder fire dage om ugen fra otte til ti. Han kører blandt andet pakker ud og henter reservedele. Det er noget helt andet end hans tidligere arbejde som pædagog for børn med ADHD, men han er glad for at have fundet et sted, hvor han kan passe ind.

- Jeg har det rigtig godt her. Kollegaerne er søde og forstående, dem har jeg det rigtig godt med. Jeg er meget åben omkring min sygdom, hvis de spørger, siger Brian Mygind.

LÆS OGSÅ: Udkants-kommune satser millioner på de ledige

Han er ikke i tvivl om, at det er en stor værdi for ham at have noget, han skal, hver dag. Derfor har det også været en del af vejen ud af hans sygdom, sammen med medicin og psykologhjælp. Men det har krævet mange overvindelser, forklarer Brian.

- I starten var det meget angstprovokerende, at jeg skulle ind til folk, jeg ikke kendte. Det var jeg ikke meget for. Men jeg snakkede med min psykolog om, at der var ikke andet end træning, der kunne gøre det, for den slags kommer ikke naturligt tilbage.

Derfor har det også været afgørende for Brian, at han selv har været med til at bestemme, hvornår han var klar til at gå op i timetal.

Orkede ikke at børste tænder

Han føler, at han både har oplevet den gode og den dårlige side af at være afhængig af det offentlige system. Fra at blive skubbet rundt i jobtræning, som forværrede hans sygdom, og ikke føle sig hørt, til at få lov til selv at tilrettelægge et ressourceforløb sammen med en hjælpsom sagsbehandler.

- Det har været en hård bakke at komme op over for hele familien. Det har ikke været sjovt for min kone, og børnene har jo også kunnet mærke på mig, at jeg har været nede. Da jeg havde depressionen, orkede jeg næsten ikke engang at gå ud og børste mine tænder, husker Brian.

Han er både uddannet som maskinarbejder og som pædagog, men lige nu kunne han ikke forestille sig at skifte arbejdsplads. Han vil til gengæld gerne gå op i tid næste år, hvis det fortsætter med at gå bedre med hans sygdom. Om fem år skal hans sag tages op igen, og det synes Brian er i orden.

- Jeg synes det er fint, at man ikke bare bliver placeret for evigt. De evaluerer og ser på, om jeg for eksempel kan tåle at arbejde flere timer. Lægerne siger, at jeg aldrig bliver helt rask, som jeg var i gamle dage. Vi må håbe, de tager fejl – det gjorde de jo, da de sagde, at jeg aldrig ville kunne arbejde igen. Og heldigvis for det.

Fakta: Hjørring investerer i ledige og syge
  • Hjørring Kommune satser hårdt på at vende mange års faldende beskæftigelse. Med den socialdemokratiske borgmester Arne Boelt i spidsen poster byrådet 125 millioner kroner i indsatsen de næste fire år.
  • Indsatsen bygger blandt andet på erfaringer med ressourceforløb som det, Brian Mygind har været i.
  • Indsatsen er rettet mod de personer på kontanthjælp og sygedagpenge, som man frygter vil ende i lang tids offentlig forsørgelse. De kommer i et skræddersyet forløb, som skal hjælpe dem med alt, der kan stå i vejen for at passe et arbejde. Det kan være bedre helbred, uddannelse eller en personlig mentor, som hjælper med at få styr på hverdagen.
  • Målet er at nedbringe deres tid på offentlig forsørgelse med gennemsnitligt et år. Det vil betyde, at udgifterne er tjent hjem i år 2018.
  • Pengene skal hovedsagelig bruges på nye medarbejdere. Kommunen har indtil videre ansat 37 personer, blandt andet socialrådgivere, sygeplejersker, fysioterapeuter og mentorer. Flere vil blive ansat næste år.
  • Investeringen er vedtaget af et enigt byråd.

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere